Hosszadalmas munkával, ügyes kampánnyal és természetesen a jelölt magával ragadó személyiségét messzemenőig kihasználva sikerült Obamának és csapatának az élre kerülnie az óriási helyzeti előnnyel induló Clintonnal szemben. Bár a demokrata jelöltség sorsa ezzel távolról sem dőlt el, számszerűleg a fekete politikus keddi eredményeivel túlszárnyalta a New York-i szenátort: 1059 választott küldött és 156 szavazati joggal bíró párttisztségviselő, összesen 1215 küldött támogatását biztosította eddig magának a nyári jelöltállító konvencióra.
*
Clinton, aki Obama dinamikus kampánya ellenére egészen eddig őrizte vezető pozícióját, most 1190 küldöttet tudhat a háta mögött, amelyből 956 választott, 234 pedig úgynevezett szuperdelegált, ami jelzi, hogy a politikust egyelőre többen támogatják a pártemberek, a bevett politikai körök részéről. Az augusztusban Denverben megrendezésre kerülő elnökjelölt-állító demokrata párkonvención összesen 4049 küldött szavaz majd, így az nevezhető gyakorlatilag biztosan a jelöltség várományosának, aki legalább 2025 szavazatot gyűjt be a júniusig tartó előválasztási szezonban. Ritkán emlegetett tény, hogy az elnökjelölt-választó testületből a 3253 választott (más néven esküdt) küldöttnek kötelessége arra az aspiránsra szavaznia, akire a pártszimpatizánsoktól utasítást kapott az előválasztások és jelölőgyűlések során. A párthierarchiából érkező 796 szuperküldöttet viszont nem köti ilyen eskü, elméletileg bárkire szavazhat. Megfigyelők a keddi fordulat ellenére figyelmeztetnek: többek között a márciusban sorra kerülő, népes (sok delegáltat adó) Ohio és Pennsylvania államban Clintonnak jó esélye van a vezető hely visszaszerzésére.
A republikánus megmérettetés mindezzel szemben szuperkedd óta szimbolikusnak mondható. John McCain arizonai szenátornak a keddi eredményekkel együtt 812, míg egyedül állva maradt versenytársának, Mike Huckabee volt arkansasi kormányzónak csupán 217 küldött szavazatát sikerült biztosítania eddig.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
