Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) a januári 2,5 milliárd euró és a júniusi 4 milliárd dollár értékű sikeres devizakötvény-kibocsátásokat követően kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett hajtott végre kínai renminbiben denominált pandakötvény-kibocsátást a nemzetközi kötvénypiacon. A tranzakció keretében összesen 5 milliárd renminbi, azaz mintegy 595 millió euró értékben keltek el magyar devizakötvények, ezzel a magyar állam kibocsátása jelenleg a legnagyobb volumenű és leghosszabb futamidejű szuverén forrásbevonás a kínai belföldi (onshore) piacon – jelezte keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A 4 milliárd RMB értékben kibocsátott 3 éves kötvény kibocsátáskori kamata 2,5 százalékon, az 1 milliárd értékben kibocsátott 5 éves kötvény kamata pedig 2,9 százalékon alakult a könyvépítés során. Az erős befektetői érdeklődésnek köszönhetően az elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott pandakötvényeket az ÁKK rendkívül kedvezően tudta árazni, a külföldi devizában bevont forrást pedig – az eddigi gyakorlatnak megfelelően – euróra swapolja.
A sikeres devizaügylet mellett mind a lakossági, mind az intézményi forintkötvénypiacon a finanszírozási tervnek megfelelően alakultak a kibocsátások. Július közepéig a lakossági piacon az éves bruttó kibocsátási terv mintegy 75 százaléka teljesült, míg az intézményi piacon ez az érték 55 százalék. Az időarányos nettó teljesülés – a július közepéig megvalósult és a július közepéig tervezett kibocsátások aránya – a forintpiacon 100 százalék fölötti.
A kibocsátás továbbra is biztosítja Magyarország jelenlétét a világ egyik legnagyobb tőkepiacán és erősíti az együttműködést Kínával. A befektetői kör bővítésének köszönhetően a magyar államadósság finanszírozása több lábon áll, ami növeli a stabilitást, így megfelelő biztosítékot nyújt az állam működésének finanszírozásához.
A magyar devizakötvény-adósság 97 százaléka továbbra is euróban és amerikai dollárban kibocsátott adósságot takar, a mostani renminbi-kibocsátás az ÁKK diverzifikációs törekvéseit is erősíti. A forrásbevonás növeli mind az adósságkezelés rugalmasságát, mind pedig az évközi likvid tartalékok mértékét, amely a piaci folyamatok függvényében lehetőséget teremt az adósságszerkezet optimalizálására és további adósság-visszavásárlásra is az év hátralévő részében.
A júniusi és a mostani kibocsátáson is tapasztalható jelentős érdeklődés és kedvező kamatszint azt mutatja, hogy hazánk és a magyar gazdaság iránt mind a nyugati, mind pedig a keleti befektetők körében tartósan erős a bizalom. A nemzetközi befektetők a globális kihívások ellenére is bíznak a magyar gazdaságban, hazánkat a globális pénzügyi színtéren is megbízható partnerként kezelik. Ezt igazolja az is, hogy Magyarországot a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja.
A kötvénykibocsátásból befolyó összeg a 2025-ös költségvetés finanszírozását erősíti, melynek elsődleges célja a családok és a vállalkozások támogatása
– közölte a tárca.