Még az Ukrajna-párti lengyelek is kiakadtak az EU lépésén

Olyan mértékű felháborodást váltott ki az EU és Ukrajna között született új agrárkereskedelmi megállapodás, hogy még az Ukrajna-barát lengyel kormány képviselői is nyíltan bírálták Brüsszelt. A lengyel mezőgazdasági miniszter szerint az Ukrajna–EU-megállapodás nemcsak káros, de a tagállamokkal sem egyeztették.

2025. 07. 04. 10:16
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság június végén jelentette be, hogy elvi megállapodást kötött Ukrajnával a 2016-os szabadkereskedelmi szerződés (DCFTA) felülvizsgálatáról. A nyilvánosság számára csak annyi derült ki, hogy nőni fognak Ukrajna agrárkvótái, és egyes termékek – például tejpor, erjesztett tej, szőlőlé vagy gomba – korlátlanul juthatnak be az EU piacára. Ez azonban nemcsak Magyarország és más közép-európai országok kritikáját váltotta ki, hanem az ukránbarát lengyel kormányon belül is komoly elégedetlenséget generált.

Az Ukrajna-EU megállapodás már az ukránpárti lengyeleknek is sok
Az Ukrajna–EU-megállapodás már az ukránpárti lengyeleknek is sok
Fotó: Pexels

Az Ukrajna–EU-megállapodás már az ukránpárti lengyeleknek is sok

Czesław Siekierski, Lengyelország mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztere külön közleményben ítélte el Brüsszel eljárását, amiért az Európai Bizottság megkerülte a tagállamokat és nem egyeztetett az érintett agrárszervezetekkel. Mint írta:

Csalódottsággal vettem tudomásul, hogy az Európai Bizottság az EU Tanács lengyel elnökségének utolsó napján zárta le a tárgyalásokat Ukrajnával, anélkül hogy konzultált volna akár a tagállamokkal, akár a gazdákkal.

A miniszter szerint az agrárkvóták részleteiről a bizottság nem adott tájékoztatást, csak egy „általános leírást” kaptak, ami politikai szinten elfogadhatatlan. Lengyel kormányzati források szerint az új rendszer lényegében felvizezi a korábban visszaállított korlátozásokat, és ismét az ukrán mezőgazdasági dömping előtt nyitja meg az utat. A Jagodowe.pl portál egyenesen úgy fogalmaz:

A gazdák tiltakozása ellenére az Európai Bizottság és Ukrajna megállapodott a DCFTA kereskedelmi egyezmény felülvizsgálatáról. Ami aggodalomra adhat okot: a mezőgazdasági termékekre vonatkozó kvótákat növelik, és az Ukrajnából származó élelmiszerimport tovább folytatódik.

A Copa-Cogeca és más érdekképviseleti csoportok még a bejelentés napján közös nyilatkozatot adtak ki, melyben azonnali transzparenciát és részletes adatokat követelnek a megállapodásról. Aggodalommal figyelik, hogy bizonyos érzékeny termékeket – mint például az árpa vagy az etanol – teljesen kivettek a védelmi mechanizmusok alól.

Csak remélhetjük, hogy a ma bejelentett végleges megállapodás teljes mértékben figyelembe veszi és tiszteletben tartja az uniós gazdálkodók és termelők érzékenységét

– hangsúlyozták. A lengyel sajtó emlékeztet, hogy az Európai Bizottság 2024-ben egy saját jelentésben ismerte el, hogy Ukrajna mezőgazdasága még távolról sem felel meg az EU előírásainak. A hatfokozatú skálán Brüsszel saját értékelése szerint az ukrán megfelelőség mindössze „kettő pontot” ért el. Az ukrán mezőgazdaság különösen gyenge az élelmiszerbiztonság, a növényvédő szerek és az állatjólét területén.

Hatalmas veszély fenyegeti a magyar gazdákat

A magyar kormány ismét időben kongatta meg a vészharangot. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója nyíltan fogalmazott a kérdésben:

Ukrajna tönkre akarja tenni a magyar gazdákat – nem fogjuk hagyni!

Mint írta, a magyar gazdák komoly állatjóléti, környezetvédelmi és minőségi előírásoknak felelnek meg, miközben Ukrajna csak 2028-ig vállalja ezek fokozatos átvételét, ha egyáltalán végrehajtja őket. Ráadásul nincs előirányozva semmilyen szankció abban az esetben, ha az ukrán fél megsérti az uniós előírásokat.

Ez a tervezet brutális versenyhátrányt jelentene az uniós, köztük a magyar mezőgazdáknak. Brüsszel egyértelműen azt akarja, hogy Ukrajna felé lejtsen a pálya

– fogalmazott. Brüsszel azonban figyelmen kívül hagyja a magyar és lengyel aggodalmakat és mindent bevet, hogy a háborúban álló Ukrajnát bevigye a közös piacra. Emlékezetes, hogy 2022-ben az Európai Bizottság már megpróbálta teljesen vámmentessé tenni az ukrán mezőgazdasági termékek uniós behozatalát, az úgynevezett Autonóm Kereskedelmi Intézkedések (ATM) keretében. A lépés akkor is komoly felháborodást váltott ki a közép-európai gazdák körében, különösen Lengyelországban, Magyarországon, Szlovákiában és Romániában. 

A termelők tömeges tiltakozásai, útlezárásai és a belpolitikai nyomás hatására több tagállam nemzeti szinten bevezette az ukrán mezőgazdasági import tilalmát.

A brüsszeli kísérlet gyakorlatilag elbukott, és a bizottság kénytelen volt visszavonulót fújni. Orbán Balázs megerősítette, hogy a magyar kormány nem enged a brüsszeli nyomásnak és továbbra is fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó nemzeti importtilalmat, és csak olyan áruk kerülhetnek a magyar boltok polcaira, amelyek teljes mértékben megfelelnek az EU-s normáknak.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.