Gombakirály

Szepesi Attila
2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tragikus élet jutott a szekszárdi születésű Hollós Lászlónak (1859–1940), a magyar mikológia (gombászat) legnagyobb alakjának, akit a háta mögött csak „gombakirályként” emlegettek. „Kissé bogaras, különc embernek tartottuk” – emlékezik rá egyik hajdani diákja, akit a kecskeméti főreáliskolában tanított. Életrajzírója, Szakály Ferenc így idézi fel alakját: „Hatalmas test, kopasz fő, leheletnyi apró szőrpamacs az alsó ajkak alatt, panyókára vetett kabát – télen malaclopó –, kezében pedig hatalmas gyékényszatyor…”
Nagyapja, Schwartzkopf Domonkos vándor iparoslegényként Linzből jött Szekszárdra, ahol mézeskalácsos mesterként dolgozott. A tudós apja (már Hollós néven) Szekszárdon ügyvédkedett. A fiatalember a Műegyetemen és Bécsben tanult fizikát és kémiát 1890-ben, de érdeklődése hamarosan a botanika felé fordult. Entz Géza, a pesti egyetem professzora tanársegédjéül alkalmazta, ám a kultuszminiszter innen Kecskemétre, a helyi reálgimnáziumba irányította óraadó tanárnak.
Hollós húsz évet töltött Kecskeméten, itt kezdte a gombák tanulmányozását. Ez lett a szenvedélye, ám a tanítás mellett az ásványok és a madarak, a geológia, az őslénytan és az Alföld néprajza is érdekelte. Részt vett Déchy Mór híres kaukázusi kutatóútján 1898-ban. Közben novellái és tárcái is egyre sűrűbben láttak napvilágot. A gombászat tárgykörében egyre több és több meghatározó jelentőségű munkája jelent meg, s Németországtól Amerikáig lelkesen méltatták hatalmas tudását. Amikor német tisztelői megkérdezték tőle, hol dolgozik, és megtudták, hogy egy kisváros középiskolájában, meglepetten mondták: Igen sok nagy tudósa lehet Magyarországnak, ha önnek csak egy gimnáziumban jut tanári állás!
A tudós, ha keserű szájízzel is, tette a dolgát. Máig felül nem múlt könyvet írt a pöfetegekről, a csillag- meg a szarvasgombákról. Utóbbi művéért (Magyarország föld alatti gombái, Budapest, 1905) a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közé választották. Sokszor éjszaka dolgozott, és a világ minden tájáról párját ritkító gyűjteményt sikerült összehoznia, amelyet a gimnáziumban tárolt.
Élete idehaza eddig is félreértések, gúnyolódások és mellőzések sorozata volt, ám az igazi megpróbáltatásra 1911-ben került sor, amikor az ifjú zeneszerzőt, Kacsóh Pongrácot nevezték ki a kecskeméti reálgimnázium igazgatójává. Kacsóh zsebre vágott kézzel, szemén monoklival és meglehetősen lekezelően közölte a tudóssal, hogy a szárított gizgazokra és egyebekre semmi szükség, a gyűjteményét sürgősen vigye máshová, mert a teremben, ahol eddig tárolta, tanítási órák lesznek, sőt még tán hangversenyek is.
Hollóst, aki méltatói szerint több száz ismeretlen gombafajt fedezett fel, felpaprikázta Kacsóh nyegle értetlensége, s mivel a páratlan gyűjteményt nem tudta sehol sem elhelyezni – az Akadémia sem segített, pedig ott néhányan tudták, milyen kincs forog kockán –, végül kétségbeesetten összehányta ládáit, és a gimnázium udvarán felgyújtotta az egész kupacot. Ezután, hátat fordítva Kecskemétnek, hazatért Szekszárdra. A Kacsóh-affér – ahogy konfliktusukat a sajtóban nevezték – fájó seb maradt mindörökre, bár amikor megtudta 1923-ban, hogy a híres zeneszerző elme-gyógyintézeti ápoltként hunyt el, megrendülten emlékezett a köztük történtekre, s a maga tettét is elhamarkodottnak ítélte utólag.
Hollós, a „gombakirály” a világtól elvonulva, sebzett lélekkel élt Szekszárdon. A környéket járta, és nemigen barátkozott senkivel. Az 1933-as országos kiállításon, amelyet a faluszövetség Szekszárdon rendezett meg, mégis részt vett: kiállította könyveit és megmaradt gyűjteménye néhány becses darabját. Ekkor érte az utolsó méltánytalanság. A rendezők szarvasagancsokra és vaddisznóagyarakra bőven osztogatták az érmeket és díjakat, de a durva szőttesben járó, borotválatlan és mogorva tudós munkáját figyelemre sem méltatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.