Mint arról már hírt adtunk, szerdán Londonban olyan pletykák kaptak szárnyra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter távozik posztjáról, és ez a szóbeszéd – a kedvezőtlen piaci hangulattal együtt – a magyar fizetőeszköz zuhanásához vezetett. Elemzői vélemények szerint alapvetően a kedvezőtlen nemzetközi piaci hangulat volt az oka a romlásnak, ám az azóta már cáfolt híresztelések döntötték mélybe a magyar fizetőeszközt. A szakemberek véleménye viszont megoszlik a tekintetben, hogy csak egy rövid gyengélkedésnek vagy hosszan tartó mélyrepülésnek nézünk elébe. A törlesztőrészletek miatt aggódó devizahiteleseknek nem sok jót jelent a forint gyengülése, de azoknak, akiknek még messze van a kamatforduló, egyelőre nem kell izgulniuk, az újabb kamat megállapításáig ugyanis még rendeződhet a helyzet.
Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője úgy véli, hogy elsősorban a kedvezőtlen globális helyzet indította el a gyengülést, amit tegnap a piacon elterjedt és később cáfolt pletykák erősítettek fel. Tegnap sem stabilizálódott az árfolyam, a sikertelen talpra állás pedig annak köszönhető, hogy a globális piacokat továbbra is a pesszimista hangulat uralta. Rövid távon nem kizárt, hogy a forint újabb mélypontokat ér majd el, hiszen a nemzetközi hangulat nagyon törékeny. Ugyanakkor Trippon Mariann úgy véli, hosszabb távon a 270 feletti árfolyamot már a Magyar Nemzeti Bank sem tolerálná, így tartósan e szint feletti árfolyamra nem kell számítani. Rövid távon ugyan maradhat az ideges hangulat a piacon, alapesetben azonban az év második felében már javuló helyzettel lehet számolni, hosszabb távon pedig a jelenleg kialakult árfolyam vagy a hozamszintek akár vonzóvá is tehetik a magyar piacot.
Több elemzői vélemény is kulcsfontosságúnak tartja a monetáris tanács február 25-i kamatdöntését, és legtöbben arra számítanak, hogy a tanács a kamatemelés mellett foglal állást. A MNB nem kommentálta az eseményeket, de leszögezte, hogy amint szükségesnek látja, lépni fog. A monetáris tanács legutóbbi kamatdöntő ülésén egyébként hosszú idő után először ismét szóba került a kamatemelés gondolata, de akkor még elvetették az ötletet.
– Ha bekövetkezne a kamatemelés, akkor számítani lehetne arra, hogy a forint árfolyama egy elfogadható szinten áll meg – nyilatkozta Barcza György, a K&H vezető elemzője, aki szerint nem lehet messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy tegnap nem normalizálódott az árfolyam, hiszen szinte minden deviza veszített az értékéből, többük a forintnál is nagyobb mértékben.
Imádja a magyar rendezők filmjeit a szakma, két alkotás is versenybe száll az Arany Oroszlánért
