Menekül a pénz a magas adók elől

Miközben az Európai Unió tagállamaiba rekordméretű, 610 milliárd dolláros közvetlen külföldi tőke érkezett, addig hazánkból háromszázmillió dollárnyi tőkét vontak ki 2007-ben – derül ki az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának legfrissebb adataiból. A jegybank másként számol, szerintük – bár valóban felére esett vissza tavaly a tőkebeáramlás – még mindig pozitív szaldót mutat egyenlegünk.

2008. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország tavaly háromszázmillió dollárnyi külföldi befektetési mínusszal zárta az évet, ami elsősorban a szomszédos államokba irányuló tőkekivitelnek köszönhető – derül ki az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) adatsorából, amely a nemzetközi tőkebefektetéseket rangsorolja. A kedden publikált kiadvány szerint az Európai Unió huszonöt tagországába tavaly 610 milliárd dollár közvetlen tőkebefektetés érkezett, amelynek döntő része az új tagállamokba irányult: ehhez képest hazánk egyenlege negatív szaldót mutat. Összehasonlításképpen a 2004-ben csatlakozott tíz tagállam mérlege 35 milliárd dolláros pluszt mutat, Lengyelországé 18 milliárd, Románia 11 milliárd, Csehország pedig 7,6 milliárd dollár pozitívummal zárt.
A magyar mérleg valóban siralmas, a tavalyi adatok még a 2005-ös és a 2006-os mutatókhoz képest is lényeges visszaesésről tanúskodnak – nyilatkozta lapunknak Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers cégtársa. Szerinte a külföldiek beruházási kedvét nagymértékben visszafogják a hazai bérek, illetve az élőmunkára rakódó adóterhek, ezért célországként inkább a kedvezőbb adókörnyezettel rendelkező szomszédos államokat részesítik előnyben, és ezért idén sem várható javulás a tőkebeáramlás tekintetében. – A mérleg másik serpenyőjében a növekvő működőtőke-kiáramlás van, amely főként a pénzügyi és az ingatlanszektort jellemzi – magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy a külföldi és magyar tulajdonú vállalatok egyaránt éltek a környező országokba irányuló befektetések lehetőségével. Lőcsei Tamás példaként említette a jelzáloghitelezés piacát, amely itthon már kifulladóban van, ezért a pénzintézetek figyelmét egyre inkább a többi régiós állam köti le.
Az ENSZ adatainak némileg ellentmondanak a jegybank számai, amelyek ugyan a tőkebeáramlás zuhanását mutatják – 2006-hoz képest majdnem százszázalékos esést –, az elszámolási módszer különbsége miatt azonban az MNB szerint hazánk mégis pozitívan zárta a tavalyi évet. A jegybank kommunikációs osztályától lapunk azt a választ kapta, ennek az az oka, hogy az MNB az első fél évben számolja el a vállalatok osztalékát, amely tőkekivonást jelent, ám a második fél évben az adózott eredmény teljes egészét újra befektetett jövedelemnek, vagyis beáramlásnak tekinti. Ezzel szemben az UNCTAD az első féléves mérleget megduplázza, ebből következtet az egész éves egyenlegre. A rendszeresen megjelenő publikáció szerint 2007-ben a legtöbb tőke az Európai Unió tagországaiba vándorolt, a globális befektetések negyven százalékát jelentve. A rekordmennyiségű, világszinten 1500 milliárd dolláros külföldi közvetlen tőkebefektetés legnagyobb országai az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Hollandia és Franciaország voltak. A másodlagos jelzálogpiaci válság ellenére immár a negyedik egymást követő évben az Egyesült Államokba irányult a második legtöbb befektetés, bár az év végére a pénzintézetek egyre óvatosabbak lettek – állapítja meg az UNCTAD. Régiók szerint az EU után csaknem 280 milliárd dollárral Nyugat-Ázsia – elsősorban Kína – következik, míg Latin-Amerikába a fenti öszszeg kevesebb mint a fele vándorolt, az utolsó helyen pedig Afrika áll. A kontinens mindössze 35 milliárd dollár plusszal zárt tavaly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.