Ukrajna megkönnyebbülhet?

Oroszország nem fogja elzárni a gázcsapokat, Ukrajna megnyugodhat – közölte hétfőn Julija Timosenko a soron kívüli kormányülést követően tartott sajtókonferenciáján Szergej Ivanov első miniszterelnök-helyettes bejelentésére hivatkozva. A kormányfő szerint senki nem akarja elzárni a gázcsapokat, mivel egyszerűen nincs miért.

Székely Gergely
2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi orosz álláspontban bekövetkező kedvező fordulatot Timosenko annak tudja be, hogy a Moszkvában tárgyaló Navtohaz Ukraini küldöttsége bebizonyította: Kijev nem csapolta meg a tranzitvezetékeket, következésképpen egyetlen csepp gázt sem tulajdonított el. Ugyanakkor elismerte, hogy a Naftohaz Ukraininek valóban tetemes, egészen pontosan 1,072 milliárd dollárnyi tartozása van a RoszUkrEnergo társasággal szemben, ami még az októberi–decemberi gázszállításokból adódóan alakult ki. Ezt az adósságot azonban a Janukovics-kabinet hagyta örökségül a jelenlegi kormányra. Annak kiderítése azonban, hogy ez miként történhetett meg, Timosenko szerint már nem gazdasági, illetve politikai, hanem sokkal inkább bűnügyi kérdés, amelyre a választ a főügyészség vizsgálata fogja megadni. Elmondta, a Natohaz Ukraini számlájára a múlt év októberében– decemberében befutottak azok a pénzek, amelyeket a fogyasztók az általuk elhasznált gázért fizettek, de egyetlen olyan dokumentumot sem találtak, amely azt igazolná, hogy ezeket az összegeket a RoszUkrEnergo meg is kapta. Mindaz, fogalmazott Timosenko, amit Jurij Bojko, az előző kormány fűtőanyag- és energetikai minisztere, Dmitro Firtas, a RoszUkrEnergo társtulajdonosa és Igor Voronyin, az UkrGazEnergo Zrt. vezetőségének elnöke Ukrajna ellen elkövettek, „igazi energetikai terror”. A jogvédő szervek hallgatnak, semmit nem tesznek, viszont Viktor Juscsenko levélben arra utasítja őt, hogy február 10-ig írja alá a szükséges megállapodásokat a gázszállítás kérdésében az orosz féllel, konkrétan a RoszUkrEnergo társasággal, ami szerinte egyszerűen elfogadhatatlan. Mi több, Voronyin kérésére Juscsenko arra utasította a főügyészséget, hogy vizsgálja meg a kormány tevékenységének törvényes voltát a gázkérdés rendezésében. Állunk elébe, szögezte le Timosenko, hiszen a kabinet tisztességesen és az alkotmány rendelkezéseit betartva végzi munkáját.
Az államfő környezete vélhetően azonban merőben másképpen gondolja, legalábbis ez derült ki Rajisza Bohatirjevának a szavaiból. A nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára hétfő délutáni sajtókonferenciáján ugyanis azt üzente Timosenkónak, hogy nem a kormányfő jogköre eldönteni, kizárják-e, vagy sem a RoszUkrEnergót a gázszállításokból, hanem a társaság alapítóinak, köztük a Gazpromnak. Bohatirjeva ezzel együtt annak a reményének adott hangot, hogy a két államfő a holnapi moszkvai találkozóján minden vitás kérdésre megtalálja majd a megfelelő megoldást. Nyilvánvalóan erre számít a Gazprom is, amelynek képviselője, Szergej Kuprijanov bejelentette: a gázcsapok elzárását, amely egynegyedével csökkentené az Ukrajnába irányuló gáz mennyiségét, ma reggelről este hat órára ütemezték át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.