Sorra véreznek el a cégek

Csaknem huszonöt százalékkal nőtt a fizetésképtelen vállalkozások aránya az elmúlt évben, így a cégek 3,8 százaléka nem tudta teljesíteni a kötelezettségeit – derül ki a Coface Hungary elemzéséből. A legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mentek csődbe, javítani egyedül Fejér megyének sikerült. A magyar piac meghatározó hitelbiztosítója szerint az idén még rosszabbra fordul a helyzet.

Munkatársunktól
2008. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csődhullám indult el tavaly a magyar cégek között; a fizetésképtelen vállalkozások aránya huszonöt százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A romló tendencia nyilvánvaló, ha ezt a számot a korábbi adatokkal vetjük össze, 2005-ben ugyanis kevesebb mint hat, 2006-ban pedig 17,8 százalékkal emelkedett a csődbe jutott vállalkozások aránya. Jelenleg minden huszonötödik cég belefullad az adósságba, és a több mint egymillió gazdasági szervezetből csupán negyvenezer számít hitelképesnek – áll a Coface hitelbiztosító társaság elemzésében.
A „céghalálozások” oka többnyire fizetésképtelenség vagy szándékos nem fizetés. A megszűnő vállalkozások helyébe gyakran két újat hoznak létre. Az egyik örökli az elődje tartozásait, a másik pedig ott folytatja a tevékenységét, ahol az előző abbahagyta. A vállalkozások többsége felszámolással vagy végelszámolással tűnik el a piacról, a fizetőképesség helyreállítását megkísérlő csődeljárások száma elenyésző, körülbelül ezer megszűnésre jut egy, és a hitelezők általában hiába futnak a pénzük után. A csődtörvény hiányosságai miatt a kárrendezés szinte lehetetlen, jelenleg az adósságok kevesebb mint két százalékát sikerül behajtani a tulajdonosokon.
Mikael C. Szabo, a Coface Hungary országigazgatója arra számít, hogy a hazai kis- és közepes vállalkozások ellen idén jóval több behajtási eljárás indul majd, mint tavaly. Az év első napján a Coface adatbázisában levő cégek közül csaknem hat adós ellen indítottak felszámolási eljárást, jóllehet eddig a napi csúcs három eljárás volt. Szabo hangsúlyozta, a végelszámolások döntő többségét a fizetési problémák miatt kezdik el, ezt alátámasztja az a tény is, hogy a végelszámolások kilencven százaléka fordul át az eljárás során felszámolásba.
A megyék szerinti arányokat nézve az látszik, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye magasan veri a mezőnyt, ott tavaly majdnem minden tizedik cég ellen fizetésképtelenségi eljárás indult, Nógrád megyében ez az arány 7,75 százalék, Somogyban pedig 6,48 százalék volt. Legjobb helyzetben Győr-Moson-Sopron megye van, ott alig haladja meg a két százalékot a fizetésképtelen cégek aránya. Budapest valamivel jobban teljesített az országos átlagnál, a fővárosban a vállalkozások 3,5 százaléka vált fizetésképtelenné. Az egész országban romlott a helyzet 2007-ben, egyedül Fejér megyében csökkent az eljárások száma.
Ha a csődök iparágankénti megoszlását vesszük szemügyre, nem ér bennünket meglepetés: a legtöbb eljárást változatlanul a kis- és nagykereskedelemmel foglalkozó vállalkozások, valamint az építőipari cégek ellen indítják. Ezek mellett az ingatlangondozási, turisztikai és vendéglátó-ipari társaságok fordulnak elő nagy számban az eljárásokban. Ez az öt ágazat adja az összes fizetésképtelenség 56 százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.