Nyomoznak a rendőrök is

A rendőrség és az Egészségbiztosítási Felügyelet is vizsgálatot indított annak a 38 éves vasvári férfinak az ügyében, akihez még kedden éjjel késve érkezett a segítség, és otthonában meghalt. A család az ügyeletes orvost hibáztatja a tragédiáért, aki viszont úgy véli: nem követett el hibát. A hasonlóan vitás esetekben a hívások rögzítése jelentene megoldást.

Berta Hajnal
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mentők nem hibáztak. Puskás Tivadar, az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Szervezetének vezetője az MTI érdeklődésére elmondta: vasvári kollégáik néhány percen belül a helyszínen voltak, diszpécserük pedig a kiérkezésig kapcsolatot tartott a bejelentővel. A mentősök tehát szerinte nem hibáztak. Lendvai Rezső betegjogi képviselő úgy látja: súlyos mulasztás történt az ügyben. Szerinte az orvos törvénytelenül járt el, amikor többszöri hívás ellenére sem ment ki a helyszínre, és az újraélesztést sem kellett volna leállíttatnia a pulzus tapintása alapján, miközben tudta, hogy már úton van az életmentő eszközökkel felszerelt rohamkocsi.


Foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétségének alapos gyanújával nyomozást indított a vasvári rendőrkapitányság a kedden éjjel tisztázatlan körülmények között elhunyt helybeli férfi ügyében. Az eset kivizsgálását megkezdte tegnap az Egészségbiztosítási Felügyelet is. A 38 éves, influenzaszerű tünetekkel küzdő beteg élettársa többször hívta az ügyeletet, de azt állítja: hiába, az asszisztens csak lázcsillapítási tanácsokat adott neki. Pataky Pál háziorvos az MTI-nek elmondta: az első híváskor azért nem keltette fel őt az ügyeletes nővér, mert a nő nem adta meg a címét és a telefonszámát, s felháborodva azon, hogy a lázcsillapítás módjáról adnak neki tanácsokat, lecsapta a kagylót.
A segítség végül késve érkezett, az asszony már sikertelenül próbálta újraéleszteni élettársát a mentők utasításai alapján, mire az ügyeletes orvos odaért, már csak a halál beálltát tudta megállapítani. A boncolás egyelőre hirtelen szívmegállásnál többet nem derített ki a tragédia okáról. Az elhunyt családja egyértelműen az orvost hibáztatja a történtekért, aki meg van győződve arról, hogy nem követett el mulasztást.
Vitárius Ferenc, egy több településen 24 órás ügyeletet ellátó cég ügyvezetője lapunknak elmondta: a nővérek egyáltalán nem adhatnak kezelési tanácsokat, minden esetben értesíteniük kell az orvost. Ha pedig egyéb elfoglaltsága nincs az orvosnak – például ambuláns ellátás –, két percen belül el kell indulnia a helyszínre, függetlenül az eset súlyosságától. A látogatási sorrendet akkor lehet és kell mérlegelni a helyzet sürgőssége alapján, ha egy időben többen hívják az ügyeletet. Ez egy 60-70 ezer lakosú körzetben gyakran előfordul. Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy az orvost hívó hozzátartozóknak is nagy szerepük van a sorrendiség helyes megállapításában, és sokszor sajnos zaklatásnak veszik, ha alaposan igyekeznek kikérdezni őket. A szakember szerint a vitás eseteket megnyugtatóan rendezné, ha minden hívást rögzítenének az ügyeleteken, ők is ezt teszik. Úgy tudja egyébként, hogy ez ÁNTSZ-előírás. A felvételeket archiválják, így bármikor visszakereshető egy-egy vitás eset.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.