Csalással nyerhette meg az SZDSZ tavalyi elnökválasztását Kóka János – derült ki azokból a nyilatkozatokból, amelyeket bennfentes liberális politikusok és a küldöttgyűlés résztvevői adtak a Hír Televízió tegnapi Célpont című műsorának. Négyen-öten ugyanis olyan Borsod megyei küldöttek helyett szavaztak, akik el sem mentek a rendezvényre.
Egy neve elhallgatását kérő befolyásos vidéki szabad demokrata politikus a műsorban elmondta: az elnökválasztáson a rendezők és a szimpatizánsok voltak a „statiszták”, ők szavaztak a hiányzó delegáltak helyett, hogy egyetlen Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szavazat se vesszen el. A politikus mindezt a saját szemével látta, és azt is kiemelte, ezektől az álküldöttektől „véletlenül” senki sem kért személyi igazolványt. „Számomra a furcsa az volt, hogy amikor hallottam, hogy mit csinálnak, akkor hallottam, hogy a T. Asztalos Ildikó (a párt Borsod megyei elnöke – a szerk.) mondta nekik, hogy húzzátok be gyorsan Kókát, meg van vele beszélve” – fogalmazott a szabad demokrata politikus.
A Célpontnak nyilatkozott egy nő, aki csupán rendezőként vett részt a kongresszuson, ennek ellenére „parancsba” kapta, hogy szavazzon egy távol maradó küldött helyett, mégpedig Kóka Jánosra.
*
Egy másik Kóka-szavazó is nyilatkozott a Hír Televíziónak, aki szintén jogtalanul voksolt, mivel elmondása szerint szimpatizánsként volt ott a küldöttgyűlésen. Közölte, T. Asztalos Ildikó kérte őt meg arra, hogy szavazzon. A távol maradó házaspár női tagja helyett pedig – hogy a színjáték hihető legyen – egy álfeleséget delegáltak, aki szintén voksolt. A Célpont megkereste a küldöttek listáján szereplő említett házaspárt, akik elismerték, valóban nem voltak ott a kongresszuson, mivel dolgozniuk kellett.
A Hír Televízió szerette volna elkérni az SZDSZ-től a küldöttek névsorát, amellyel egyszerűen bizonyítható lett volna, hogy történt-e csalás, de a párt – arra hivatkozva, hogy nem nyilvános adatokról van szó – ezt megtagadta. T. Asztalos Ildikó a Hír Televízió megkeresésére annyit közölt: „Most én mit tisztázzak? Mondjam azt általában, hogy nem szoktam lopni? És mondjam azt, hogy általában nem szoktam választási csalást csinálni?”
Az elnökválasztási csalást észlelő vagy abban részt vevő érintettek saját bevallásuk szerint örültek, hogy az ő emberük lett az elnök, még ha csalással is, mert azt hitték, megtérülnek végre a saját kampányaikba ölt milliók. Most viszont úgy érzik, Kóka átverte őket. Elmondásuk szerint azért nem fordultak a párt etikai bizottságához, mert attól tartottak, hogy ott eltussolnák az ügyet. Mivel az SZDSZ elnökválasztásának első fordulójában mind a két elnökjelölt 377 szavazatot kapott, és a Hír TV-nek nyilatkozó befolyásos politikus szerint négy-öt jogtalan szavazatot kapott Kóka, ezért szabályos körülmények között Fodor nyerte volna a voksolást, már az első fordulóban. A második fordulóban minimális különbséggel Kóka lett a befutó.
Kóka János a Hír Televízió csalást firtató kérdésére kérdéssel válaszolt: „Honnan veszi ezt az információt és milyen jogon gyanúsít bennünket ilyennel?” Fodor Gábor nem reagált az ügyre. Horn Gábor ügyvivő pedig azt mondta: „tisztességes liberális küldöttek, ha ilyen visszaélést tapasztaltak volna, akkor szóltak volna vagy a küldöttgyűlés napján vagy másnapján, és jelezték volna ezt, vagy akár bírósághoz is fordulnak”. Mivel ezt nem tették, ezért Horn szerint nyilvánvaló, hogy nem történt csalás.
Az amerikai vámokra meglepő választ adott egy ország
