A Partizán nevű baloldali csatorna egyik vezető munkatársa, Janan Mirwais korábban nemzetbiztonsági átvilágításon bukott meg – hívta fel a figyelmet a Tűzfalcsoport új Facebook-bejegyzésében. Mirwais, aki korábban a MigSzol nevű civil szervezet aktivistája volt, jelenleg a Partizán produkciós vezetőjeként dolgozik.
A MigSzol korábban a terrorizmussal vádolt Ahmed H. szabadon engedéséért tüntetett, a nemzeti konzultációk ellen tiltakozott, és a migránsválság idején is aktív szerepet vállalt.
A magyar hatóságok kockázatértékelése szerint Mirwais háttere és tevékenysége nemzetbiztonsági kockázatot jelentett, ezért nem kapott engedélyt arra, hogy a nemzetbiztonsági bizottság munkájában részt vegyen. Bár az elutasítás részletei nem nyilvánosak, a kockázati minősítés egyértelmű volt: nem bűncselekményről, hanem az állam szuverenitását érintő veszélyekről van szó.
A mostani helyzet azért különösen érzékeny, mert Janan Mirwais épp a száj- és körömfájás-járvány terjedéséről forgat a Partizán számára – egy olyan témáról, amely kapcsán már kormányzati szinten is felmerült a szándékos behurcolás lehetősége. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban közölte:
a laboratóriumi vizsgálatok szerint nem zárható ki, hogy a vírus mesterséges úton került Magyarországra, ezért vizsgálat indult.
A járványügyi kockázatok mellett politikai szempontból is érdekes kérdéseket vet fel a forgatás: Bohár Dániel riporter a közösségi médiában azt írta, a
Partizán stábja több fertőzött területen is járt, és rövid időn belül új gócpontok jelentek meg, például Rábapordányban, ahol éppen egy forgatás zajlott.
Bár Bohár hangsúlyozta, hogy nem állít közvetlen összefüggést, szerinte érdemes megvizsgálni, nem játszhatott-e szerepet a stáb mozgása a vírus terjedésében.
A kérdés tehát kettős: nemcsak az járványügyi felelősség, hanem az is,
mennyire tekinthető etikailag helyesnek, hogy egy nemzetbiztonsági szempontból korábban kockázatosnak ítélt személy kulcsszerepet vállal az ország gazdasági stabilitását is érintő témákban készülő anyagokban.
A Tűzfalcsoport szerint a közönség valószínűleg nincs tisztában azzal, hogy ki áll a kamera mögött – pedig az átláthatóság ilyen kényes ügyekben alapvető lenne.