Végvár Lendván

Sebestyén József
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lendva – az egykoron Zala vármegyei Alsólendva, oklevelekben Lyndwa Inferior – immáron a szlovén állam északnyugati peremvidékének egyik települése. A Mura menti síkság fölé emelkedő Lendva-hegy lábánál, az egykoron kiemelt jelentőségű római út, az Adriától a Balti-tengerig tartó borostyánkőút mentén fekszik. Nevét a mellette folyó s a Kerkába tartó Lendva (németül Limbach) folyócskáról kapta, amely elnevezés 1192-ben tűnt fel először hiteles forrásban, amikor – III. István királyunk hívására – egy német földről jött Hahót nevű lovag szerezte meg a település jelentős részét. Leszármazottai, a Hahót-Buzádnak nevezett nemzetségből kinőtt Bánfi család tagjai lettek Lendva és a környék középkori birtokosai.
Itt Lendván keresztezte egymást a középkorban a Zágrábból Körmendre és a Regedéből (Radkersburg) Muraszombaton át Nagykanizsára vezető két fontos főút. Ez a stratégiai helyzet indította arra a vidék hajdani urait a XIII. század utolsó negyedében, hogy várat építsenek, s azt birtokaik központjává tegyék. A vár kezdetben vélhetően egy lakótoronyból, kápolnából és a védfalból állhatott. Mára ebből csak a kápolna falainak egy része maradt meg a későbbi épülettömbbe foglalva. A lakótorony a mai vár hegyhez közelebbi, támadásnak jobban kitett északkeleti felén állt. A XV–XVI. századra a hegy egész területét beépítették.
A gazdaság és a kereskedelem élénkülésével a település gyorsan fejlődött, a XIV. században már mezőváros lett. Vásártartó jogát 1366-ban a Bánfi család kérésére I. Lajos királytól nyerte el. A Bánfiak Mátyás király alatt emelkedtek a legmagasabbra. A família lendvai ágának feje, Miklós a király képviseletében utazott Nápolyba Aragóniai Beatrixért. A menyaszszony és kísérete a király anyjával, Szilágyi Erzsébettel együtt 1476. november 25-én Bánfi Miklós lendvai várában szállt meg Buda felé menet.
A város kulturális életének kimagasló időszaka a XVI. századra esett. Lendva fejlődését erősen befolyásolta a reformáció, valamint hogy a település a három részre szakadt ország török hódoltságon kívül eső területére került. A Bánfi család némely tagja Luther követője lett. Kapcsolataik révén számos jelentős személyiség töltött el hosszabb-rövidebb időt Lendván: 1551–52-ben itt tartózkodott Ráskai Gáspár temesi és nógrádi főispán, költő. Itt írta az Egy szép história a vitéz Franciscórul és az ő feleségéről című verses regényt. Bánfi Miklós zalai főispán meghívására 1573-tól néhány évet Lendván töltött a katolikus Báthory István tiltó rendelkezései miatt Erdélyben működni nem tudó Hoffhalter Rudolf nyomdász. Az idő tájt volt iskolamester, majd a helyi protestáns gyülekezet vezetője a feltehetően alsólendvai születésű Kultsár György prédikátor. Lelkészi tevékenysége mellett irodalmi munkássága is igen jelentős. Három művét Hoffhalter nyomtatta ki itt Lendván. A legnagyobb hírnévre a harmadik, 1574-ben nyomtatott kiadvány, a Postilla, a vasárnapokra szánt prédikációgyűjtemény tett szert.
A mohácsi vereségnek nem volt közvetlen katonai hatása Lendva és a környék életére, de Szigetvár elestétől, 1566-tól a lendvai várra is egyre fontosabb szerep hárult. Az első jelentős török támadás 1587-ben érte a várat, azonban ezt visszaverték. Alsólendva vára is a végvárrendszer része lett. A ma romjaikban látható külső várfalak és tornyok építési ideje a XVI–XVII. századra tehető. Az egykori védművekből csak a város felé néző oldalon állnak összefüggő részek, a délkeleti sarkon egy torony, a délnyugati sarkon a városba vezető gyalogkapu tornya és az ezeket összekötő fal.
Az alsólendvai Bánfi család 1645-ig volt a környék ura. A család kihalása után, leányági öröklés útján, a Nádasdy família birtokába jutott a vár. Rövid időre azonban, mert Nádasdy Ferencet a Habsburg-ellenes szervezkedésben játszott szerepe miatt jószág- és fővesztésre ítélték, s 1671-ben kivégezték. Még egy támadással nézett szembe a város 1683-ban; ezúttal a török szövetségeseként Thököly is a támadók között volt. A Bécs ellen vonuló hadak súlyos károkat okoztak a várban.
Ismét leányági örökösödés révén az Esterházyak lettek az alsólendvai birtok új urai. A vár ekkor már nem volt használható állapotban, a török veszély elmúltával pedig katonai jelentősége is megszűnt. Herceg Esterházy Miklós 1767-ben keltezett leveléből ismert, hogy tervet készíttetett a várkastély felújítására, átépítésére. A fennmaradt tervrajz nagyszabású zárt udvaros barokk palotát mutat a középkori vár helyén, de az átalakítási tervet költséges és szükségtelen volta miatt elvetették, s a felhasználható épületrészek, illetve a védőfalak részbeni felújításával kisebb várkastélyt terveztek. Ez lett a ma is álló épület, amely az 1770-es években készülhetett el. A régi várból a déli és a nyugati szárny maradt meg az egyemeletes L alakú kastélyszárnyba beépítve.
Egészen 1918-ig maradt az Esterházy család tulajdonában a lendvai uradalom. Az első világháborút követően volt laktanya, sokáig iskola. A külső védművek a negyvenes évek végéig épen megvoltak, amikor politikai döntés következtében lebontották őket.
A középkori és reneszánsz jegyeket őrző egykori magánvár az utóbbi évtizedekben ismét történeti értékéhez méltó szerepet kapott: a muravidéki magyarság múltjának őrzője és a művészetek végvára, a térség jelentős magyar kulturális központja lett. A vár részben felújított helyiségeiben ma helytörténeti és néprajzi múzeum, valamint a 35 éve működő nemzetközi képzőművészeti alkotótáborhoz kapcsolódó galéria működik. Őrzik s továbbörökítik Hoffhalter Rudolf nyomdásznak, Kulcsár György lelkipásztornak és Lendva szülöttének, Zala György szobrásznak, a millenniumi emlékmű alkotójának emlékét.
„Soha nem ott ér véget a haza, ahol a felcser-idő barbár vagdalkozása nyomán kiserkedt bő folyamban a tiltás és az atlaszon megalvadt torz rajzolattá” – fogalmazott a költő a A régész naplójából című versében, utalva a Kárpát-medencében a majd kilenc évtizede természetellenesen meghúzott határokra. Ugyan „határvidék” volt ez a tájék, igaz, kicsit másképp. Gyepű a magyar honfoglalás után, amely a XI. század végére a magyar állam megszilárdulásával megszűnt, s őrzött határrá alakult át. Az itt húzódó középkori választóvonal emlékét a hajdani magyar–német (ma szlovén–osztrák) határon megépült védősánc és a rajta létesített határátkelő – Német kapu – neve őrzi máig. Most, hogy eltűnt a sorompó, megszűnhet a zsákutcás peremlét? Az itt élő közösségek döntése lesz, hogy élnek-e a jövőbeni boldogulás reményében az együttműködés esélyével. Köttessék össze a helyiek szándékának megfelelően a Lendváig és Rédicsig meglévő vasútvonal! Lendva pedig elfoglalhatja az őt megillető méltó helyét a térség kulturális, gazdasági életében. Példát mutatva és reményt adva a továbbra is elzárt határvidékeken élőknek. Vajon igaz lehet, amit Balassi úgy fogalmazott meg: „mert ez napot Isten örvendetességre serkengeté fel nékünk”?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.