A téma sürgőssége miatt kell parlamenti általános vitára bocsátani a 2007–2020 közötti időszakra vonatkozó energiapolitikai koncepciót – ez volt a legfőbb érv az Országgyűlés gazdasági bizottságának energetikai albizottsági ülésén, amiért a képviselőknek támogatniuk kell a dokumentumot. Ott ugyanis a kormánypárti politikusok is elfogadásra méltatlannak titulálták a stratégia jelenlegi tervezetét. Így az MSZP-s honatyák számára is szükséges változtatásokat módosító indítványok formájában vinnék keresztül – akár meghoszszabbított általános vita mellett.
Göndör István, a gazdasági bizottság szocialista tagja szerint a koncepcióból hiányoznak a konkrét célok. – Fel kell vállalni, hogy merre akar haladni a kormány – hangoztatta. Párttársa, Szanyi Tibor az összefüggések hiányát kifogásolta. Bencsik János a Fidesz részéről ugyancsak több problémát vetett fel. Többek között nehezményezte, hogy habár a dokumentum 12 évre tervez, az előzetesen nem ment át ötpárti egyeztetésen, holott ennyi idő alatt több kormányciklus is lefut. Ezenkívül Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter szavait idézte, aki hivatalba lépésekor azt hangoztatta, népszavazás nélkül nem bővítik a Paksi Atomerőművet. Ehhez képest a koncepció egyik pontja arra szólítja fel a kormányt, hogy kezdje meg az új blokk építésének előkészületeit.
Felsmann Balázs, a gazdasági tárca szakállamtitkára elismerte, hogy a tervezet néhány ponton nem konzisztens, de mint mondta, ez az érdekek különbözősége miatt alakult így. Jó példa erre, hogy míg hosszú távon a földgáztól való függés növekedését kívánja megállítani, addig rövid távon támogatja a gáztüzelésű erőművek épülését.
Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke úgy véli, a koncepció csupán alátámasztása a kormány által már nagyrészt véghezvitt neoliberális energetikai elveknek. Ezenkívül szerinte a terv szakmailag nem megalapozott, statisztikai becsléseken kívül alig támaszkodik műszaki-gazdasági elemzésekre, vizsgálatokra és javaslatokra. Szerinte a koncepciónak azokat az állami felelősségvállalási területeket kellene rögzítenie, amelyekkel a gondoskodás megvalósítható lenne. Ezzel szemben az energiapolitikai koncepció az állam teljes kivonulásával egyenértékű. A szakember véleménye szerint a nemzeti, közösségi érdek helyett a fundamentalistán liberális piaci szempontok, illetve a befektetői érdekek motiválják a koncepció megfogalmazásait.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
