Kecskemét fura ura

Farkas P. József a kecskeméti közélet közismert figurája. A közelmúltig a város politikai életére is nagy hatással volt médiabirodalmán keresztül. A katolikus egyházzal ápolt jó kapcsolatai révén (is) többször tűnt fel jobboldali elkötelezettségű emberként, majd az önkormányzati kampányban a Fideszt elhagyni kényszerülő, és a szocialistáknál menedéket találó Szécsi Gábor oldalára állt. Egyházi kapcsolatok ide vagy oda, Farkas P. egy hangfelvétel tanúsága szerint arról beszélt karácsony előtt, hogy a keresztények „b sszák az adventi gyertyát”, a városháza pedig tele van „köcsög, buzeráns jobboldaliakkal”.

Bodacz Balázs
2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idézetek.
Farkas P. József tanácsokat ad helyi MSZP-seknek, hogy miképpen demonstráljanak a főtéri szökőkút késedelmes átadása miatt: „Kellene nekem nagyon fotó rólatok (…) akcióban, fiatalokkal. (…) odahívni szépen őket, (…) ők b…sszák az anyjukat mindig a kerítéshez, hogy Kossuth téri kordon. Egy textíliára kiírni, hogy köszönjük a karácsonyi ajándékot a város nevében, (…) mert most b…sszák, gyújtogatják végig az adventi gyertyát.”
Farkas P. József véleménye az új, fideszes városvezetésről: „Teli van köcsög, teljesen politizált a ház, köcsög buzeráns jobboldaliakkal.”


Élet és halál ura volt – mondta lapunknak Kecskeméten egy vállalkozó, aki nemigen tudott létezni Farkas P. József kapcsolati hálója nélkül. – Övé volt lényegében a kecskeméti média, a polgármesterhez csak rajta keresztül lehetett bejutni, a városban nem történhetett semmi a tudta, sokszor az engedélye nélkül – tette hozzá, természetesen azt kérve, hogy nevét még véletlenül se említsük meg.
Farkas P. József egyik érdekeltsége, a Kecskeméti Lapok – erősítették meg városházi forrásaink – Szécsi Gábor hol jobb-, hol baloldali polgármester idejében több tíz millió forinthoz jutott az önkormányzattól. Persze nem feltétlenül közvetlen formában, hiszen a lapkiadás városi reklámokkal történő támogatása mellett számos rendezvényt is Farkas szervezhetett, egyéb városi kiadványok megjelenését gondozta, civil szervezeteket működtetett. E tevékenységeihez – mint a már idézett vállalkozó elmondta – a magángazdaságból is szerzett pénzt. Több vállalkozó is „tejelt neki”, mondta informátorunk, aki azt is hozzátette: „ha valakivel összetűzésbe került Farkas, akkor lapjában rögtön lehozott róla egy finoman szólva sem pozitív kicsengésű cikket”.
A Kecskeméti Lapok című hetilapot befolyásos tényezővé építette fel Farkas, aki a már említett Szécsi-féle időkben a Kecskeméti Városi Televízióban is rendszeresen vezetett műsort, és – mint egy ottani volt kolléga elmondta – „Farkasnak nem tetsző dolog nemigen jelenhetett meg a tévében”. Ez, tette hozzá, nem úgy történt, hogy mindig „beszólt volna a szerkesztőségbe”, egész egyszerűen „ismertek voltak az elvárásai, a polgármesterhez fűződő szoros viszonya, és idővel mindenki megtanulta, hogy hol a határ; már ha biztos akart lenni a munkahelyében”.
A polgármesteren keresztül megvoltak hát a politikai kapcsolódási pontok, a Farkas által gründolt civil szervezetek is adtak háttérbázist számára, de szoros egyházi kapcsolatokat is kialakított. A barátok templomának renoválására több millió forintot szedett össze, egy másik kecskeméti templom építésekor is segédkezett, szívesen jelent meg egyházi rendezvényeken katolikus elöljárókkal; ezekről a részben általa irányított kecskeméti média rendre be is számolt.
A sokak által rossz szemmel nézett tevékenységén – vagy ahogy egy városházi vezető mondta, „behálózási technikáin” – nem lehetett fogást találni; egészen karácsony előttig. Akkor ugyanis napvilágra került egy hangfelvétel, amelyen a katolikus egyház nagy barátja színében feltűnő, korábban a „jobboldali” polgármester, Szécsi Gábort támogató Farkas P. József mind a hívőkre, mind a polgári oldalra súlyosan trágár, becsmérlő kifejezéseket használ. Beszélgető partnerei pedig helyi MSZP-sek. (A beszélgetés részletei keretes írásunkban olvashatók.)
Az eset pikantériája, hogy a korábban Farkas P. József résztulajdonában álló, általa főszerkesztőként jegyzett Kecskeméti Lapok szellőztette meg az ügyet.
Farkas P. „vesztét” végül az okozta, hogy az előzetes felmérésekkel szemben Szécsi Gábor mégis elvesztette a 2006-os polgármester-választást. Utódja a Fidesz színeiben induló Zombor Gábor lett. Az új polgármester nem kívánt nyilatkozni lapunknak a városháza és Farkas P. közt feszülő konfliktusról. Annyit mondott csupán, hogy „a városháza és a vállalkozó között nincs kapcsolat”.
Természetesen megkerestük Farkas P. Józsefet is. Azt szerettük volna megtudni, hogy az idézett hangfelvétel valóban az ő beszélgetéseit tartalmazza-e, és amennyiben igen, hogyan értékeli a közéleti szerepvállalása és a felvétel szerint általa elmondottak közötti szembenállást. Hiába kerestük azonban többször is, lapzártáig nem értük el. Farkas P. József egyébként Alföldi Napló néven új lapot indított, amely például a Pénzügyminisztérium által felügyelt APEH-től is kapott megrendeléseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.