Uniós feketeleves

A múlt év végére kiderült, Szlovénia még nem volt teljesen érett arra, hogy lemondjon az önálló monetáris politikáról, és belépjen az eurózónába – derül ki az ICEG EC kutatóintézet pénteken közölt tanulmányából. Az elemzés szerint a világgazdaság lassulása kellett ahhoz, hogy fény derüljön a szlovén gazdaság szerkezeti gyengeségeire.

2008. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovénia olyan gazdasági környezetben teljesítette sikerrel az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti feltételeket, amikor a világgazdaság növekedése felfelé ívelt, és a külső konjunktúra is kedvező volt. Amint azonban az energia- és élelmiszerárak robbanásszerűen megemelkedtek, valamint a külgazdasági növekedés is lelassult, a szlovén gazdaság gyengeségei szinte azonnal megmutatkoztak – áll az ICEG EC kutatóintézet legfrissebb tanulmányában, amely az euróbevezetés sikereit és kudarcait veszi számba. Az Európai Unióhoz csatlakozott új keleti tagállamok közül a közös európai valutát elsőként bevezető Szlovéniában a múlt év eleji eufóriát mára felváltotta a kijózanodás, ami elsősorban a meglódult inflációnak és a tervezettől elmaradó GDP-bővülésnek köszönhető. – A nemzeti valuta, a tolár leváltását követő egy esztendő az eurózónába lépés kétségtelen gazdaságpolitikai sikere mellett az önálló monetáris politikáról való lemondás hátrányait is megmutatta – fogalmaz az elemzés. A pénzromlás üteme az eredeti, 2,7 százalékos várakozásokhoz képest az év végére már az öt százalékot is túlszárnyalta, miközben az eurózóna decemberi inflációja 3,1 százalék volt.
A szlovén áremelkedés hátterében a meredeken felfelé ívelő nyersanyagárak mellett a kormányzat adócsökkentési lépései állnak, amely következtében a lakosságnál végső soron több felszabaduló tőke maradhatott. Az adóreformra egyébként ténylegesen szükség volt, ugyanis Szlovéniában a legmagasabbak az adóterhek az új tagállamok közül – összehasonlításképpen hazánk ezen a téren a második helyen áll. – A költségvetési lazítások következtében a lakosság költekezése megnőtt, a lakossági fogyasztás mellett pedig emelkedtek a beruházások és a kormányzati költések. Mindehhez társult egy világgazdasági ársokk is, amelynek együttes hatása már nem tudta kordában tartani az árszínvonalat – fogalmazott lapunknak Kutasi Gábor, az ICEG EC elemzője. A közgazdász szerint további negatívum, hogy az euró a dollárhoz és a kelet-közép-európai valutákhoz képest is felértékelődött, ami jelentősen rontott a szlovén exportőrök versenyképességén, és hozzájárult az import bővüléséhez.
Mindez sokat rontott a folyó fizetési mérlegen: az export lelassulása és az importfogyasztás megugrása hozzájárult ahhoz, hogy az eredetileg tervezetthez képest elmaradt a GDP-növekedés – mondta Kutasi. A közgazdász hangsúlyozta: az Európai Központi Bank négy- százalékos alapkamata és a szlovén infláció közötti különbség nem ösztönözte a lakossági megtakarításokat, amely szintén felfelé vitte az inflációt. A kétmillió lakosú Szlovénia gazdasági bővülése az eurózóna más tagállamaihoz képest azonban még így is szépen alakul: 2007-re 4,6 százalékos ütemet várnak, az egy főre eső GDP pedig megközelíti az EU átlagának 90 százalékát.

Csehországban és Szlovákiában is drágult az élet. A szakértők szerint decemberben nőtt az infláció Csehországban és Szlovákiában, egyebek mellett az élelmiszer- és az energiaárak növekedése miatt. Csehországban 5, Szlovákiában pedig 3,4 százalékos pénzromlási ütemet várnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.