Erőszakra ne erőszakkal!

Bár a tizenévesek nem erőszakosabbak a felnőtteknél, de tény, hogy bűncselekményeknél gyakrabban választanak erőszakos megoldást. A kamaszok jellemzően csoportosan támadnak és leginkább kortársaikra veszélyesek. Fontos, hogy a gyerekek ne ellenkezzenek a rablókkal, és végképp ne önvédelmi eszközökkel készüljenek fel a konfliktusokra.

Berta Hajnal
2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aláírásgyűjtés az emberi jogokért. Petíciójához gyűjt aláírásokat a Fiatalok az Emberi Jogokért Alapítvány. Tapasztalataik szerint az emberi jogokkal történő visszaélés általánosan elterjedt hazánkban, erre szeretnék felhívni a figyelmet a köztársasági elnöknek címzett petíciójukban. – A 191 ENSZ-tagállam által elfogadott emberi jogok kevéssé ismertek a legtöbb állampolgár számára, és nincs olyan nemzet, amely szorgalmasan népszerűsítené e dokumentumot, és meggyőződne teljes alkalmazásáról – áll a felhívásban. Ezért a petíciót írók felkérik a nemzet kormányát, hogy hajtsa végre teljes mértékben az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének kérését az egyetemes emberi jogokról szóló nyilatkozattal kapcsolatban – folytatódik a dokumentum. – Petíciónkkal minél több embernek, főként fiataloknak szeretnénk felhívni a figyelmét többek között az élethez, a magánélethez, a családhoz, és a tanuláshoz való jogára – hangsúlyozta Ács Kata, az alapítvány egyik vezetője. Az emberi jogokat és a hozzá kapcsolódó kötelességeket tizennégy budapesti moziban a filmek előtt vetített kisfilmekkel és tanórai előadásokkal szeretnék népszerűsíteni.


Nincs több erőszakos fiatal, mint felnőtt, de az kétségtelen, hogy a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények nagyobb arányban erőszakosak – mondta lapunknak Barabás Tünde, az Országos Kriminológiai Intézet viktimológusa. A szakértő hangsúlyozta: az erőszakos bűnözés növekedése nem magyar sajátosság, hanem világjelenség, a megelőzésben nagy szerepe van a felvilágosításnak és a szülői, tanári odafigyelésnek is. A fiatalok, gyermekkorúak egyszerűen életkorukból, vérmérsékletükből eredően is hajlamosabbak lehetnek az agresszivitásra, és nehezebben mérik fel tettük következményeit, kevésbé belátók. – Jellemző, hogy csoportosan támadnak, és leginkább hasonló korú áldozatokat szemelnek ki – fejtette ki Barabás Tünde, hozzátéve, tipikusnak mondható, hogy pszichés ráhatással veszik rá a kiszemelt kamaszt értékei átadására, vagyis egyszerűen körbeállják, nem használnak semmilyen fegyvert. A súlyosabb következmények elkerülésének egyik módja, ha az áldozat nem ellenkezik, és odaadja pénzét, mobiltelefonját vagy mp3-as lejátszóját. – Az semmiképp nem jó megoldás – emelte ki a kriminológus –, ha a támadások elleni védekezésül a kamaszok valamilyen fegyvert kezdenek magukkal hordani. Fel lehet és fel is kell készíteni ugyanakkor a gyerekeket a veszélyre olyan egyszerű intésekkel, hogy ne használják látványosan a modern telefonokat, zenelejátszókat, forgalmas útvonalakon közlekedjenek és lehetőleg csoportosan.
Többek között ezt hangsúlyozta Jármy Tibor, a BRFK bűnmegelőzési osztályának vezetője is, hozzátéve: a pedagógusoknak is nagy szerepük van a megelőzésben. Az agresszív hajlam egyéb személyiségjegyekből is kikövetkeztethető. A tanárok idejében kiszűrhetik az antiszociális gyerekeket, ha észreveszik, hogy túlságosan egoista, nincs bűntudata, nincsenek mély baráti kapcsolatai, gyakran hazudik. Ilyenkor kérhetik az egyes iskolákban dolgozó gyermekvédelmi felelős vagy pszichológus segítségét, és feltárhatók a megbicsaklott személyiségfejlődés okai. A tizenéves bűnözők többsége érzelmileg sivár és nehéz szociális helyzetű családból kerül ki.
– A fiatal tolvajok sokszor trükkel és nem erőszakkal szerzik meg az értékeket, gyakoriak az álkérdések – jegyezte meg Jármy Tibor. Megkérdezik mennyi az idő, vagy kölcsönkérik a mobilt egy hívás erejéig. Az ellopott telefont könnyebben megtalálják a rendőrök, ha a tulajdonos feljegyzi a készülék úgynevezett IMEI-számát.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a legmagasabb a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények aránya, Pest megye, illetve a főváros a második „legfertőzöttebb” terület, a 2006-os statisztika szerint a bűnözők majdnem 12 százaléka tizenéves. Budapesten bűnmegelőzési célzattal úgynevezett erőszaktérkép készül, a kritikus helyeken intenzív rendőri jelenléttel próbálják megfékezni az utcai támadásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.