Csak a borúlátás töretlen

Csak kiegyensúlyozott politikai és gazdasági környezetben lehetnek pozitívak a vállalkozók elvárásai, erről viszont a jelenlegi hazai helyzetben szó sincs – nyilatkozta lapunknak Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke a K&H Bank legutóbbi, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó bizalmi indexének hétpontos zuhanására reagálva. A társelnök szerint semmi nem támasztja alá a kormány 2,8 százalékos idei gazdasági növekedésről szóló prognózisát.

Csécsi László
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden környező országban adóreformot hajtottak végre az elmúlt években, ezen országok adókörnyezete jóval kedvezőbb a hazainál, ezért egyáltalán nem meglepő, hogy az egyedülállóan magas közterhek miatt a vállalkozások még rosszabbra számítanak – nyilatkozta Vadász György. A K&H Bank 2007. negyedik negyedéves, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó bizalmi indexe szerint a megkérdezettek majd háromnegyede úgy gondolja, hogy a közterhek a jövőben jelentősen emelkedni fognak, 54 százalékuk pedig a kormány gazdaságpolitikájának még inkább vállalkozásellenessé válásától tart – írja a távirati iroda.
A K&H minden negyedévben elkészíti bizalmi indexét, mely 100 és mínusz 100 pont között határozza meg, hogy milyen kilátásokkal néznek a jövőbe a magyar vállalkozások. Jelenleg ez a szám mínusz 49-en áll, vagyis a gazdaság szereplőit masszív pesszimizmus jellemzi. Az utolsó negyedéves hétpontos csökkenés enyhe emelkedő tendenciát tört meg, de mivel az index akkor is bőven mínuszban járt, nem optimizmusról, csupán kissé enyhülő pesszimizmusról beszélhettünk. Tavaly év végén ennek is vége szakadt. A vállalatok számára valószínűleg a vártnál is rosszabb gazdasági növekedés jelentette a legnagyobb sokkot, hiszen a harmadik negyedévben a bővülés csupán 0,9 százalék volt. A felmérés szerint a kereskedők látják legsötétebben a jövőt, ők 12,5 pontot rontottak a harmadik negyedév elvárásaihoz képest, borúlátásuk hátterében a növekvő infláció, a fogyasztói bizalmi index romlása és a vásárlóerő csökkenése áll.
Az EU-pályázatokhoz való hozzájutást szintén rossznak ítélték a vállalatok vezetői, 41 százalékuk gondolja úgy, hogy túl nehéz uniós támogatáshoz jutni, sőt ma már a vállalkozások több mint fele nem is számít arra, hogy a közeljövőben uniós pályázat útján jut majd forrásokhoz.

Csődhullám. Tavaly csődhullám indult el a magyar cégeknél. Az elmúlt évben csaknem huszonöt százalékkal nőtt a fizetésképtelen vállalkozások aránya, így a cégek 3,8 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit – derül ki a Coface Hungary nemrég publikált elemzéséből. A romló tendencia nyilvánvaló, ha ezt a számot a korábbi adatokkal vetjük össze, 2005-ben ugyanis kevesebb mint hat, 2006-ban 17,8 százalékkal emelkedett a csődbe jutott vállalkozások aránya. Jelenleg minden huszonötödik cég belefullad az adósságba, és a több mint egymillió gazdasági szervezetből csupán negyvenezer számít hitelképesnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.