Már a hazai ipar is rosszul teljesít

Felgyorsult a magyar gazdaság leszakadása az Európai Uniótól a tavalyi harmadik negyedévben. Miközben nálunk 1 százalék alá süllyedt az éves növekedés, addig versenytársaink gazdasága átlagosan 7,4 százalékkal bővült. A legújabb ipari termelési adatok szintén lassulást mutatnak.  

Munkatársunktól
2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éves viszonylatban három százalékkal bővült a 27 tagú EU gazdasága a tavalyi harmadik negyedévben – közölte tegnap az Eurostat. Az uniós statisztikai hivatal kimutatása szerint az euróövezeti országok átlagosan 2,7 százalékos bővülést produkáltak, míg az új tagállamok – hazánk kivételével – igen gyors fejlődésen mentek keresztül. Versenytársaink a vizsgált időszakban átlagosan 7,4 százalékkal növekedtek, ami óriási lemaradást jelent hazánk 0,9 százalékos dinamikáját figyelembe véve.
Magyarországnál a harmadik negyedévben egyedül Málta tudott lassabb növekedést felmutatni. Itt mindössze 0,1 százalékos bővülést mért az Eurostat, ám az első két negyedévben a dél-európai tagállam teljesítménye még 4,7, illetve 4,3 százalékot tett ki. A tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó előrejelzések alapján hazánk Portugáliával harcolhat majd a 2007 leglassabban fejlődő gazdaságának kétes címéért.
Az EU éllovasának Litvánia és Lettország számít: a két balti tagállam éves szinten 11,6, illetve 10,9 százalékos fejlődést produkált. Térségünk első helyezettje Szlovákia maradt, itt a második negyedéves 9,3 százalék után 9,4 százalékos volt a növekedés. Csehországban 6,1, Lengyelországban 5,8 százalékos bővülést mértek.
Mindeközben a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzétette az ipari termelésre vonatkozó legfrissebb adatokat. Ezek szerint a termelés dinamikája a korábbi 5,9 százalékról éves szinten 5,5 százalékra csökkent le tavaly novemberben, ami a lapunknak nyilatkozó elemzők szerint intő jel lehet. Dunai Gábor, az OTP Elemzési Központjának közgazdásza hangsúlyozta: az ipari termelés az elmúlt hónapokban folyamatos lassulást mutatott, ennek pontos okait azonban csak a részletes adatok közzététele után lehet látni. Dunai szerint annyi azonban már most jól látható, hogy az export lassult, s a legnagyobb felvevőpiacok mutatóinak ismeretében ez várhatóan így is marad egy ideig. Az ipari termelés fékezése nem kedvez a gazdaság növekedésének sem, ezért az OTP az idei évben mindöszsze 2,5 százalékos GDP-növekedésre számít, amit lefelé mutató kockázatok terhelnek.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, aki szerint a gondot nemcsak az ipari termelés lassabb bővülése jelenti, hanem hogy a termelés szerkezete kedvezőtlen. 2002 és 2007 között a hazai értékesítés mindössze 10 százalékos gyarapodást tudott felmutatni, miközben az export a duplájára nőtt, azaz elsősorban a külpiacokra termelő multinacionális cégek fejlődtek, nem pedig a hazai piacra termelő kis- és középvállalkozások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.