Nyugodtan kijelenthetjük: nincs még egy zenei műfaj, amelynek képviselői olyan mértékben támogatnák egymás működését, mint a dzsesszé. Köszönhető ez talán jórészt annak is, hogy a zenei játékok kimeríthetetlen éléstárából előrántott újabb és újabb kombinációknak, stílusoknak és a változatos eszközöknek hála előbb jut eszükbe az, hogy közösen játsszanak, mint hogy irigykedjenek egymásra.
Na persze, a kívülálló így látja, aztán lehet, hogy a szakmabelieknek ennél sokkal árnyaltabb a véleményük minderről. Akit érdekel, hogy pontosan mi, az látogasson el holnap délután kettőkor a Művészetek Palotája előadótermébe, ahol angol nyelvű műhelybeszélgetésbe kapcsolódhat be olyan európai szaktekintélyekkel, mint Hervé de Colombel, aki a Le Mans International Jazz Festivalt képviseli, Francesco Martinelli, a Fondazione Siena Jazz igazgatója, Karsten Muertzefeldt a West-Deutsche Rundfunktól, Stuart Nicholson brit független dzsessz-szakíró és a holland Huub Van Riel a Bimhuisból.
Persze a mától vasárnapig tartó Jazz Showcase börzén a zenéé lesz a főszerep, így délutántól fiatal tehetségek váltják egymást óránként a színpadon. A fesztiválszervezőknek, szakíróknak bemutatkozók sorát ma négykor Korb Attila és a Hungarian Swing Company kezdi, utánuk a Váczi Dániel Trió, majd a Dés András Trió zenél. Este hétkor Fenyvesi Márton és Borbély Miklós Quintetje, s végül az épphogy magunk mögött hagyott esztendőben Liszt Ferenc-díjjal kitüntetett Dresch Mihály ad koncertet kvartettjével.
A holnapi szakmai beszélgetés után a Special Providence nyitja meg a tehetségbörzét, amelyen öttől a Transform Quintet, hattól az Oláh Szabolcs Quartet, héttől pedig a Smárton Trió játszik. Az esti nagy koncerten a Babos Project Special tagjai bonyolódnak zenei párbeszédbe. A Jazz Showcase utolsó napja a Harcsa Veronika Quartet produkciójával indul, öttől a Pecek Lakatos Trió, majd a Szolnoki Dóra Jazz Quintet, valamint az Oláh Dezső Quartet mutatkozik be azoknak, akik még nem ismernék őket. A vasárnap esti koncertet adó elődök pedig, akik előtt az utódok kibontakozhattak, a Szakcsi-trió tagjai és Bolla Gábor lesznek. Úgy gondolom, sem a nagy öregek, sem a fiatalok neve mellé nem hiányzik már magyarázat. Utóbbiakhoz talán csak annyi: akik még nem tudnák betéve, azoknak a következő évtizedekben nehéz lesz nem megtanulni őket.
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
