Bűnös tétlenség

Pataky István
2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajlamosak vagyunk minden amerikai politikusról azt hinni, hogy a térképen nehezen találja meg Kelet- vagy Közép-Európát, Budapestet pedig legalább olyan lazán téveszti össze Bukaresttel, mint egy átlagos magyar a hamburgert a sajtburgerrel. Most pedig csak ámulunk Washington volt ENSZ-nagykövetén, aki magánlátogatásra érkezett hazánkban, beült a Lánchíd Rádió stúdiójába, és a világ legtermészetesebb módján tapintott rá egyik legégetőbb nemzetpolitikai kérdésünkre. „Ha a magyar kormány nem figyel a vajdasági magyarokra, senki sem fog. Ha én javasolhatnék valamit a kormányuknak, akkor azt mondanám, Magyarország álljon ki a szerbiai magyarokért” – jelentette ki magabiztosan Richard Holbrooke, aki demokrata győzelem esetén könnyen külügyminiszterré léphet elő. A politikus mellesleg azt is megjegyezte, hogy Budapest könnyen elszámoltathatja Szerbiát az uniós csatlakozási tárgyalások során. Körülbelül ennél a pontnál nacionalistázná le a balliberális koalíció a nyilatkozót, ha az történetesen a Fideszt képviselné. Csakhogy Holbrooke úr abból az országból érkezett, amely balliberáliséknál maga a mérce. Ő nem lehet nacionalista, magyarkodó pedig főleg nem. Holbrooke egyébként csupán annyit tett, hogy a térség szakértőjeként megfogalmazott egy evidenciát. A világ minden táján nyilvánvaló a nemzettársak iránti politikai szolidaritás. Magyarországon viszont ez vízválasztó vitatéma.
A volt amerikai ENSZ-nagykövet szavainak nagyobb súlya van annál, mint az elsőre tűnik. Nyilatkozata azt mutatja, hogy már Washingtonban is tisztában vannak a magyar diplomácia bénultságával. A Göncz Kinga vezette külügyi kormányzat unott sértettséggel, tétlenül figyeli a magyarellenes szlovák rohamokat, mellőzi a székely autonómiatörekvések ügyét a magyar–román közös kormányüléseken, megértő Ausztriával szemben, bármilyen kérdésről is legyen szó. A Gyurcsány-kormánynak nincs semmilyen értékelhető álláspontja Koszovó jövőjével kapcsolatban, holott a szomszédunkban történő függetlenedés nemcsak a délvidéki magyarok sorsára lehet kihatással, de az idei év talán legfontosabb világpolitikai eseménye is. Magyarország a polgári kormány idején a nemzetközi Balkán-politika egyik fontos szereplője volt, az úgynevezett szegedi folyamat révén például aktívan részt vett a belgrádi rendszerváltásban. Richard Holbrooke tisztában van ezzel, hiszen abban az időben Washington balkáni ügyekkel megbízott tárgyalójaként ténykedett. Az Egyesült Államok, de Németország és Ausztria is (utóbbiak szintén hagyományosan aktívak a balkáni ügyekben) értetlenül állnak a magyar külpolitika Koszovóval, Szerbiával kapcsolatos semmittevése előtt.
Míg Magyarország diplomáciai súlytalanodása visszafordítható folyamat, addig a Vajdaság közeljövőjének alakulása talán örökre meghatározhatja a délvidéki magyar közösség sorsát. Milosevics nacionalista tombolása, a délszláv háború, az elszegényedés, a magyarverések, a kettős állampolgárság anyaország általi megtagadása, s legújabban a schengeni vasfüggöny olyan csapásokat mértek e nemzetrészre, amelyek maradandó nyomokat hagytak. A megfogyatkozott, megtört és kissé reményvesztett délvidékiek esetében egy újabb szerb betelepülési hullám visszafordíthatatlan károkat okozhat. Ennek kivédésére kevés az ő erejük, még akkor is, ha pártjaik most végre összefogtak. Magyarország segítsége nélkül – legyen szó kettős állampolgárságról vagy hatékony diplomáciáról – nincs esélyük. Ezzel már Washingtonban is tisztában vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.