Amennyiben az előzetes közvélemény-kutatási adatoknak megfelelően alakultak volna az eredmények és Obama magabiztosan nyer, úgy elemzők szerint Clintonnak rendkívüli mértékben csökkentek volna esélyei az utóbbi hetekben igencsak a „fejére nőtt” fiatalabb politikussal szemben. De nem ez történt, és így a kis különbség ellenére New York szenátora ismét jogosan reménykedhet – a támogatók „nagy visszatérőként” üdvözölték hajnalban a kampány-főhadiszálláson. Megfigyelők ugyanakkor megjegyzik: a volt elnökfeleség kritikus pillanatban egy nyilvános eseményen elérzékenyült, ami akár elég is lehetett a kétszázalékos előny biztosításához, különös tekintettel arra, hogy Clinton szavazóinak jelentős része nő. Obama, aki a múlt heti iowai jelölőgyűléseken sikerrel mozgósította a fiatalságot, New Hampshire-ben nem volt annyira eredményes, így elmaradt a dinamikus kampány, az országos felmérésekben is mutatkozó kiegyenlítettség miatt sokak által várt lehengerlő győzelme a tapasztaltabb politikus felett.
A demokrata szavazatok majdnem teljes százalékos feldolgozottsága mellett Clinton a voksok 39 százalékát nyerte el. Barack Obama 37, John Edwards 17 százalékot kapott. A republikánus mezőnyben John McCaint támogatta a választók 37 százaléka, Mitt Romney 32, Mike Huckabee 11, Rudy Giuliani pedig mindössze 9 százalékos eredményt ért el.
Bár a New Hampshire-nek, mint első előválasztásnak nagy a hatása a soron következőkre, az eredményeket továbbra is óvatosan kell kezelni. Az 1,3 millió lakosú állam lakossági összetétele (hasonlóan Iowához) nem tükrözi az amerikai átlagot: 94 százalék a fehérek aránya, míg országosan csak 67. Clinton győzelme különben gyakorlati értelemben nem ér többet, mint Obama eredménye. Az előválasztáson ugyanis igazából küldötteket delegáltak, akik az egyik vagy másik aspiránsra szavaznak a jelölt személyéről döntő augusztusi demokrata pártkongresszuson, márpedig Clinton 39 százaléka ugyanúgy 9 küldöttet ér, mint Obama 37 százaléka.
A republikánusoknál John McCain győzelmével ismét éllovassá lépett elő, pedig néhány hónapja már sokan leírták az arizonai szenátort. Rudy Giuliani volt New York-i polgármester annak ellenére, hogy McCain után a legtöbb kampányeseményen vett részt New Hampshire-ben, csak a negyedik helyet tudta megkaparintani. Giuliani meg sem várta a végeredményt, elutazott Floridába, ahol január 29-én rendeznek előválasztásokat. Az országosan legnépszerűbb republikánus pályázó azt mondta: ez még csak a kezdet. A február 5-i „szuperkedd” (amelyen 24 államban szavaznak) után már tudni lehet majd, hogy ő lesz a republikánus jelölt – nyilatkozta.
Az elnökjelölt-választás a jövő héten Michiganben és Nevadában folytatódik.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
