Színvonalas rajzokkal, igényes kommentárokkal és magyarázatokkal mutatja be Kolozsvár történetét a Zágoni Balázs író-filmrendezõ ötletébõl született kötet, amelyet a XIII. marosvásárhelyi nemzetközi könyvvásár zsûrije a 2007 legszebb könyve kitüntetõ címmel jutalmazott. A csoportmunkában megalkotott, nemsokára román fordításban is megjelenõ mû nemcsak a 8–12 éves korosztálynak íródott, hanem mindenkinek, aki szerelmese a különleges hangulatú Szamos-parti településnek.
A csaknem kétezer éves város nemzetiségi összetétele – mint erre a szerzõk is utalnak – sokat változott. Az ókori római municípium, Napoca elpusztult, lakói felszívódtak a népvándorlás nagy forgatagában. Az akkor még alig falunyi területet a honfoglalástól kezdve magyarok lakták, a tatárjárás után települtek be a város felvirágzásában jelentõs szerepet játszó szászok. Ebbõl az idõbõl származik a kincses jelzõ is. Kolozsvár jelentõsége folyamatosan nõtt az újkorban, az 1910-es népszámlálás adatai szerint a lakosság több mint nyolcvan százaléka vallotta magát magyarnak, de a betelepítéseknek és a kilencvenes évek ultranacionalista politikájának köszönhetõen ez az arány manapság a kétnyelvûséghez szükséges húsz százalékot sem teszi ki.
Az építészetileg alapvetõen ma is magyar jellegû város kialakulásának történetét rajzos idõutazáson követhetjük végig a könyv segítségével: plasztikus képeken láthatjuk viszont a fõteret, a Farkas utcai református templomot s a fellegvárat, amelyen újra világít a helyreállított kõkereszt. Többször feltûnik a Szamos, amelyet a gyönyörû Széky-palota és a régi monarchiabeli házak tesznek páratlanul hangulatossá. Megjelennek természetesen a romániai építészet maradandó alkotásai is, így a gótikus Szent Mihály-templomtól nem messze, a Bocskai téren (Piata Avram Iancu) a két háború között felépített neobizánci stílusú ortodox katedrális.
A kötetben kitapintható, talán példa nélkül álló tolerancia a kölcsönös megbecsülés igényével fellépõ, egymás kultúráját tisztelõ modern Kolozsvár-Cluj-nak lehetne alapja. Reméljük, hogy a város magyar lakosságának drámai fogyása végre megáll: az apartheidet idézõ Funar-korszak vége s a hazainál jelenleg kecsegtetõbb romániai helyzet kedvezõ szerepet játszhat ebben a folyamatban. A kötet szerzõi is bizakodók: a fõteret (Piata Unirii) a XXI. század második felében ábrázoló képen kétnyelvû utcai feliratok olvashatók. Az egyelõre ködbe veszõ vízió szerint eltûnik a régi városmagot fojtogató, Madách falanszterére emlékeztetõ betonrengeteg, helyére két-három emeletes lakóházak épülnek, ahonnan metró szállítja az utasokat a fõtérre és a vasútállomásra. A kulturális sokszínûség erõsítése, a közös magyar–román jövõ bátor vállalása új életerõt adhat Erdély fõvárosának. A nemzeti egyszínûség sorvasztaná és unalmassá tenné a szellemiekben egyszer talán – az alkotók vágya szerint is – újra kincsessé gazdagodó települést. A szép kiállítású könyv felfogását híven tükrözik Dorin Petrisor román újságíró szavai: „A Kolozsvár nélküli Cluj inkább hutu településnek tûnik, mint közép-európainak.”
(Kincses képeskönyv – Kolozsvár. Szerkesztette: Zágoni Balázs. Cardselect-Koinónia, Kolozsvár, 2007. Ára: 3170 forint)
A Sziget Fesztivált nem érdekli, hogy ki a hamászos
