Kísértetek, ifjútörökök

Hanthy Kinga
2008. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első alkalommal azt gondolhatjuk, szabadnapos a hírolvasó, ezért van a mikrofon előtt vendégmunkás. A tizedik és századik alkalom után azonban már nem merészség kijelenteni, hogy a Magyar Rádió hírolvasóinak tevékenysége kritikán aluli. Olykor egyenesen botrányos. Baki baki hátán, készületlen, gyakorlatlan amatőrök váltják egymást a stúdióban. Ezen nem árt szomorkodni egy kicsit.
Ma már kevesen értik, mit jelentett, hogy a közszolgálati rádió nyelvi etalon. Nemhogy nyelvi, semmiféle etalonok nincsenek, nincs tekintély és vezérelv, csak relativizálás. Ma már a tanteremben nem a tanár az úr, hanem a jogait lobogtató diák, a kórházban pedig a beteg, aki feljelentheti az orvost, ha az kimegy WC-re. A modern nyelvészet pedig, hogy visszatérjünk a nyelvi etalonhoz, azt vallja, minden közlés jó, amit meg lehet érteni.
Nos, a közszolgálati rádió nyelvi állapotát talán nem lenne jó relativizálni. Már csak azért sem, mert nem magán-, hanem közügy, amint ez a nevében benne is van. Ha a Magyar Rádió beszél, vagy abból beszélnek, akkor az soha nem két ember beszélgetése, hanem millióknak szóló közlés. Úgy kell tehát végezni, hogy azt milliók megérthessék, sőt meg is értsék. A kódolt vagy bennfentes közlések ezért éppúgy elvetendők, mint a rosszul megfogalmazott, rossz nyelvi és intellektuális logikával elmondott mondatok. Ez utóbbi épp olyan tisztességtelen és elítélendő újságírói magatartás, mint az elhallgatás, a félinformáció, a csúsztatás.
Az etalonság további emlegetése helyett foglalkozzunk inkább azokkal a kísérletekkel bizonyított állításokkal, amelyek szerint a gyors szövegmondás, a hadarás nem jelent többet mondást, sőt, valójában kevesebb a hasznos, „levehető” információtartalma. Valamint, hogy a rossz beszédállapot, a beszédhiba azért rendkívül zavaró, mert eltereli a hallgató figyelmét a közlésről. És hogy a rosszul „bemondott”, kiejtett idegen nevek, szavak mégis csak etalonként szolgálnak, vagyis terjednek, mint a futótűz. A folyton bakizó, a szöveg tartalmát talán nem is értő rádiós ifjútörökök mindezt talán nem is gondolták végig. Nem tanította meg nekik senki. Miként azt sem magyarázták el nekik, hogy a közrádióban honosodó új hullám nem attól új, hogy kidobunk minden régit az ablakon, hanem hogy megkeressük és megjavítjuk, ami menthető.
Végül emlékezzünk meg a rádióbemondókról, akik egykor hangot, ezzel karaktert adtak az intézménynek. Egressy, Bőzsöny, Bátonyi és kollégáik, kolléganőik egy része ma már be sem teheti a lábát a Bródy Sándor utcai épületbe (ne mászkáljanak, ne kísértsenek ott, ahol új idők új szelei fújnak).
A híreket nagyon sajnálom. Talán nem lenne nagy túlköltés viszszaültetni a megmaradt néhány bemondót a hírolvasó-stúdióba.
Vagy talán nekünk jobb, ha nem értjük a híreket?
(Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.