Kostunica ellenzi az EU-missziót

Miközben a nyugati hatalmak sorra kiállnak a koszovói függetlenség elismerése mellett, Belgrádból kettős üzenetek érkeznek az EU koszovói szerepvállalásával kapcsolatban. – Brüsszel ne küldjön missziót Szerbia szétverésére – közölte Kostunica szerb kormányfő.

Sebestyén Imre
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország azonnal elismeri Koszovó függetlenségét, amint azt várhatólag februárban kihirdeti Pristina. Amerikai lap szerint Washington és Berlin megállapodott a közös lépésben a Balkán stabilizálása érdekében.
Az EU befejezte a Közös akció című okmány megszövegezését, amely dokumentum a jogi alapja lesz a már teljesen előkészített koszovói EU-missziónak. A belgrádi ellenkezést teljesen figyelmen kívül hagyják. A brüsszeli végső döntés azonban még várat magára.
A szerb kormányból közben kettős üzenetek érkeznek az uniós szerepvállalással kapcsolatban. Vojiszlav Kostunica kormányfő és köre a leghatározottabban ellenzi az EU-misszió érkezését. Tegnap megismételték, hogy „Brüsszel ne küldjön missziót Szerbia szétverésére”, ha azt akarja, hogy Belgrád január 28-án aláírja a stabilizációs és társulási megállapodást. Hogy az EU mennyire akarja a megállapodást, azt nem közölték, de a szerb kormány másik, nagyobbik fele éppen annak érdekében lobbizik keményen, s nem biztos, hogy sikerrel is jár. A Borisz Tadics elnök pártjához tartozó miniszterek, köztük Bozsidar Djelics kormányfőhelyettes és Vuk Jeremics külügyminiszter azon vannak, hogy Koszovó kérdését válasszák el a csatlakozás problémájától.
A választási kampány idején nem mondhatják ki, hogy a döntések mindkét kérdés esetében nem Belgrádban születnek, a Kostunica-féle dacpolitika pedig nem vezet eredményre. Jeremics jó belgrádi szokás szerint a radikálisok győzelmével ijesztgette Brüsszelt, s azzal igyekezett rávenni az EU-t a társulási okmány aláírására, hogy ha január 28-ig nem kötik meg a megállapodást, a választások februári, második menetében gyengülnek a demokrata párti Tadics esélyei.
n
Elkobzott okmányok. A boszniai Szerb Köztársaság hatóságai bevonták Radovan Karadzsics családtagjainak személyi okmányait, hogy ne tudják elhagyni az országot. Miroslav Lajcák nemzetközi főképviselő rendelete a hágai vádlott feleségére, fiára, lányára és vejére vonatkozik. Az a gyanú ellenük, hogy segédkeznek a szökevény családfő rejtegetésében. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.