Mexikói, amerikai és kanadai tudósok a mexikói Coahuila szövetségi államban lévő Saltillo kőfejtőjében új dinófaj koponyájára leltek. A lelőhelyről Velafrons coahuilensisnek, vagyis coahuilai vitorlás homlokúnak elnevezett dinoszaurusz maradványa a kutatók vizsgálatai szerint legalább 72 millió éves – jelentette a Reuters.
A csontok elemzése alapján a fiatalon elpusztult állat magassága meghaladta a 7,5 métert, feltételezik, hogy a teljesen kifejlett példányok tizenegy méteresre is megnőhettek. A dinó akkor élt, amikor a mai Mexikó területének nagy részét tenger borította, s a folyók torkolatánál kereste táplálékát. Arról, hogy vízi életmódhoz szokott, a koponya tetején lévő légzőnyílások tanúskodnak.
Becslések szerint a faj mindössze tízmillió évig létezhetett, már hétmillió évvel azelőtt kipusztult, hogy egy óriásmeteorit becsapódása véget vetett a Földön a dinoszauruszok korának – az eddigi feltételezések szerint. Korai kihalását a paleontológusok azzal magyarázzák, hogy növényevő lévén nem volt harcias természetű, és nem tudta megvédeni magát ellenségeitől, elsősorban a vele azonos nagyságú, de félelmetes ragadozótól: a Tyrannosaurus rextől.
Az állat tíz fajhoz sorolható rokonainak fosszilis maradványai már Amerika-szerte előkerültek, a hozzá leghasonlóbbat Kanadában találták. A Velafrons coahuilensis – amelyet furcsa formájú, elnyújtott koponyája miatt kacsacsőrű dinónak is becéznek – az amerikai kontinens őshüllőinek vándorlási útvonaláról is sok újat elárult a paleontológusoknak.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
