Elismerte a Rail Cargo Austria, hogy 7,1 millió eurós, azaz mintegy 1,9 milliárd forintos sikerdíjat fizetnek az eddig jószerivel ismeretlen, budapesti székhelyű Geuronet Bt. számára a MÁV-Cargo privatizációjában játszott lobbitevékenységéért. Ezt az osztrák vasúttársaság szóvivője közölte a TV2 Tények című műsorában, hozzátéve, hogy ez az összeg a MÁV Cargóért fizetett pénz 1,75 százaléka, s ez egyáltalán nem számít különlegesen nagynak az üzleti világban. A pénzt majd csak akkor fizetik ki, ha a privatizációs ügyletet az Európai Versenyhivatal is jóváhagyta.
A MÁV Cargo privatizálása körüli sikerdíj történetét az osztrák Format hetilap tárta fel. A lap szerint a sikerdíjként átutalt pénz egy része magyar politikai körökhöz és döntéshozókhoz kerülhet. A hetilapnak az osztrák vállalat korábbi vezetője sem tagadta, hogy lobbiszeződést kötöttek a Geuronettel, azt viszont igen, hogy kenőpénz „fedezésére” szolgált volna a megállapodás. Gustav Poschalko leszögezte: a Geuronettel kötött ominózus szerződés túlnyomórészt lobbitevékenyégre jött létre. Lapunk tegnap egész nap próbálta elérni a hírbe hozott társaság beltagját, az uniós kapcsolatokkal foglalkozó, és egyébként a németországi Göttingen egyetemén tanító Gulya Viktóriát, de telefonon elérhetetlennek bizonyult, elektronikus leveleinkre pedig nem válaszolt. Szereztünk ugyanakkor egy szerződésszöveget, amelyen a Rail Cargo Austria megbízóként, a Geuronet pedig megbízottként szerepel, de mivel nem írták alá, valószínűleg még csak a későbbi megállapodás egyik korábbi verziója lehet. A 2007. júniusi keltezésű, hatoldalas szerződés a sikerdíj konkrét értékét nem határozza meg, csupán annyit rögzít, hogy annak mértéke a szerződő felek egymás közti megállapodásán múlik, s hogy a MÁV Cargo vételárának függvényében határozzák meg. A papír szerint a szerződés a MÁV Cargo magánosítása után megszűnik, addig azonban a Geuronet havonta tízezer euró átalánydíjat kap költségei fedezésére. Vagyis a sikerdíjon felül további hatvanezer eurót is zsebre tehetett. A megállapodás részét képezi, hogy a megbízó „minden lehetséges eszközzel” támogatja a megbízottat a megvásárlási folyamat során, az pedig kötelezettséget vállal arra is, hogy minden birtokába jutó, az üggyel kapcsolatos információt átad az osztrák cégnek, vagyis egy klasszikus lobbimegbízásról van szó. Ami azért furcsa – írta a Format –, mert Budapesten a Geuronetet nem ismerik lobbicégként.
Az ügyben bőven van még felderítésre váró részlet, de egyre valószínűbb, hogy az osztrák lap állításai, beleértve a politikai szálat is, megállják a helyüket. A Geuronet Bt. beltagjának, Gulya Viktóriának fia, Gulya András ugyanis közel került a pártokhoz; előbb a Fidesz idején, 1998 és 1999 között került magas pozíciókba – egyebek mellett a Pénzügyminsztérium biztosaként és a Postabank igazgatósági tagjaként tevékenykedett –, majd a jelenlegi miniszterelnök által egykor tulajdonolt Perfekt Zrt.-ben talált munkát – igaz, már csak azután, hogy Gyurcsány Ferenc eladta részesedését. Gulya András hátteréről egyébként Fónagy János, a Fidesz szakpolitikusa számolt be tegnapi sajtótájékoztatóján, amelyen elmondta, hogy az ügy ismét felveti a kérdést: miért kellett mindenáron értékesíteni hazánk egyik stratégiai fontosságú társaságát? – A Fidesz felszólítja a kormányt, hogy vizsgálja ki a MÁV Cargo privatizációs folyamatát, és adjon választ arra, kinek állt érdekében a nyereséges állami vállalat eladása – közölte.
A MÁV Zrt. tegnapi közleményében tagadta, hogy köze lenne a sikerdíjügyhöz. Mint írták, a történetben megjelenő magyar vállalkozással a MÁV soha, semmiféle kapcsolatban nem volt, a tegnapi napig annak létezéséről sem tudott. Sigulinszki Tibor, a MÁV szóvivője szerint a privatizációs eljárásba kívülről senki nem szólhatott bele. Lehet, hogy így volt, ám az osztrák parlament mégis vizsgálóbizottságot hozott létre az ügy tisztázására, és vizsgálódni kezdett a magyar rendőrség is. Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője azt közölte, hogy egyelőre az adatok begyűjtésénél tartanak.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében