The New Vision
Uganda vezető hírportálja hatalmas távlatokat nyitott Magyarország számára, amikor hírül adta Joveri Muszeveni ugandai elnök kijelentését, amely szerint az új kampalai magyar nagykövet kinevezésével nő a két ország közötti kereskedelem. A nagykövet Sólyom László elnöktől is közvetített üzenetet.
REUTERS
Budapesti jelentésében arról tudósít a brit hírügynökség, hogy Magyarország jövő január 1-jéig halasztotta el földgázpiacának teljes liberalizálását a tervezett idei július
1-je helyett.
RTTNews
A globális pénzügyi hírportál jelentésében arról számol be, hogy Magyarországon a reálbérek tavaly 4,8 százalékkal estek.
Information Clearing House
A népszerű amerikai hírportálon az Ázsia-szakértő Pepe Escobar arról ír, hogy a világ szinte alig vett tudomást egy „geoökonómiai földrengésről”, amely nem csak a dollár hegemóniáját ingathatja meg. Az esemény pedig az volt, hogy vasárnap Teheránban megnyílt az iráni olajtőzsde, amely nemcsak az Iszlám Köztársaság első olaj-, földgáz- és petrokémiai börzéje, hanem az első a maga nemében az egész OPEC-en belül. A szakértők arra számítottak, hogy a börze euróban indítja a kereskedést. Ehelyett iráni rialban indult a tőzsdei üzletmenet. Gholam-Reza Ansari moszkvai iráni nagykövet pedig arról tájékoztatta a világot, hogy a teheráni olajtőzsde a jövőben esetleg orosz rubelben is folytathatja kereskedelmét. Az irániak ezzel közvetlenül kelnek versenyre a londoni kőolajtőzsdével és a New York-i árutőzsdével, a NYMEX-szel, amelynek tulajdonosai között található a BP, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley. „Igencsak merész dolog az, amit Irán hosszabb távon akar megtenni: közvetlenül intéz kihívást a nemzetközi kőolaj-kereskedelem angloamerikai energia/banki uralmával szemben.” Jelenleg Irán egyáltalán nem fogad el dollárt olajáért. Japánnak jenért ad el kőolajat. A katariak máris megijedtek a dollár további aláásása miatt: miniszterelnökük bejelentette, hogy még a nyár eljövetele előtt a dollárról átállnak a katari rialra. Nagy az esélye annak is, hogy az Egyesült Arab Emírségek is saját valutájára vált át. A szaúdiak és a Perzsa-öböl petromonarchiái pedig elhatározták, hogy dollárkészleteiket csökkentik. Egyáltalán nem lehetetlen, hogy Washingtonnak a nem túl távoli jövőben olajáért és földgázáért euróban kell fizetnie. Még az ultraóvatos szaúdi külügyminiszter is azt mondta nyáron Rijádban, hogy a dollár összeomlana, ha az OPEC a dollárról átállna az euróra vagy egy valutakosárra. Az iráni tőzsde felállításával most ezen összeomláshoz közelebb kerültünk.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton