Napi sajtószemle

2008. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toronto SUN
Eric Margolis, a világszerte ismert kanadai újságíró a torontói lapban így kezdi Koszovóról írt cikkét: „A Bush-kormány olyan hosszú ideje bukdácsolt egyik politikai katasztrófáról a másikra, hogy csaknem elfelejtettük, milyen is az, amikor az Egyesült Államok a helyes dolgot cselekszi.” Ez most Koszovóval megtörtént: „Több évtizedig tartó elnyomás és küzdelem után a korábbi szerb Koszovó tartomány kétmillió albánja végre elérte hosszú ideje óhajtott függetlenségét.” Az amerikaiak ismét megmentették az albánokat azzal, hogy elsőnek ismerték el a tartomány államiságát. 1918-ban a győztes Szerbia annektálni akarta a kis Albániát. Woodrow Wilson amerikai elnök visszaparancsolta a szerbeket, és ezzel megmentette az országot. „Miután a kommunista demagóg Szlobodan Milosevics meg akarta teremteni Nagy-Szerbiát a kilencvenes években etnikai terrorizmussal, Washington a NATO-val megálljt parancsolt a boszniai népirtásnak. 1999-ben, míg Európa tehetetlenül nézte, hogy Milosevics katonasága 13 ezer koszovói albánt öl meg, mecseteket robbant fel, tömegesen erőszakol meg muzulmán nőket, felégeti az albán falvakat és egymillió koszovói albánt űz a fagyos téli mezőkre, ahol meghaltak volna külső segítség nélkül, az Egyesült Államok megmentette a koszovóiakat azzal, hogy rövid légi háborút indított a szerbek ellen.” Koszovót a szerbek középkori központjuknak tekintették, csakhogy 2008-ra már kétmillió albán él itt és csak
60-80 ezer szerb és cigány, legtöbben a mitrovicai enklávéban. Mintegy további százezer koszovói költözött át Szerbiába. A szerbek háromszor akarták Koszovót etnikailag megtisztítani az albánoktól. Margolis ezután Trianonra tér át. „…Románia nem volt hajlandó Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Németországgal és Olaszországgal együtt elismerni az új koszovói köztársaságot. Azért, mert Romániának is megvan a saját mocskos titka. Az I. világháborút követő trianoni szerződés pontosan olyan gonosz és immorális volt, mint az 1938-as müncheni paktum. Trianonban a győztes szövetségesek a magyar nép 66 százalékát adták át Romániának, Jugoszláviának és Csehszlovákiának. Románia kapta oroszlánrészüket, beleértve Erdélyt. A magyarok szabadságot akarnak Romániától.” A szerző cikke végén reményét fejezi ki, hogy az új amerikai elnök felújítja az Egyesült Államok nemes hagyományát felszabadítóként és az emberi jogok védelmezőjeként.


The Guardian
A Reuters jelentésére támaszkodó baloldali brit lap – számos laptársához hasonlóan – arról ír, hogy a Gyurcsány–Gazprom-üzlet halálos csapást jelent az amerikai–uniós támogatottságú Nabucco földgázvezetékre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.