Huszárimádság

Munkatársunktól
2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éppen száz évvel ezelőtt, 1908-ban Londonban nyerték a magyar kardvívók első olimpiai bajnokságukat, ráadásul mindjárt kettőt: Fuchs Jenő révén az egyéni versenyben, utána csapatban. 1912-ben Fuchs ismételt, és győzött a csapat is. 1924 és 1960 között az olimpiai csapatversenyben, illetve egyéniben ’64-ig csak a magyaroknak jutott babér. Egyéniben Pósta Sándor (1924), Terstyánszky Ödön (1928), Jekelfalussy-Piller György (1932), Kabos Endre (1936), Gerevich Aladár (1948), Kovács Pál (1952), Kárpáti Rudolf (1956, 1960) és Pézsa Tibor (1964) diadalmaskodott. Aztán csak sokára, 1988-ban Szöulban sikerült megszereznie a magyar kardválogatottnak ismét az első helyet, és 1992-ben Barcelonában Szabó Bence nyert egyéniben. Emlékezzünk néhány villanásban a régiekre.
A stockholmi olimpián (1912-ben) Békessy Béla a csapatbajnokság reggelén a teljes magyar csapat előtt elmondta a huszárimádságot: „Uram, ha megvonnád is tőlünk segítségedet, de legalább az ellenfelet se segítsd!” Értve ezen, hogy akkor úgyis elbánunk vele. És elbántak. Amikor a sorsdöntő kilencedik csörtét is megnyerte Schenker az osztrákok ellen, nagyot ugrott örömében, de a jelen lévő osztrákok ezt rossz néven vették, és szóbeszéd tárgya lett, hogy illik-e az ilyen öröm kifejezése egy közös gyalogezredbeli főhadnagytól. Az ügy eljutott a közös bécsi hadügyminisztériumig, sőt Ferenc Ferdinánd trónörököshöz is, aki kijelentette: „Ennek nem szabad máskor megtörténnie!”
Az 1900-as éveket egyébként bátran nevezhetjük Békessy és Mészáros korszakának, mert a két kiváló vívó mindent megnyert ezekben az években. Békessy Béla például 1902 és 1907 között nyolc egyéni országos bajnoki címet szerzett: kettőt tőrben, hatot (!) kardban. Mészáros Ervinről nagyon sok anekdota kering. De azt mindenki állította, hogy a különcök kölönce volt. Mint kaszinótag, kizárólag a klubtársait ajándékozta meg pertujával. Petschauer Attilával sok éven át közös csapatban vívtak – Attilának őszinte és támogatni kész barátja is volt –, mégis magázták egymást. Egyszer egy vesztett asszója után így reagált Attila gúnyos mosolyára: „Ma nekem, holnap – magának!”
Párizsban 1924-ben – hármas holtverseny után – Pósta Sándor nyert. A mindent eldöntő francia–magyar, azaz Ducret–Pósta asszóra az olimpiai bajnok később így emlékezett: „Felszólítottak bennünket, hogy válasszunk olyan zsűrit, amelyben mind a ketten megbízunk. Ducret nekem ajánlotta fel az elsőbbséget a választáshoz. »Ha Ducret úrnak is megfelel, azt kérem, hogy mind az öt versenybíró francia [!] legyen.« »Kérem, Pósta úr, ahogy parancsolja.« És fölállt az öt francia. Képzelhető az óriási izgalom, amely a nézőket elfogta. Halálos csendben álltunk fel a mérkőzésre. Négy–nullára győztem. Ducret minden tust maga mondott be. Boldogan sugárzó mosollyal elsőnek gratulált. Megölelt és megcsókolt. »Boldog vagyok, hogy tényleg a világ legjobb vívója győzött« – mondta.”
Terstyánszky Ödön 1928-ban lett a kardbajnok Petschauer előtt. Így nyilatkozott: „Elértem a célomat. Erre dolgoztam, és azután, hogy Szibériában voltam hadifogságban, s hogy betegségem következtében idegeim tönkrementek, nagyon meg vagyok elégedve… Határtalanul boldog vagyok, mert hiszen eredményemmel hazánknak szereztem dicsőséget. Most elteszem kardjaimat örökre.” Egy évvel később motorbaleset áldozata lett.
Berlinben 1936-ban Kabos Endre szerezte meg az aranyérmet, aki 1944-ben, a Margit híd felrobbantásakor vesztette életét. Petschauer Attila, aki a berlini olimpia idején már Az Est munkatársa volt, kért tőle először interjút. „– Üljünk félre, Bandi. Beszélj, mit érzel? – Boldog vagyok, hogy ezt a napot megérhettem. Hidd el, szeretnék sírni, mint egy kisgyerek, de tudom, hogy nem illik. – Ha jólesik, sírjál. Ezek a könnyek örömkönynyek. Úgyis sok keserűséged volt, amíg idáig eljutottál…”
Gerevich Aladárról legelőször az 1955-ös római világbajnokság jut eszünkbe. A csapatversenyen kiábrándítóan vívott. „Védjél, Aladár! Próbálj meg védeni!” – kiáltotta be a pástra fegyvertársa, Kovács Pál. Mire Gerevich, minden idők legeredményesebb és legtechnikásabb vívója: „Nem tudok…” Amitől a többiek majd a falnak mentek. A magyar nagykövet, aki kint volt a versenyen, kijelentette: „Az ilyen embert haza kell küldeni!” „Isten őrizz – kapott a szívéhez Hegyi Gyula, a magyar csapat vezetője. – Már csak az kellene!” És másnap a „védeni nem tudó” Gerevich, negyvenöt éves korában, ellenállhatatlan vívással megnyerte az egyéni világbajnokságot. Veretlenül. Ahogy 1948-ban Londonban is az olimpiát.
Vajon hogyan folytatódnak számunkra e században a nyári játékok?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.