Fradi volt, Fradi lesz

2008. február 13. a Ferencvárosi Torna Club számára a vég helyett a kezdet napja lett. Legalábbis az újrakezdés lehetőségéé, hiszen a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tegnap érvényesnek és eredményesnek nyilvánította az Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft. ajánlatát, amelyet az FTC Üllői úti ingatlanára nyújtott be. Hatodik nekifutásra tehát sikerült: van megmentő, és engedélyezik is számára a mentést. Innentől a Fradin múlik, mekkora a túlélési képessége. Kevin McCabe, a pályázat győztese pedig újraírhatja a naptárát; a Sheffield United angol labdarúgócsapatának tulajdonosa a városi rivális Wednesday iránti ellenszenve miatt eddig nem is ismerte a szerdát, mostantól azonban jó oka lesz pirossal bekarikázni e napot.

Varga Attila
2008. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szász az összekötő? Mivel állami hivatal bírálta el a pályázatokat, természetesen illúzió lenne azt gondolni, hogy a döntésben a politika, esetleg a politikai beágyazottság semmiféle szerepet nem játszott. A cégbírósági adatbázis szerint az Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft. egyik vezető tisztségviselője ugyanaz a Szász András, akinek a neve korábban a MSZP közeli Nádor Rt. ügyleteinél vált ismertté. Emlékezetes, a Horn-kormány időszakában a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat a Nádor Rt.-vel kötött telefonlehallgatásra is alkalmas eszközök beszerzésére szerződést. A megállapodás – amelyet az Orbán-kabinet végül felmondott – azért is kavart botrányt, mert a Szász András vezette Nádor Rt.-t fideszes körökben a szocialisták házi cégének tartották. Szász András neve nemcsak a Ferencváros megvételére kiírt pályázaton győztes Esplanade Real Estate Kft.-ben bukkan föl, hanem annak testvér cégében, az Esplanade Hungary Tanácsadó Kft.-ben is. (K. F.)


Hozsannázni persze még több okból is korai. Egyrészt azért, mert McCabe nem a klaszszikus értelemben vett mecénás, hanem üzletember. Első számú célja, hogy ő jól járjon. De anyagi helyzete lehetővé teszi, hogy ne a semmiből meggazdagodni, hanem tovább gyarapodni akarjon, és a kettő között óriási a különbség; előbbi rövid távú rablógazdálkodást feltételez, utóbbi hoszszú távú koncepciót.
A Ferencvárosnak ezzel összhangban illő önmérsékletet kell tanúsítania. Ha például egy Kossuth-díjas építész, aki 20 millió forintot 20 százalékos kamatra úgy adott kölcsön, hogy még biztosítékot is kapott részvények formájában, most ködös követelésekkel áll elő, hol pénzt, hol részvényt akarva, akkor világossá kell tenni a számára: nem őt igyekeznek kihagyni a buliból, itt nem lesz buli. A belső munkatársaknak, a futball zrt., az egyesület és a szakosztályok vezetőinek, alkalmazottainak sem. Elfolyt a Bajnokok Ligájába jutással 1995-ben keresett félmilliárd, lelépett a színről a Torgyán–Szabadi kettős fémjelezte állami és a Várszegi-féle magántőke, megfutotta a maga köreit Furulyás, Ináncsy és Dámosy exelnök, feltűntek pitiáner szélhámosok és ingatlanspekulánsok, most itt az utolsó esély. Egy az angol futballon és a brit üzleti morálon nevelkedett ember személyében, aki józanul kiszámolta: arra semmi reménye, hogy a másodvonalbeli Sheffield Uniteddel a Manchester United vagy az Arsenal nyomába eredjen, de két klasszis középpályás árából a BL-főtáblára kerülés várományosává teheti a Ferencvárost. Ha benne is csalódni kell, akkor a közegben, az áruban van hiba.
McCabe megszerzése és a becsület megőrzése mellett természetesen szükségesek sportszakmai döntések is. A futballcsapatot vissza kell vinni az első osztályba, és a hírek szerint ugyan négy afrikai származású labdarúgó már mostantól bevetésre kész, de az NB II Keleti csoportjának tabelláját négypontos előnnyel a Fradi előtt a Kecskemét vezeti. A labdarúgás mellett ráadásul ott a többi szakosztály. Női kézilabdában meg kell tartani az erőket, és már jövőre bajnok-, de minimum ezüstesélyes és BL-induló csapat formálható; vízilabdában a saját uszodára és fiatalok igazolására építve 3-5 éven belül célozható meg a csúcs; a jégkorong kapcsán döntésre vár a jégcsarnok építésének vagy hosszú távú bérlésének ügye, mert legkevésbé ez a sportág űzhető hajléktalanul; az egyéni sportágakat differenciálni kell aszerint, hol várható nemzetközi vagy hazai eredményesség, és ha egyik sem, melyik termel bevételt, melyik lehet önellátó az utánpótlás-nevelésből, a szabadidőjellegből adódóan.
Rieb György elnök is tudja, hogy a neheze után is a neheze következik. Bár amikor tegnap megkerestük telefonon, éppen pezsgőzött, és azzal kezdte beszélgetésünket, hogy 2008. február 13. piros betűs ünnep a Ferencváros történelmében, harmadik mondatától már a feladatokra koncentrált: „Másfél-két hónapot még ki kell húznunk valahogy, mert tartozásaink kifizetését körülbelül április végére látom reálisnak, de már mától új korszak kezdődik számunkra. McCabe úrral kilenc hónapja tárgyalunk, szinte minden témakört érintettünk vagy végigvettünk már, ismeri a vezetőinket és a céljainkat. Hús-vér ember, imádja a sportot, de ettől még ugyanúgy vélekedik, mint én, aki szintén az üzleti életből jöttem: a klub, a futball zrt. és a többi szakosztály csak gazdasági alapon működhet, a mérleg nem billenhet el a kiadások javára, mert az csődhöz vezet. Úgy számolok, ha mindent kifizettünk, körülbelül 500 millió forintunk maradhat, ezt az összeget szerintem egy hosszú távú befektetési alapba kellene helyeznünk, és a hozamokból támogathatnánk a szakosztályokat, elsősorban az utánpótlás-nevelésre koncentrálva. A rangsor úgy nézne ki, hogy női kézilabda, vízilabda, jégkorong, majd egyéni sportok, élen a birkózással. A labdarúgás egészen más ügy és lépték, a csapatnak először is természetesen vissza kell jutnia az NB I-be.”
Ezután megkérdeztük az elnököt, saját sorsára, jövőjére gondolt-e már, hiszen akár két, szélsőséges lehetőség is kínálkozik. Az első, hogy ő lesz az új klubalapító, az új Springer, a második, hogy Rieb megtette kötelességét, Rieb mehet. – Elnökként május 31-ig szól a mandátumom, elnökségi tagként még egy további évre. A következő három és fél hónapban szeretném lefektetni és bebetonozni a Ferencváros alapjait, egyelőre eddig látok előre – felelte Rieb György.
Már ez is valami, hiszen a szurkolók tüntetés helyett újra azt énekelhetik: Fradi volt, Fradi lesz. Ha talán nem is addig, míg a Földön ember lesz, de annál mindenképpen tovább, mint ahogyan tegnapelőtt hittük.

A győzelem titka. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) január 23-án döntött az Üllői úti FTC-ingatlan értékesítési eljárásának újabb, hatodik kiírásáról. Az NVT a pályázatokat tegnap értékelte, eszerint a három beérkezett ajánlat közül kettő – a Neuchatelé és az ECHO-Buildingé – a pályázati kiírásnak sem formai, sem tartalmi szempontból nem felelt meg, az Esplanade-é viszont igen. A győztes pályázó többek között vállalta, hogy a meglévő stadiont két éven belül legalább 1,2 milliárd forint plusz áfa értékben felújítja úgy, hogy az megfeleljen a FIFA, illetve az UEFA előírásainak. Az FTC Zrt. részvénycsomagját 800 millió forint értékben megvásárolja, az FTC létesítményhasználati jogát 1,5 milliárd forint plusz áfa értékben megváltja. Vállalja továbbá, hogy az FTC számára 25 éves határozott időtartamra biztosítja a stadion használatát, amely használati jog ellenértéke az FTC szakosztályai által a stadionban rendezett sportesemények nettó jegyárbevételének 25 százaléka. Az Esplanade Kft. vételárajánlata a megadott területre bruttó 3 035 304 000 forint, ami 283 984 000 forinttal, azaz 10,3 százalékkal magasabb, mint a korábban tett ajánlata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.