Kivezetés az újságolvasásból (6.)

Sándor György
2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A sajtóban a köznapok lehetőségein túl
nyújtsunk feledkezést és megtisztulást,
révületet és lelkesedést”

HÁÁÁT NEM TUDOM…
Hogy önerőből ez nekem… vagy bárkinek is… megy… menne (mármint a mottóbeli „nyújtás”). Persze törekedni kell… és el is lehet jutni valameddig. Mással nem példálózom, nem „blamálom”, de magamat kigúnyolom, ha… kell?
Hagyjuk a nagy szavakat (amik mögött ritkán vannak nagy tettek). Önbecsülésemhez nekem egyre kevesebb kell… sajnos. Ha például egy-egy önálló estem után időben le tudok feküdni, és nem ünnepeltetem utána magam, nem iszom némi alkoholt, hogy „oldódjon” a feszültségem, akkor meglátom a reggelben azt a szépet… (ami benne van), és az életemet újrakezdhetem. (Mert minden reggel ezt nyújt(hatná) nekem.
Minderről most a Hamvazószerda előtti vasárnapon gondolkodom el.
NA MOST NEGYVEN NAPIG UGYANEZT…
II. Rákóczi Feri bácsiról olvasom… (ha engem már jóformán mindenki Gyuri bácsinak szólít, akkor ő, aki nálam jóval… megadom a tiszteletet). Nevezett 1717-ben tartott egy lelkigyakorlatot. Már négy éve Franciaországban élt, s közben megérlelődött benne a magányba vonulás, sőt a kolostorban élés gondolata. (Nem kellett külön felszólítani erre, mint Hamletnek Ophéliát.) Most mégis rászánja magát (nem pontosan most, a hamvazószerdai határidőre, hanem 1717-ben). Rászánja magát a törökországi száműzetésbe utazásra. De mi (illetve csak én) honnan hova meneküljünk?! (Elviccelem.) (Bliccelem.)
Rászánja magát az isteni akarat értetlen, de teljes szívű vállalására: Nagyboldogasszony ünnepére s az utána való utazásra úgy készültem föl (Rákóczit idézi barátom, Tarjányi Zoli), hogy nyolc napon át (még csak nem is negyven… én kotyogok minduntalan bele…), szóval: (az ő szavaival:) bezárkóztam cellácskámba, melyet kertem egyik félreeső zugában állítottam föl.

EGYEDÜL TE TUDOD, URAM
Akivel ezt a nyolc édes napot eltöltöttem, mi történt ott közötted és köztem. Dicsértessél mindörökké rám árasztott kegyeidért, lelki vigasztalásaidért, s az erőért, mellyel megerősítettél akaratod követésére. Ezért elvetettem az emberi ész tanácsait, az előre látott veszélyeket, a bizalmatlanság aggályoskodását, és a remény ellenére, saját eszem ellenére, hajlamom ellenére kiléptem a magányból, és végül is elhatároztam, hogy benned reménykedem, és rád bízom magam – idáig az idézet.

NA MOST A RÁKÓCZI ÚTON…
– Meddig? A Kossuth Lajos utcáig…? Bemenjünk? (Az ő utcájába?) (Na jó, én díjban elfogadom… még Széchenyi ellenében is… Pedig én, a zsidó, mint katolikus, nem díjazom annyira ezt a nyakas-makacs kálvinistát… ökuménia ide-oda.)

Ő IS – MINT JÉZUS – AZ ISTENI AKARAT OLDALÁN ÁLLVA
(Rákóczi) talált rá jövőjének szilárd talajára. (A harminc ezüstpénz ütköztetése a papír ötszázassal már megint a „zsurnalizmusba” hajlana…)

DE A KÍSÉRTÉS…
– Amikor megbillen a határozott nemes értékrend, az ember úgy érzi, hogy ha hűséges marad eszményeihez, valami örömről, életajándékról lecsúszik. A háttérben pedig ott van az istenkép: az ő jóságába vetett hitnek a megbicsaklása a kísértés. Azazhogy olyan sorsot mér rám, amelynél jobb járna nekem. Tehát: nem jó, nem jóságos az Isten, hanem egy nálam hatalmasabb zsarnok, aki parancsaival gúzsba köt, megakadályozza, hogy teljesebben boldog legyek, s könyörtelenül beteljesíti akaratát.

Ezek a szentírási szakaszok
– A megkísértett emberi létről szólnak, egyben rámutatva a jézusi megoldásra is. Az olvasmányban az ősszülők vétke, mint amelynek az oka az Istennel való egyenlőség vágya. Az édenkert minden fáját az embernek ajándékozta Isten, s ezzel ezt közölte vele: uralkodj rajta, műveld, gondozd – ez mind teérted van. Az egyedüli fa, melynek gyümölcséből az ember nem ehet, ennyit jelent: állandóan tudjad, ember, hogy a többit mind kaptad, mégpedig Istentől, tehát az uralkodás mellett hódolj is! S az uralkodás-hódolás harmóniáját, mely az Istennel való barátság állapota, ezt támadja meg a kísértés. Ha a tudás fájáról eszel, olyan leszel, mint Isten, s te döntöd el, hogy mi a jó és mi a rossz. Az ősszülők nem hiszik el, hogy Isten a korlátozással is az ő javukat szolgálja, hogy boldogok lesznek parancsa megtartásával. Nem hiszik el a kritikus helyzetben, hogy jó az Isten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.