A Postabank eltapsolt milliárdjai

MN-összefoglaló
2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc éve, 1999 elején az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet, valamint az Állami Számvevőszék együttes feljelentést tett a Postabank vezetése ellen számviteli fegyelem megsértése, gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének visszaélése, csalás, sikkasztás és orgazdaság bűncselekményének gyanújával. A feljelentés szerint a Postabank különböző átcsoportosításokkal tartotta fenn a működőképesség látszatát. A pénzintézeti törvény előírásai szerint ugyanis a bankoknak céltartalékot kell képezniük kétesnek bizonyuló kihelyezéseik után. Azonban a Postabank ezt a tartalékot alacsony alaptőkéje miatt nem akarta (vagy nem tudta) létrehozni, ezért hazardírozni kezdett. Princz Gábor jogilag függetlennek minősülő társaságokat alapított, és ezeknél tüntette el a kétes hiteleket. A trükk az volt, hogy a pénzintézet követeléskezelő társaságokat alapított (Modus A, Modus B, Modus C stb. néven, összesen kilenc darabot), amelyek a Postabank által biztosított hitelből „megvették” a rossz adósságokat. Így azok formailag kikerültek a bank mérlegéből, nem kellett tehát utánuk céltartalékot képezni. Igaz, egy évvel később a Modusok is rossz adóssá váltak, hiszen nem tudták behajtani a tartozást, és így a hitelt sem fizethették vissza, ekkor azonban egy újabb Modus-társaság újabb postabankos hitelből megint felvásárolta az előbbi Modus tartozásait, vagyis jogilag ismét egy „jó adóshoz” került a követelés.
Hasonló szerepet kapott a cég életében az utolsó időkben felvásárolt PK Bank, valamint a Dunaholding is. E görgetett kozmetikázások mögött természetesen egyre mélyült a gödör: az 1998-as végső lebukás időszakában már 85 milliárdos eltitkolt kinnlévőségre bukkantak az ellenőrök. Szintén kozmetikázó szerepük volt az ingatlanbefektetéseknek. Könyvvizsgálók szerint a bank azért tartott szokatlanul nagy ingatlan vagyont, mivel ezek értéke nehezen forintosítható.
Azonban a hiány eltussolásához szükség volt a bankvezető által kiépített kapcsolati hálóra is. A Postabank számos fontos személyiséget támogatott a kilencvenes évek közepének társadalmi és politikai elitjéből. Írók és zenészek mellett a legprominensebb név Horn Gyula akkori miniszterelnök volt, akinek remetehegyi úszómedencés villáját szintén a Postabank egyik vállalkozása építette. E befektetés különösen jól kamatozott: banki körökből származó értesülések szerint a miniszterelnök előbb Bokros Lajosnak tiltotta meg, hogy csökkentse a Princz kezében összpontosuló hatalmat, később pedig a Medgyessy Péter által követelt átvilágításokat is megakadályozta. Az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet csupán Hornék 1998-as bukása után merte elindítani a botrányos eredményt hozó KPMG-vizsgálatot.
Princz Gábor támogatta a rendőrséget is: a Teve utcai új központ felépítésének 6,8 milliárdos számláját például a Postabank előlegezte meg, amiért cserébe a pénzintézet csupán nagyrészt lepusztult ingatlanokat kapott. Éppen ez indokolta, hogy az ügyészség a szokásosnál is erősebben kézben tartotta a Postabank-vezetők elleni nyomozást.
1998-ban kirobbant az úgynevezett VIP-listás botrány. A listán szereplő kedvezményezettek az átlagosnál lényegesen alacsonyabb kamatra kaphattak hitelt, miközben betéteik a szokásosnál jobban kamatoztak. Számos szocialista politikus (Nagy Sándor, Sándor László, Csiha Judit, Rubicsek Sándor), illetve az MDF-es Herényi Károly mellett a kedvezményezettek között feltűnt Mester Ákos, a 168 Óra főszerkesztőjének, valamint az azóta a másik nagy bankbotrányban, a K&H-ügyben gyanúsítottként szereplő Forró Tamásnak, a Nap-kelte exműsorvezetőjének neve. A Postabank segítette Szekeres Imre feleségének szállodaalapítását, és több közös ügylete volt Máté László egykori MSZP-pénztárnokkal: a Budai Hengermalom megvásárlásakor fizetett 2,6 milliárd forintos hitelt azóta sem tudta visszaszerezni a pénzintézet.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálata azt állapította meg, a Postabank Princz-féle vezetése „többéves folytatólagos törvénysértő tevékenysége következtében 1998. évre a bank vesztesége 135,4 milliárd forint lett”. – A veszteséget és ennek következtében az elkerülhetetlenné váló konszolidációt a bankvezetés hibás, gyakran szabálysértő, gazdaságilag megalapozatlan kockázatot vállaló döntései okozták – állt a jelentésben. Az ÁSZ szerint 1997-re a nem kamatozó pénzeszközök állománya elérte a mérlegfőösszeg egyharmadát, ezt pedig egyetlen bank sem képes elviselni. Már 1996-ban 10,5 milliárd pénzintézeti költséget nem fedezett a kamatkülönbözet, ez 1997-ben 17 milliárd, 1998-ban pedig 13 milliárd volt.
A veszteségek elfedéséhez üzleti partnereket keresett és talált Princz Gábor, persze ezek megkérték az együttműködés árát, a bank kétes követeléseit és befektetéseit ezeknek a partnereknek értékesítette sokszor úgy, hogy a vételárat is a bank adta hitel formájában. Gyakran hitelképtelen ügyfeleknek is hiteleztek, cenzúrabizottságok nem működtek, Princz Gábor korlátlan, önálló döntés-felülvizsgálati jogosultsággal rendelkezett. A bankvezetés időnként egész egyszerűen elengedte a kamatot: 1997-ben 1,2 milliárdot, 1998-ban 1,6 milliárdot a kedvezményezett féltucatnyi cég számára. A hitelek 60 százalékánál előbb döntötték el, hogy nyújtják, mint ahogy elkészült volna a döntés-előkészítő anyag, vagyis a kockázat elbírálása helyett a döntés után papírozták le az ügyletet. A bank fő sajátosságává vált, hogy nullaszázalékos kamatra helyezett ki hiteleket. 1996-ban már tízmilliárd forint kamatveszteség keletkezett a „kedvezményes” nulla kamatozású hitelekből. 1997-ben a nullaszázalékos kamatozású hitelek állománya 57,9 milliárd forint volt – mutatott rá a számvevőszék vizsgálata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.