Új törvényre várnak Bábolnán?

Negyedik nekifutásra vették észre, hogy több száz hektárnyit mégsem kívánnak eladni a szendrői és kerteskői gazdaságokhoz tartozó földekből. Emiatt módosították az eredeti pályázatbenyújtási határidőt is. Budai Gyula, a földalapkezelő ellenőrző bizottsági tagja szerint a hivatal csak időhúzásra játszik, s megpróbálja kivárni, míg megszületik az új földtörvény, amely nyomán akár cégek is vásárolhatnak majd termőföldet.

Dénes Zoltán
2008. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszor írta ki tavaly eredménytelenül a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) a Bábolna Zrt.-hez tartózó két gazdaság eladására vonatkozó pályázatát, majd az év végén, december 28-án ismét meghirdette a földterületeket. Az NFA utódszervezete, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. viszont január közepén módosította a kiírást, s több száz hektárnyi földet vett ki a pályázatból, mondván, azok a Natura 2000 programban szerepelnek. A tender jelentős változtatásai miatt a vagyonkezelő az eredeti február 11-i pályázati leadási határidőt február 25-re módosította. Budai Gyula, az MNV-hez átkerült NFA ellenőrző bizottságának tagja megkeresésünkre úgy vélekedett: a kiírás eleve úgy történt meg, hogy abból kizárták a helyben lakó gazdálkodókat, s célja az, lehetőleg egy befektetői érdekkörhöz kerüljön a termőföld. Mint mondta, az valószínűsíthető, hogy a Natura 2000-rel kapcsolatos észrevétel is inkább csak időhúzásra jó, mivel a programban részt vevő földek is eladhatók, csak a megkötések miatt alacsonyabb értéken.
– Úgy tűnik – tette hozzá –, a szervezet meg akarja várni, míg elkészül az új földtörvény, amely már lehetőséget adna a cégeknek is arra, hogy termőföldet vásárolhassanak. Budai szerint ezért az várható, hogy a mostani pályázatot is eredménytelennek fogják nyilvánítani. Mint mondta, egyébként a korábbi tendert azért érvénytelenítették, mert kiderült, hogy strómanokon keresztül egy külföldi befektetőcsoport próbálta meg rátenni a kezét a jelentős földvagyonra.
Mint korábban megírtuk, tavaly év végén immár negyedik alkalommal pályáztatták meg az állami tulajdonban lévő Bábolna Zrt.-hez tartozó szendrői és kerteskői gazdaságok eszköz- és földvagyonát. A szendrői gazdaság eszközvagyonának irányárát 232 millió forintban, a kerteskőiét pedig csaknem 200 millió forintban jelölték meg. A szendrői gazdasághoz jelentős nagyságú, 6180 hektáros birtok, a kerteskőihez pedig 483 hektáros termőföldvagyon tartozik. Mivel a földterületek a Nemzeti Földalap (NFA) vagyoni körébe tartoztak, a gazdaságokat föld- és eszközvagyonát a Bábolna Zrt. és az MNV által együttesen elbírált, nyilvános, egyfordulós pályázat során próbálják meg értékesíteni. Az eredeti kiírás szerint a szendrői földeket 1,1 milliárd, a kerteskői földet pedig 177 millió forintos minimáláron hirdették meg. Lapunk információi szerint a korábbi pályázatokon a szendrői gazdaság iránt érdeklődött a legtöbb befektető.
A földterület egy egységben való meghirdetését egyébként az ellenzék erősen bírálja, mivel szerintük ezzel egyértelműen kizárják a helyben lakó családi gazdaságokat a földszerzés lehetőségéből. Az agrárágazatban ma már közszájon forog az a vélekedés, hogy a Bábolna maradványai körül a tőkeerős nagy halak csatája várható.

Harc a ménesbirtokért is. Év elején indoklás nélkül elbocsátották a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. ügyvezetőjét, noha lényegében a csőd széléről hozta viszsza a társaságot, olyannyira, hogy a ménes mára ismét komoly elismertségnek örved világszerte. Az elbocsátás összefügghet azzal, hogy a kft. a tervek szerint megkaphatja a Bábolna Zrt. kezelésében lévő több mint 760 hektárnyi területet, amit eddig csak ígérgettek. Tavaly a ménest – erősen kétes körülmények között – a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) már megpróbálta eladni, sikertelenül. Ebben nagy szerepe volt az év elején elbocsátott igazgatónak. Hogy kétség se férjen ahhoz, az ügy a földről szól, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő – amely a KVI utódja is – az indoklás nélküli elbocsátást követő napokban olyan pályázatot írt ki az állásra, amely szerint az új vezetőnek három hónapon belül el kell készítenie a ménesbirtok vagyonhasznosítási koncepcióját. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-t még 2001-ben választották le a Bábolna Rt.-ről azzal a céllal, hogy a lótenyésztést végző, s a nemzeti kulturális örökség részét képező kastélyegyüttest birtokló ménesbirtok megőrizze az alapítása óta felhalmozott eszmei örökséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.