Fogyásnak indult az alapok vagyona

Csécsi László
2008. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár tavaly több mint húsz százalékkal nőtt a befektetési alapok vagyona, januárban 0,8 százalékos gyengülést kellett elkönyvelniük az alapkezelőknek. Az állomány csökkenése nagyrészt a pénzpiac kedvezőtlen alakulásának köszönhető – hangzott el a Budapest Alapkezelő tegnapi sajtótájékoztatóján. – Magyarország ebből a szempontból még a szerencsésebb országok közé tartozik – nyilatkozta Fatér Gyula, az alapkezelő vezérigazgatója. Nálunk a befektetők általában konzervatívabb megoldásokat választanak, így kevesebb pénzt helyeznek részvényalapokba. Jelenleg körülbelül a megtakarítások tíz százaléka van részvényekben.
Csehországot szintén konzervatív befektetői hozzáállás jellemzi, de ott is csökkent az alapok vagyona. A legnagyobb veszteség Lengyelországot érte. Ott a tavalyi növekedés elérte ugyan a negyven százalékot, ám a januári veszteség tízszázalékos volt. A vezérigazgató szerint a jövő a garantált alapoké lehet, de az ingatlanalapok erősödésére is számítani lehet. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének legutóbbi adatai szerint az ingatlanalapok száma a januárban nem változott, a 24 alap vagyona 0,7 százalékkal nőtt. Összvagyonuk a hónap végén közel 583 milliárd forint volt. A garantált alapok szintén jól teljesítettek, januárban négy százalékkal, 18 milliárd forinttal nőtt a vagyonuk, így megközelítették a 473 milliárd forintot.
Ugyanakkor a kötvények, a részvények és az azokba fektető alapok piacán komoly bizonytalanság és árfolyam-ingadozás, valamint a szokottnál alacsonyabb hosszú távú hozamok várhatók. Fatér Gyula úgy véli, hogy a pénzpiaci helyzet változásai miatt jövőre rengeteg új konstrukció jelenik majd meg a magyar piacon.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint nagy a bizonytalanság a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon, annyi bizonyos, hogy továbbra is magas kockázati felárral kell számolni a feltörekvő piacok papírjai esetében. A világgazdasági kilátásokra kitérve Duronelly Péter elmondta, hogy a recesszió véleménye szerint még megakadályozható, ám ez az infláció emelkedését vonja majd maga után. A fejlettebb államok nagyberuházásokkal fogják majd ellensúlyozni a gazdaság lassulását, ám ennek elkerülhetetlen következménye lesz a nyersanyagárak és az energiaárak emelkedése, amely gerjeszteni fogja a pénzromlást. A befektetési igazgató szerint ez a folyamat az élelmiszerárak jelentős emelkedését fogja eredményezni.

Olcsón adunk, drágán veszünk. A január végi 30,42 milliárd forint után 32,25 milliárd forint értékben vásárolt vissza lejárat előtt az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A visszavásárlási átlaghozam jelentősen nőtt – közölte a központ az MTI-vel. Az elsődleges értékpapír-forgalmazók összesen 79,63 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatokat, szemben az előző aukcióra érkezett 110,94 milliárd forinttal. A visszavásárlás ellenértékét február 20-án fizetik ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.