Egy nemzetközi felmérés szerint a 16 éves diákok több mint harminc százaléka kipróbált már valamilyen illegális drogot. A tendencia folyamatos romlást mutat: az első droghasználat ma mintegy 14 éves korra tehető. Statisztikák szerint Magyarországon a techno műfajú zenét játszó diszkók az amfetamin fogyasztásának elsődleges helyei, és a marihuána a legelterjedtebb kábítószer.
A liberális szakírók szerint a marihuána hatására kellemes, euforikus állapot alakul ki. Gyakori a társas jókedv, a kirobbanó nevetés. Az érzékelés intenzívebbé válik: a színek csillogóbbak, mélyebbek, a hangok élénkebbek, a formák szokatlannak, érdekesebbnek látszanak. Az idő lassabban múlik, tíz perc egy órának tűnhet, az itt és most érzése válik fontossá. És mindez úgy történik, hogy közben a személy önkontrollja, realitásérzéke megmarad. A pszichés hatások átlagosan 2-4 óra alatt megszűnnek, ezt többnyire álmosság, esetleg éhségérzet – édesség utáni vágy – követi. „Az orvosi irodalom nem ismer olyan esetet, amikor valaki marihuánamérgezésben halt volna meg. Ezt a drogot lehetetlen túladagolni, hiszen a hatásos és a halálos dózis közötti különbség körülbelül húszezerszeres” – állapítják meg a „neves” szakértők.
Miért ne! A cannabisos/marihuánás tea forgalmazója „fantasztikus természetes érzés” szlogennel az utóbbi években számos technofesztivált támogatott ingyenes italosztogatással, testfestett táncos lányok felvonultatásával és lézershow-val. A marihuánás teát a lehető legcélravezetőbb helyen népszerűsítették. Nem mellékes körülmény az, hogy e teákból a cannabis egyes pszchioaktív alkotóelemeit (THC) kivonták, tehát az ital tudatmódosító alkotóelemet nem tartalmaz, így törvényileg nincs gátja a forgalmazásának. A Cannabis Ice Tea feltűnő csomagolású, a sárgás doboz jégbe hűtött vadkendert ábrázol. Kérdés az, hogy egy kellemes környezetben elfogyasztott cannabisos tea, mint maradandó élmény, egyenes út-e a tudatmódosító szert tartalmazó cannabisos drogok (teák) használatához?
Nagyon is aggályosnak ítéli az említett italokat Topolánszky Ákos, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese is. – Többféle ilyen teával találkoztunk, amelyek egyértelmű piacszerzési célzattal a drogprevenciós törekvéseinket és egyben a kábítószerek veszélyességére vonatkozó információkat ássák alá, egyben pozitív légkört kívánnak teremteni egyes illegális szerek fogyasztásához, illetve az ilyen szertartalomra való hivatkozással a fiatalok kíváncsiságára építenek – szögezte le a szakember. – Természetesen minden esetben történik vizsgálat, és rendre az derül ki, hogy nem tartalmaz az adott termék illegális kábítószerből származó hatóanyagot. Tehát a termék forgalmazója a kábítószerek tilalmazott fogyasztásával kapcsolatos kíváncsiságot kelti fel – vélekedett, hozzátéve: mindent meg kellene azért tenni, hogy a kábítószerek fogyasztása iránti igényt felelőtlen vállalkozók ne használhassák ki saját profitcéljaik érdekében.
A korábban „Don’t smoke it. Drink it!” („Ne szívd. Idd meg!”) szlogennel népszerűsített cannabisos teáról kár lenne azt hinni, hogy lám már a reklámszövegben is elrettentenek a tudatmódosító szerektől, hiszen a THC-tartalmú drogot teában is fogyasztják. A cannabisos tea látszólag hihetetlen karriert futott be. Míg a sárga dobozos tea a napjainkban már az egyik legnagyobb – francia–belga tulajdonú – magyarországi szupermarket-láncolatnál is kapható. A sárga dobozos italt forgalmazó kft. alapító vezetői korábban egy betongyártó és -forgalmazó céget irányítottak, amelyet a cégbírósági adatok szerint már felszámoltak. Jelenlegi internetes weblapjukon szinte minden magyarországi üzemanyag-forgalmazó társaság kiemelt partnerükként van feltüntetve, mi azonban egyik benzinkútnál sem találtuk meg az üdítőjüket. A honlapon nemcsak az üzemanyag-forgalmazó társaságok logója található meg, de a cannabisos tea pozícióit erősítendő rá lehet klikkelni a linkjeikre, mint például a Mol Zrt. esetén.
Somlyai Dórától, a Mol társasági kommunikációjának magyarországi vezetőjétől megtudtuk: a cannabisos teát tavaly év végéig forgalmazták néhány Mol-töltőállomáson, s jelenleg már csak az úgynevezett kifutó mennyiség található meg néhány egységükben. – A nevezett tea egy svájci termék, amely bevizsgált és minden létező engedéllyel rendelkezik, így az „életútja” ugyanaz volt, mint minden más általunk forgalmazott termék esetében, vagyis a forgalomba helyezés után egyszerűen leteszteltük milyen forgalmat generál számunkra. Mivel a termék nem a várt eredményt hozta, ezért kikerült a portfólióból – szögezte le Somlyai Dóra.
Szükségesnek tartotta elmondani azt is, hogy a teaforgalmazó cég a kommunikációs anyagaihoz a Mol-logó használatát nem kérte, így ezt sürgősen jelezni fogják nekik.
A cannabisos teák elterjesztése más kérdést is felvet. Más cégek által forgalmazott, THC-mentes cannabisos üdítőket kizárólag az interneten lehet megvásárolni, amely a megrendelő személyes adatait megismerve akár egy érdeklődő fiatalokat számba vevő drogterjesztő-hálózat melegágyává is válhat. Az adott internetes forgalmazó hivatalos cégbírósági elnevezésében a „Cannabis Hungary”, azaz „Marihuána Magyarország” kifejezés is megtalálható.
A sok kérdés megválaszolatlan maradt. Szerettük volna például megszólaltatni a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, de többszöri megkeresésünkre sem reagáltak érdemben a fentiekre.
„A cannabis minden társadalmi réteg és korcsoport számára megfelelő, mert mint ökológiailag és táplálkozásfiziológiailag értékes növény, mindenki számára sok előnyt nyújt. Az ökológusok és orvosok helyesen követelnek olyan egészséges és lehetőleg terheletlen élelmiszereket, amelyek a környezettel az elvetéstől a végtermékig bezárólag összeegyeztethetők. A cannabisnak nincs szüksége növényvédő szerekre és trágyázásra, ezért méregmentesen termeszthető” – dicsőítik a marihuánás teát a forgalmazók.
És még egy gondolat a másik oldalról. „A kábítószer-fogyasztás visszaszorítását célzó nemzeti stratégia a kábítószerek fenyegetésével szembeni átgondolt és világos kormányzati program. Végrehajtása, a célok elérése a társadalom egészének támogatását és közreműködését igényli.”
Van, ahol büntetik, van, ahol nem. A kábítószerhelyzet európai kezelési módja nem egységes: Nagy-Britanniában a kormány azt tervezi, hogy a marihuánát különkategóriaként kezeli, és „dekriminalizálja”. Hollandiában a marihuána és más cannabisszármazékok árusítása államilag engedélyezett coffee shopokban lehetséges, fogyasztása szabad. Franciaországban a marihuána fogyasztása illegális, a letartóztatások gyakoriak, de néhány ügyész és bíró megtagadta, hogy kis mennyiség birtoklásáért eljárjon. Görögországban, Portugáliában, Belgiumban, Írországban, Luxemburgban, Ausztriában és Spanyolországban a magyaréhoz hasonlóan szigorú a szabályozás, kis mennyiség birtoklása is bűncselekménynek számít. Svédországban, Dániában és Finnországban a cannabis illegális fogyasztása és kereskedelme egyaránt büntetendő. Olaszországban a szer árusítása, tartása, termelése akár hat évig terjedően is büntetendő, személyes fogyasztása jogilag legális, de a helyi rendőrség zaklatására lehet számítani, a jogosítványt is elvehetik, és terápiára küldhetik a fogyasztót. Svájcban – ahonnan származik a Magyarországon forgalmazott cannabis ice teák több fajtája is – a cannabiskávézók és -boltok nyíltan működnek, kormánybeavatkozás nélkül, és a kabinet fontolgatja a teljes legalizálást is.
Napi sudoku
