Elhunyt Sir Edmund Hillary

Nyolcvannyolc éves korában elhunyt Sir Edmund Hillary, aki Tenzing Norgay serpával 1953. május 29-én elsőként kapaszkodott fel a föld legmagasabb, 8850 méteres hegycsúcsára, a Mount Everestre. A kiváló sportember szívinfarktusban halt meg, Aucklandben.

MN-összeállítás
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghalt Sir Edmund Hillary hegymászó – a hírt tegnap személyesen jelentette be Helen Clark, Új-Zéland miniszterelnöke. Lehet, hogy jártak előtte serpák a Föld legmagasabb pontján, a hivatalos történetírás szerint azonban Hillary volt az, aki 1953. május 29-én Tenzing Norgayjel együtt elsőként mászta meg a 8850 méteres Mount Everestet. A legendás sportember nyolcvannyolc évet élt. Egészségi állapota tavaly áprilisban romlott meg, amikor elesett egy nepáli látogatáson – emlékezett a BBC.
Edmund Percival Hillary 1919. július 20-án született Aucklandben. Apja, a szigorú első világháborús veterán újságíróként dolgozott, majd miután összeveszett főnökeivel, hobbijából, a méhészetből tartotta el a családot. A kis Edmund csenevész, visszahúzódó gyerek volt, tizenévesen, egy osztálykirándulás után kezdett a hegymászás iránt érdeklődni. A kezdetben koordinálatlan mozgású, 190 centiméteres fiút szívóssága és páratlan, hétliteres tüdőkapacitása (az átlag hozzávetőleg öt liter) segítette később a rendkívüli teljesítményekhez. Az iskola elvégzése után beállt a családi vállalkozásba és méhészként kereste kenyerét. A második világháborúban az Új-zélandi Királyi Légierőnél repülőgépes navigátorként szolgált, de egy baleset miatt idő előtt leszerelték. Először 1951-ben járt a Himalájában, egy brit expedíció tagjaként. Két évvel később, miután körbenézhetett a világ legmagasabb pontjáról, II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte. A sporttörténeti hírt egyébként az uralkodó megkoronázásának napján, 1953. június 2-án jelentették be. A Sir Ed becenevű lovag 1965-ig további tíz hegycsúcsot mászott meg a Himalájában. Máig több mint 2200-an jutottak fel a Mount Everestre, köztük első magyar állampolgárként Erőss Zsolt 2002. május 25-én.
Edmund Hillary még 1953-ban létrehozta a Himalája Alapot, a szervezet 27 iskolát és több kórházat épített Nepálban, ahol a hegymászó 2003-ban tiszteletbeli állampolgárságot kapott. Sajátos világlátását jól jelzi, hogy amikor az Everest megmászásának ötvenedik évfordulóján ünnepséget rendeztek a tiszteletére, amelyen a királynő is megjelent, távol maradt, mert éppen Nepálban volt dolga. Halálának hírére tegnap félárbocra eresztették a zászlót Új-Zéland déli-sarki kutatóállomásán, a Scott-bázison, amelyet ő létesített, 1957-ben. Nevéhez még egy rekord fűződik: 1958-ban elsőként érte el járművön a Déli-sarkot. Sir Edmund Hillary annyira népszerű hazájában, hogy már életében felkerült arcmása az ötdolláros bankjegyre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.