Brüsszelben új adókról döntenek és az ukrajnai segélyekről vitáznak

Brüsszelben most zajlik az Európai Unió következő, 2028-tól 2034-ig szóló költségvetés vitája. A tervezet jelentősen átrendezné az EU kiadásait, csökkentve a mezőgazdasági és régiós támogatásokat, miközben kiemelt szerepet kapna a védelem és innováció. A dokumentum 88 milliárd eurós támogatást irányoz elő Ukrajnának, és Brüsszel új adók bevezetését is tervezi.

2025. 07. 16. 16:22
Brüsszelben zajlik az Európai Unió költségvetés vitája
Brüsszelben zajlik az Európai Unió költségvetés vitája Fotó: JOHN THYS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszelben tárgyalás folyik az új, 1,717 billió eurós központi költségvetési javaslatról, ami 2028-tól kezdve, hét évre határozza meg a követendő irányt. Ha Ursula von der Leyen elnök vezetésével a bizottság tagjai a következő órákban megegyeznek ebben az összegben, az azt jelentené, hogy az összkiadás a 2028-tól induló hét év során a bruttó nemzeti jövedelem 1,23 százalékára emelkedne, szemben a jelenlegi időszak körülbelül 1,1 százalékával. Az összeget több uniós tisztviselő és diplomata is megerősítette, de jól mutatja az ügy érzékenységét, hogy a szám még szerdán reggel is vita tárgyát képezte. A biztosok várhatóan később ülnek össze a végső megállapodás jóváhagyására.

Brüsszelben vitatják meg az EU következő időszakra szóló költségvetési tervezetét
Brüsszelben vitatják meg az EU következő időszakra szóló költségvetési tervezetét
(Fotó: DURSUN AYDEMIR / ANADOLU)

A tárgyalások nehézségét jelzi, hogy Piotr Serafin költségvetési biztos elhalasztotta a költségvetési javaslat bemutatását. Fontos fejlemény, hogy keddről szerdára virradóra a vezető tisztviselők ideiglenesen megállapodtak abban, hogy a költségvetés egy részét a kevésbé fejlett régiók számára különítik el – derült ki a Politico által látott tervezetből. Ez az uniós kohéziós és reformokért felelős biztos, Raffaele Fitto egyik fő követelése volt, bár a részletek még módosulhatnak a tárgyalások során.

A 2021 és 2027 közötti időszak költségvetése 1,2 billió euró volt. A jelentős növekedés nem szokatlan, mivel várható, hogy a tagállamok a végső jóváhagyás előtt – amely 2027 végén várható – még csökkenteni fogják azt. A költségvetés legnagyobb része a 27 tagállam hozzájárulásaiból áll, kisebb bevételeket pedig vámbevételek és például a műanyag-adó jelentik.

Néhány ország, köztük Németország – az EU legerősebb gazdasága – már figyelmeztetett arra, hogy nem támogatja a költségvetés bővítését olyan időszakban, amikor az európai választók egyre inkább a populista és EU-ellenes erők felé fordulnak.

Brüsszel szerint nagyobb védelmi költségvetés kell

A lassú növekedéssel és egyre bővülő kiadási listával szembesülve Von der Leyen kedden arra figyelmeztette a biztosokat, hogy a programok forrásait csökkenteni kell. A fő irányvonal, hogy az uniós forrásokat a hagyományosan támogatott területekről – mint a mezőgazdaság és a regionális fejlesztés – új prioritások, például a védelem és az innováció irányába tereljék.

A tervet az EU 27 tagállamának egyhangúlag kell jóváhagynia. Ez kemény kihívás lesz Von der Leyen számára. 

Németország mellett Franciaország – a második legnagyobb gazdaság – szintén vonakodik növelni hozzájárulását, mivel költségvetési hiánya nő és az államadóssága is emelkedik. 

A bizottság 946 milliárd eurót különítene el az „Európa szociális modelljére és életminőségére”, ami magában foglalja a regionális politikát és a közös agrárpolitikát is – ez jelenleg a költségvetés kétharmadát teszi ki. Ha a számok beigazolódnak, a mezőgazdasági támogatások és a szegényebb régiók támogatása – amelyek évtizedek óta az EU-költségvetés alappilléreit képezik – jelentősen kisebb hányadot képviselnének a jövőben. Ugyanezen dokumentum szerint a bizottság 522 milliárd eurót különítene el a „versenyképességre, jólétre és biztonságra”, 190 milliárd eurót a „Globális Európára” (ideértve a fejlesztési segélyeket és a szomszédos országok támogatását) és 107 milliárdot az „adminisztrációra”, amely a brüsszeli bürokrácia működését fedezi.

Ezen kívül egy Ukrajnának szánt alap is létesülne 88 milliárd eurós kerettel a következő hét évre.

A bizottság emellett három új adó bevezetését javasolja: ezek az elektromos hulladékra, a dohánytermékekre és az EU-ban 50 millió eurónál nagyobb forgalmú vállalatokra vonatkoznának. Ezekből finanszíroznák a közös Covid utáni hitel visszafizetését, amelynek éves költsége 2028-tól kezdődően várhatóan 25–30 milliárd eurót tesz majd ki – számolt be róla a Politico.

Korábban írtunk arról is, hogy Brüsszel máig nem volt képes megállapodni Washingtonnal a vámokról.

Borítókép: Brüsszelben zajlik az Európai Unió költségvetés vitája (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.