Meditációs népdalok barlangmélye

Sashegyi Zsófia
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem annyira a lélekhez, sokkal inkább a tudatalattihoz szól Lovász Irén Belső hangja. Az énekesnő legújabb albumán a magyar, a székely és a moldvai népdalkincs dallamaiból, szövegeiből szemezget, a szó szoros értelmében, hiszen a mindössze öt trackes CD-n csupán népdaltöredékeket hallunk. A gondosan felépített, nagyon is precíz lemez első négy számában a négy őselem: a föld, a víz, a tűz és a levegő jelenik meg, meglehetősen rendhagyó hangszeres kísérettel alátámasztva.
A föld hangját imitáló didgeridoot Kerekes János szólaltatja meg. A talajjal érintkező hangszer sötét, mély zsongásába a Szivárvány havasán mellett még két ének szilánkjait olvasztotta bele az énekesnő, aki a lemezhez mellékelt szövegkönyvet tartalmazó füzetben saját maga által írt kommentárokkal is ellátta az egyes szakaszokat. A víz, amelyről legelőször a nyugalmat adó magzatvízre asszociál, hárfakísérettel jelenik meg Pintér Ágnes ujjai alatt, s a népdalok, amelyek előbukkannak a lágy, finom érintésekkel teli dallamfüzérből: a Pusztinai nagy hegy alatt és a Túl a vízen van egy malom.
A mindenki számára ismerős énekek, az artikulált magyar szöveg szinte felszabadítóan hat a sokszor nyomasztóan sötét, énünk barlangjának legmélyén rejtőző érzéseket is megbolygató improvizációs kavalkádban. A Balázs Gergely hegedűjén megszólaló tűz-tétel után, amelyre egy szatmári népdal nyomja rá legmarkánsabban a bélyegét („Úgy ég a tűz, ha tesznek rá, / szól a világ, mit hajtok rá / én is teszek, hadd lobogjon, kutya világ hadd ugasson!”) kinyílnak az egek, és a perzselő füstfelhőből végre átléphetünk a levegő éteri tételébe. Lovász Irén úgy gondolta, hogy a léleknyitogatásnak ezen a fokán a japán bambuszfuvola kell, hogy kiegészítse az éneket, s való igaz, a shakuhachi éteri, finom hangjai valóságos megkönnyebbülést nyújtanak.
A Gyógyító hangok című lemezsorozat második darabja – amelyet a Magyar Zeneterápiás Egyesület is ajánl – a négy őselemet összefogó ötödik tétellel válik teljessé. Az elmélyülésre szomjazó, eredendő természeti egyensúlyt keresők számára komplett meditációs segédanyag a Belső hang, amely, amellett, hogy ötvenegy percben egyfajta belső evolúción vezet végig, népdalainkkal teszi széppé, számunkra is anyanyelvűvé ezt az alapvetően a keleti világhoz kötődő gyógyítási módot.
(Lovász Irén: Belső hang, 2007, szerzői kiadás.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.