2007 az állattartók fekete éve volt

A drasztikus áremelkedések következtében a növénytermesztők egy része úgy-ahogy átvészelte az elmúlt évet, ám az állattartók szempontjából 2007 egyértelműen fekete évnek titulálható – közölte Jakab István, a Magosz elnöke a szervezet tegnapi országos elnökségi ülését követően. A Magosz nem támogatja hazánk 2009-es új támogatási rendszerre (SPS) való átállását, nemzeti konszenzust tart szükségesnek az új földtörvény megalkotásában.

Dénes Zoltán
2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felemásnak ítélte az agrárágazat elmúlt évét Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. Kijelentette: részben a sodródás, részben a lemaradás évén vagyunk túl. Az agrárium teljes mértékben két részre szakadt, hiszen míg az ország csapadékosabb területén lévő nővénytermelők az elszabadult áraknak köszönhetően úgy-ahogy átvészelték az évet, addig éppen a gabonafélék drágulása miatt lényegében az állattartók fekete éveként tarthatjuk számon 2007-et. Az állattartók, főleg a sertéshizlalók azon kívül, hogy duplájára emelkedő takarmányárak mellett voltak kénytelenek olcsóbban értékesíteni termékeiket, még a nekik jogszerűen járó állami támogatásokhoz sem jutottak hozzá maradéktalanul.
Jakab István elmondta azt is, hogy a hazai támogatási feltételek mellett a termelők nemcsak a nyugati, hanem lassan már a keleti konkurenseikkel szemben sem bírják felvenni a versenyt. Emlékeztetett arra, hogy a kormány a területalapú támogatás nemzeti részéből úgy tavaly, mint tavalyelőtt 25-25 milliárd forintot vont el, aminek következtében 2007-ben a gazdák hektáronként mintegy 900 forinttal kevesebb forráshoz jutottak, mint két évvel azelőtt. – Emellett – tette hozzá – továbbra sem láthatók azok az uniós támogatások, amelyek érdemben segítenék a hazai termelők versenyképességét. A kormány adós maradt azon intézkedésekkel is, amelyek nyomán megoldható lenne, hogy az élelmiszerben realizált nyereségek ne csak a kereskedelemben, hanem legalább egy részük a gazdáknál is jelentkezzen. A Magosz elnöke teljesen elhibázottnak tartja a kormány azon tervét, hogy hazánk már 2009-ben áttér az összevont gazdaságtámogatási rendszerre (SPS). Felhívta a figyelmet arra, hogy az unió éppen ezt a támogatási formát vizsgálja felül, s várhatóan már 2013-ban újabb feltételrendszert léptet életbe. – Vagyis – foglalta
össze – teljesen feleslegesen teszik ki a hazai gazdákat annak, hogy egy újabb, sokkal bürokratikusabb rendszert vegyenek át. Ráadásul az állami szervezet sincs felkészülve erre, vagyis félő, hogy az uniós támogatások terén ismét bekövetkezik az a káosz, ami csatlakozásunk idején alakult ki. Az SPS-rendszerben a használatban lévő föld után jár támogatás, ezt egy meghatározott bázisidőszak alapján kalkulálják. A földbérlet-nyilvántartások közötti eltérések emiatt jelentős jogbizonytalanságot okozhatnak, hiszen nem lehet megítélni objektíven a tényleges földhasználat mértékét.
Jakab szerint a földtörvény módosítására készülő agrártárca lépéseiben tetten érhető, hogy egy gazdasági lobbi érdekének megfelelően a kormány a nagybirtokrendszer kialakulása felé halad, ami a vidék elnéptelenedésével járhat. Továbbra is kitart a Magosz amellett, hogy nemzeti konszenzuson alapuló birtokrendezésre van szükség. Az elmúlt hónapokban sorra előkerülő korrupciógyanús állami földértékesítések, s a készülő földtörvény-módosítás esetleges visszásságait kiszűrendő, a szervezet elnöksége arról is döntött, hogy egy hétfőn felálló szakértői csoportot hoz létre. A főként jogászok alkotta csoport a földértékesítési és földdel kapcsolatos jogalkotási folyamatokat fogja szoros ellenőrzés alatt tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.