Orbán Viktor: A jövő igennel kezdődik

Ahogy az várható volt, a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséért kezdeményezett március 9-i népszavazás volt Orbán Viktor idei országértékelő beszédének fő témája. – Aki igent mond a népszavazáson, az a sikeres jövőre szavaz és a rossz kormányzati politikát utasítja el – fogalmazott a Fidesz elnöke.

Bodacz Balázs
2008. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület által szervezett fővárosi rendezvényen Orbán Viktor arról beszélt: egyetértés alakult ki a társadalom többségében, hogy ez így nem mehet tovább. Olyan politikát ugyanis nem lehet folytatni, amelyet az emberek többsége elutasít. Szerinte tavaly elkezdtek omladozni azok a falak, amelyek elválasztották egymástól az embereket. Olyan egyetértés kezd kialakulni az emberek között, ami a rendszerváltás óta nem volt; ha akkor volt egyáltalán.
– Egy néppárt politikájának középpontjában sosem egy elmélet, hanem mindig az ember áll – emelte ki Orbán Viktor. – Magyarországnak elege van a hat év szocialista kormányzásból. Az országnak sikerre van szüksége – fejtette ki a Fidesz elnöke. Mint mondta, ha sok gyerek születik, az jövő és siker; ha iskolák épülnek, ha 30 ezerrel többen tanulnak a felsőoktatásban, az jövő és siker; ha a bérek nőnek, az jövő és siker. Ha viszont hitelből kénytelenek élni az emberek, egyre kevesebb gyerek születik, bezárják az iskolákat, a szegényebbeket kirekesztik a felsőoktatásból, az kudarc, még ha reformnak is nevezik. Ezzel kapcsolatban kijelentette: semmit nem ér az a reform, ami mindenkinek rossz.
*
Nem igaz, hogy nincs pénz, csak nem arra megy, amire kéne – fogalmazott Orbán. Említést tett például a telefon-, bútor- és autóbeszerzésekről, az áltanulmányok tömegéről. Mint mondta, csak minderre 120 milliárd forint ment el. – Mindeközben azt magyarázzák, hogy mi miért nem lehetséges – tette hozzá Orbán Viktor.
A pártelnök szerint az nem lehet magyarázat, hogy az állam rossz gazda, az állam pazarló, az állam korrupt. Ezzel szemben – vélte Orbán Viktor – ha erről beszélünk, az voltaképpen azt jelenti, hogy a kormány rossz gazda, a kormány pazarló, és a kormány korrupt.
Miért is tettek meg mindent szüleink, nagyszüleink a gyermekeik taníttatásáért? – tette fel a kérdést Orbán Viktor, majd meg is válaszolta: mert ha jól tanultunk, előbbre juthattunk. Hozzátette, még akkor is megérte egyetemi tanulmányokat folytatni, ha minden tankönyvből a sapkás Lenin képe tekintett vissza ránk. – A magunkfajtákat kirekeszti a tandíj a felsőoktatási intézményekből, az intézkedés azt üzeni, hogy ha nincsen pénzed, nem tanulhat a gyereked – jegyezte meg a Fidesz elnöke. – Tehetséges nép a magyar, ész dolgában mindig is jól álltunk, de ha nem pallérozzuk, nem megyünk vele semmire az információ és a tudás világában – hangsúlyozta a szónok, majd felhívta a figyelmet, hogy a tandíj nemcsak az egyetemekből, hanem a gimnáziumokból is kiszoríthatja a gyerekeket, hiszen minek is járjanak gimnáziumba azok a fiatalok, akik úgysem tudnák a pénz miatt a tanulmányaikat egyetemeken folytatni. Kijelentette, ha annak idején lett volna tandíj, akkor ő sem állna itt, s ötgyermekes apaként kudarcként élné meg, ha valamelyik gyermeke csak azért nem tud tovább tanulni, mert a családja ezt nem engedheti meg magának. Szerinte ma sok magyar családban ez a helyzet.
A vizitdíj és a kórházi napidíj kapcsán arról beszélt: a Magyarországon élők fizetik a legtöbb adót és járulékot az unióban, évente átlagosan egy munkavállaló 260 ezer forintot ad az államnak tb-járulékként. A hálapénz mellett pedig megjelent a listapénz, amit a várólisták miatt fizetnek a rászorulók. Mindezek után a magyar ember kétszer is fizet a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal. Orbán Viktor szerint ez a sarcolás olyan, mintha a színházba befelé és kifelé menet is ki kellene fizetni a jegyárat. – Aki igent mond a népszavazáson, az a sikeres jövőre szavaz, és a rossz kormányzati politikát utasítja el. A nem szavazat a beletörődést és a jövőnélküliséget jelenti, valamint tovább ront a helyzeten, ezekkel a voksokkal szabad utat kapna a kormány a további felhatalmazás nélküli politikájára, az újabb áremelésekre és a leépítésekre – hangoztatta a Fidesz elnöke. Az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazás elrendelésének elutasítására utalva Orbán Viktor kijelentette: a koalíciós képviselők kormány iránti elkötelezettsége felülírta a demokrácia iránti elkötelezettségüket. – A végén még a kabinet akarja leváltani a népet – jegyezte meg. – Most azok az emberek építik a kapitalizmust, akik húsz éve ezzel riogattak, ám pontosan úgy építik, ahogy riogattak vele – mondta.
Orbán végül azt hangsúlyozta, hogy az igenek győzelme egy új korszak nyitánya lesz, március 9-én az ország megmutathatja, hogy képes talpra állni. – A siker ízét hozhatja meg az első lépés, amelynek hosszát az határozza meg, mennyien mennek el szavazni – fogalmazott. A szónok a népszavazást az erőszakmentes népi mozgalmak legfejlettebb formájaként értékelte.
– A Fidesz a maradiság pártja lett, és a népszavazás csak elvenni tud Magyarországtól – mondta Nyakó István MSZP-szóvivő a beszédre reagálva. Gusztos Péter (SZDSZ) úgy fogalmazott: pártja úgy látja, hogy az igen szavazatokkal egy már ismert és húsz éve elutasított múlt, a szocializmus felé fordulna Magyarország. Az MDF szerint ugyanezzel a beszéddel akár a három nem mellett is érvelhetett volna a Fidesz elnöke.
Orbán Viktor beszédének szerkesztett
változatát szombati számunkban
olvashatják

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.