Hillary Clinton állva maradt

Nem sikerült lehengerelnie Hillary Clintont az első amerikai előválasztáson a dinamikus Barack Obama kampányának kedden: a volt first lady hajszállal győzni tudott az illinoisi szenátor előtt, s így reménykedve folytathatja a versenyfutást a demokraták elnökjelöltségéért. New Hampshire államban a republikánusok közül John McCain végzett az első helyen, aki ezzel az eredménnyel életre keltette korábban kifulladtnak tűnő kampányát.

2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben az előzetes közvélemény-kutatási adatoknak megfelelően alakultak volna az eredmények és Obama magabiztosan nyer, úgy elemzők szerint Clintonnak rendkívüli mértékben csökkentek volna esélyei az utóbbi hetekben igencsak a „fejére nőtt” fiatalabb politikussal szemben. De nem ez történt, és így a kis különbség ellenére New York szenátora ismét jogosan reménykedhet – a támogatók „nagy visszatérőként” üdvözölték hajnalban a kampány-főhadiszálláson. Megfigyelők ugyanakkor megjegyzik: a volt elnökfeleség kritikus pillanatban egy nyilvános eseményen elérzékenyült, ami akár elég is lehetett a kétszázalékos előny biztosításához, különös tekintettel arra, hogy Clinton szavazóinak jelentős része nő. Obama, aki a múlt heti iowai jelölőgyűléseken sikerrel mozgósította a fiatalságot, New Hampshire-ben nem volt annyira eredményes, így elmaradt a dinamikus kampány, az országos felmérésekben is mutatkozó kiegyenlítettség miatt sokak által várt lehengerlő győzelme a tapasztaltabb politikus felett.
A demokrata szavazatok majdnem teljes százalékos feldolgozottsága mellett Clinton a voksok 39 százalékát nyerte el. Barack Obama 37, John Edwards 17 százalékot kapott. A republikánus mezőnyben John McCaint támogatta a választók 37 százaléka, Mitt Romney 32, Mike Huckabee 11, Rudy Giuliani pedig mindössze 9 százalékos eredményt ért el.
Bár a New Hampshire-nek, mint első előválasztásnak nagy a hatása a soron következőkre, az eredményeket továbbra is óvatosan kell kezelni. Az 1,3 millió lakosú állam lakossági összetétele (hasonlóan Iowához) nem tükrözi az amerikai átlagot: 94 százalék a fehérek aránya, míg országosan csak 67. Clinton győzelme különben gyakorlati értelemben nem ér többet, mint Obama eredménye. Az előválasztáson ugyanis igazából küldötteket delegáltak, akik az egyik vagy másik aspiránsra szavaznak a jelölt személyéről döntő augusztusi demokrata pártkongresszuson, márpedig Clinton 39 százaléka ugyanúgy 9 küldöttet ér, mint Obama 37 százaléka.
A republikánusoknál John McCain győzelmével ismét éllovassá lépett elő, pedig néhány hónapja már sokan leírták az arizonai szenátort. Rudy Giuliani volt New York-i polgármester annak ellenére, hogy McCain után a legtöbb kampányeseményen vett részt New Hampshire-ben, csak a negyedik helyet tudta megkaparintani. Giuliani meg sem várta a végeredményt, elutazott Floridába, ahol január 29-én rendeznek előválasztásokat. Az országosan legnépszerűbb republikánus pályázó azt mondta: ez még csak a kezdet. A február 5-i „szuperkedd” (amelyen 24 államban szavaznak) után már tudni lehet majd, hogy ő lesz a republikánus jelölt – nyilatkozta.
Az elnökjelölt-választás a jövő héten Michiganben és Nevadában folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.