Többről szólt az idei március 15-i ünnepség a Fényes Elek Szakközépiskolában, mint másutt. Ők pénteken nemcsak a negyvennyolcasokról emlékeztek, hanem saját múltjukra is, búcsúztak iskolájuktól. A Fővárosi Közgyűlés úgy határozott, hogy 2008 szeptemberétől csatlakozniuk kell a Márvány utcai Budai Középiskolához, amelyben három másik iskolával, a Kossuth Lajos Közgazdasági Szakközépiskolával, a Táncsics Mihály Gimnáziummal és a Szigeti György Műszaki Szakközépiskolával integrálódnak.
Először Hiller István oktatási és kulturális miniszternek írtak levelet, aki mosta kezeit, mondván, ez a főváros belügye. Fenntartójuk, Budapest Főváros Önkormányzatának oktatási bizottsága előírásokra hivatkozott, amelyek szerint a középiskolák átlag osztálylétszámának 28 főnek kell lennie. A Fényesben ez csupán eggyel kevesebb, mégis elég volt ahhoz, hogy elvegyék tőlük az épületet.
Giczi Imréné igazgatóhelyettes kérdésünkre elmondta, hogy lehetetlen tovább növelni az osztályok létszámát, ugyanis a legtöbb terembe nem fér be ennyi fő. – Az iskolában 370 gyerek tanul, tehát körülbelül 85 százalékos a feltöltöttség, és még az elmúlt tanévben is háromszoros túljelentkezés volt – tette hozzá. Felkészültségük bizonyítékául szolgál, hogy tavaly az ügyviteli Országos szakmai tanulmányi versenyen az első tíz helyezettből öt a Fényes tanulója volt, az idei tanévben pedig hárman bejutottak az országos döntőbe. Attól félnek, hogy egy 1500 fős iskolában nem tudják majd biztosítani a szükséges szintű odafigyelést. Nem csak az oktatás területén számítanak problémákra. – Nevelési szempontból a kisebb közösségeket sokkal könnyebb kézben tartani. Nagyon nehéz feladata lesz annak az iskolavezetésnek, ahol ennyi gyermeket kell egyféle elv szerint vezetni, miközben egyre nehezebben kezelhető gyermekek kerülnek be az iskolába – magyarázta az igazgatóhelyettes.
Visnyik Katalin, az iskola pszichológusa és tanára szerint a gyermekek traumaként élik meg a költözést. – Itt egy közösség voltunk, sokuknak mi voltunk a támasz. Ott nem lesz meg az a biztos pont, a családias légkör, a meghitt ünnepek – mondta.
Ígéretet kaptak arra, hogy a tanári kar átköltözhet az új iskolába. A gárda egy részét azonban biztos el kell bocsátani, nem lesz szükség mindenkire. Ettől félnek a diákok is, akiknek nagy része könnyes szemmel állt a folyosókon a pénteki iskolai ünnepség után. Elmondták, nemcsak tanáraikat, hanem a közösséget is sajnálják, és félnek attól, hogy nem fogják majd befogadni őket az új helyen.
Az iskola vezetése szerint gazdasági szempontból semmi nem indokolja az intézmény bezárását. Giczi Imréné elmondta, hogy önerőből megvalósították a Szemünk fénye-programot, vagyis az épület minden helyiségét energiatakarékos világítótestekkel látták el. Ablakaik hőszigeteltek, sohasem küzdöttek anyagi gondokkal. Amikor a főváros oktatási bizottsága úgy döntött, hogy el kell hagyniuk az épületet, több helyről is érkezett segítség. Két magán-középiskola és egy főiskola is megkereste őket azzal, hogy átvennék a fenntartói szerepet.
Rejtélyes módon a főváros vezetése elfordult az ajánlatoktól, nem engedte át más kézbe az iskolát.
Egyelőre csak találgatások folynak arról, hogy mi állhat az ügy hátterében, mi lesz az épület további sorsa. Az viszont tény, hogy az ING Ingatlanfejlesztő beruházásában 2009 őszére tervezik létrehozni az Újbudai Városközpontot a volt Budai Skála, az Október huszonharmadika, a Kőrösy, a Váli és a Bercsényi utca által határolt területen, vagyis részben ott, ahol most az iskola épülete áll. Az ingatlanspekuláció tényét látszik alátámasztani az is, hogy a szomszéd utcában lévő szépen felújított Kolos Richárd Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskolát is bezárják.
Hiteltelenné teszi a fővárosi önkormányzat magyarázatát, miszerint gazdasági indokai vannak a Fényes bezárásának, az a levél is, amelyet a pénteki ünnepségen megjelenteknek osztogattak a tanulók. Ebben az új hely, a Budai Középiskola igazgatónője, Ács Katalin arra kéri a szülőket, kollégákat és a volt tanítványokat, hogy aki csak teheti, utalja iskolájuknak a szakképzési hozzájárulást.
A levélben az is olvasható, hogy „személyes kapcsolataik mozgósításával segítsék a tanítás tárgyi feltételeinek javítását”, valamint hogy „évről évre egyre kevesebb pénz jut az elhasználódó eszközök pótlására, korszerűsítésére”. Vagyis egyáltalán nem biztos, hogy az új iskolában meglesz a kellő háttér.
– Ez az épület jelkép volt, az igazán tartalmas iskolai élet és az érték jelképe. Most nagyon fáj a szívünk, hogy meg kell válni tőle. A döntést nem értjük, elfogadni nem tudjuk – mondta lapunknak Mórocz Béla, az iskola Fényes Elek-emlékéremmel kitüntetett nyugalmazott igazgatója. Ha az érintettek elfogadni nem is tudják a szocialista–liberális fővárosi vezetés döntését, bele kell törődniük abba, mint fogalmaztak, hogy „bizony mások vagyunk, és egyikünket a tudás, az értékek és a hagyomány tisztelete motivál, másikunkat meg a pénz”.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését