Oroszország
Oroszország és Ukrajna újra tárgyalóasztalhoz ült

Nemzetközi roadshow és licit. Tranzakciós tanácsadói pályázatot ír ki a kormány a társadalombiztosítási törvény hatálybalépése után. Ennek célja, hogy egy nemzetközileg elismert tanácsadó segítse a Pénzügyminisztérium munkáját, amelynek során kiválasztják a tb-kasszába magukat bevásárolni kívánó társaságok közül a legmegfelelőbbeket – mondta el Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A pályázat eredményhirdetése után a kormány roadshow-t tervez több európai országban, ennek során a nemzetközi befektetőket tájékoztatják a magyar egészségügyi kasszában rejlő üzleti lehetőségekről. A pénztári pályázat első körében megvizsgálják a jelentkezők alkalmasságát, a második fordulóban pedig nyilvános, a tervek szerint a tévé képernyőjén keresztül követhető licit történik. A befektető cégek ekkor tesznek árajánlatot a regionális egészségbiztosítási pénztárak 49 százalékos tulajdonrészére. (B. B.)
Az Országgyűlés kormánypárti többsége által elfogadott, az egészségpénztárakról szóló jogszabály értelmében a magyar állam zártkörű részvénytársasági formában, egyenként 20 millió forintos tőkével 22 egészségbiztosítási pénztárat alapít – négyet a fővárosban és Pest megyében, 18-at a többi megyében. A törvény több más mellett rögzíti, hogy a pénztárak 2009. február 1-jén állnak fel, működésüket pedig április 1-jén kezdik meg. A pénztárak részvényeinek 49 százalékát pályázaton értékesítik, ezt vehetik meg a szakmai befektetők, 51 százalék állami tulajdonban marad. A kormánytöbbség néhány ponton változtatott a tavaly december 17-én elfogadott jogszabályon, de ezek a módosítások nem érintik az új rendszer lényegét.
– Pazarló, korrupt és alacsony hatásfokkal működik – így jellemezte a szavazást megelőző parlamenti vitában Horváth Ágnes a mai egészségügyi rendszert. Az SZDSZ-es szakminiszter szerint ezért van szükség a reformokra és az új egészségbiztosítási törvényre. Horváth – aki a kormány álláspontját ismertetve fontosnak tartotta szolidaritásáról biztosítani a Molotov-koktélos támadást elszenvedett MSZP-s politikusokat – azt bizonygatta: igenis javítottak az államfő által átgondolásra visszadobott törvényen. Kizártnak nevezte, hogy az új rendszerben bárki is ellátás nélkül maradjon, és tagadta azt is, hogy a jogszabály hatálybalépése járulékemeléshez vezetne.
A tárcavezető felszólalása jó részét az ellenzék minősítésére használta fel. Szerinte a Fidesz az ötvenes éveket idézve áll ki az állam mindenhatósága mellett, és támadja a piacgazdaságot. Kijelentette, az államfő minden elvárását beépítették a tegnap elfogadott jogszabályba, ám a törvény alapvető konstrukciója nem változott. A többórás vitában a fideszes Mikola István arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ egészségügyi ellátórendszereinek legnegatívabb tulajdonságait ötvözi a mostani törvény. Emlékeztetett: a kormány meg sem kísérelte a szakma támogatásának megszerzését. Aggodalmának adott hangot, mert szerinte a pénztárak magántulajdonosai kartellbe fognak tömörülni, nem lesz verseny, s előbb-utóbb többségi tulajdonosokká válnak a pénztárakban.
Csáky András (MDF) amellett érvelt, hogy a jogszabály több pontja is alkotmányellenes. Vojnik Mária (MSZP) viszont azt bizonygatta: az alkotmány igenis lehetővé teszi a magántőke bevonását az egészségügy finanszírozásába. Közölte: a törvény minden biztosítottnak azonos feltételeket teremt a gyógyító eljárásokhoz való hozzáférésre. Horn Gábor (SZDSZ) állította: olyan működő rendszer Európában sehol nincs, ahol a szolgáltatás szintjén ne lenne verseny.
Tegnap eldőlt az is: március 9-én csak a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szavazhatnak a választópolgárok, ugyanis a kormánypárti többség nem járult hozzá, hogy miként a Fidesz kezdeményezte, az emberek véleményt mondjanak az egészségbiztosítási jogszabályról. A népszavazás elrendelésének vitájában az MSZP részéről Wiener György és Avarkeszi Dezső hangsúlyozta: az Albert házaspár kezdeményezése nem a tegnap elfogadott egészségbiztosítási törvényről szól, azt nyugodtan megszavazhatják az emberek, hiszen az Országgyűlés nem több-biztosítós, csak több pénztáras rendszert vezet be 2009-től. Gusztos Péter (SZDSZ) pedig arról beszélt nagy felháborodást kiváltva, hogy bár a törvényt megerősítő népszavazást még a rendszerváltás óta nem alkalmazták, az a kormánypárti műfajba tartozik, hiszen az ellenzék annak rendszeres alkalmazásával kormányozhatatlanná tehetné az országot. Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezető szerint nem a „Gusztos- iskola” alapján kell besorolni a frakciók jogosítványait, a vezető ellenzéki párt hisz abban, hogy minden képviselő egyenlő joggal rendelkezik. A kormánytöbbség 203 nem szavazattal, 167 ellenzéki igen voks ellenében nem adta meg erre a lehetőséget.
Ezzel elhárult az akadály az egészségbiztosítás részleges privatizációját jelentő törvény hatályba- lépése elől. A jogszabályt várhatóan megtámadják az Alkotmánybíróságon, ám ennek nincs halasztó hatálya. Miként annak a civil népszavazási kezdeményezésnek sem, mely megtiltaná a több-biztosítós rendszer bevezetését, s amelyre várhatóan ősszel kerül sor.
Szemben a frakcióval. Ha esetleg szankcióval sújt a frakció, mert nemmel szavaztam, akkor azt az ötvenezer embert vonják felelősségre, akit képviselek, és a kormányoldal elveszíti körülbelül harmincezer támogatómat – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a végszavazás után Battonya MSZP-s polgármestere, aki nyomatékosította: szabad a mandátuma, hiszen a választók juttatták be a Házba.
– Elmehettem volna betegállományba, vagy kimehettem volna a teremből, de tőlem a törvényre nem szavazatot vártak a földijeim – közölte Karsai József. A szocialista politikus leszögezte: nem járul hozzá a személyi és az egészségügyi jellegű adatai kiadásához, és ha ezt bármilyen szerv megteszi, feljelentést tesz. (Zs. Cs.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.