Felszámolják a szobi szörpgyárat

Elkezdődött a nyolc hónapja fizetés- és termelésképtelen Szobi Szörp Gyümölcsfeldolgozó Zrt. felszámolása. Több mint száz ember kerül utcára; az elmaradt bérek kifizetése – közel 50 millió forint értékben– a bérgarancia-alap terhére már megkezdődött.

Bodacz Péter
2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél évtizeden át a rendszerváltás egyik nagy túlélőjeként lehetett említeni a Szobit, a kelet-európai piaci viszonyok felborulásával és az 1990-ben bekövetkezett privatizációval ugyanis nem tűntek el a cég termékei a boltok polcairól. A gondok 2005-ben kezdődtek, amikor az addigi francia tulajdonos, a Teisserie France SA-tól a cég két korábbi vezetője, Fazekas László elnök-vezérigazgató és helyettese, Kanti Gábor megvásárolta a részvények 90 százalékát. Az ügylet hátterében az állt, hogy a Teissiere-t felvásárolta az ugyancsak francia Fruité Enterprises, amely az adásvétel után 8 százalékot birtokolt a Szobiból. A hazai cég 2005-ben még 44 milliárd forintos árbevétel mellett 841 milliós nyereséget termelt, ám 2006 végére már több mint 110 milliós veszteséget könyvelhetett el. A lejtmenet 2007 augusztusára fizetésképtelenségig, szeptemberre pedig a termelés leállásáig meg sem állt. Korábbi sajtóértesülések szerint a cégvezetők a csőd elkerülése végett többek között a cseh Kofolával is tárgyaltak, azonban megállapodásra nem került sor.
A szobi szörpgyár megszűnésével több mint száz ember kerül utcára. Remitzky Zoltán, a 3000 lelket számláló Duna menti Szob polgármestere szerint a helyzet tragikus, hiszen van olyan egykori munkás, aki 30 évet húzott le az üzem falain belül, és most került utcára, de több, gyermeket nevelő házaspár is munka nélkül maradt. – Bár Esztergom vagy Budapest közel van, és a vonat is óránként jár, ám senkinek sincs több tízezer forintja havonta arra, hogy bejárjon dolgozni, ezért mindenki igyekszik a környéken munkát találni, ami igen nehéz vállalkozás – tette hozzá a polgármester.
A fizetésképtelen vállalat felszámolását több hitelező kezdeményezte, amit a cég tatabányai székhelye szerint illetékes Komárom-Esztergom Megyei Bíróság március 11-i hatállyal rendelt el. Mint a Vectigalis Zrt. felszámolóbiztosa érdeklődésünkre közölte, pontosan még nem tudni, mekkora a Szobi adóssága, mivel még csak néhány igénybejelentés érkezett hozzájuk, ám a rendelkezésre álló mérlegadatok szerint mintegy 3,6 milliárd forint kötelezettségvállalásról lehet beszélni, amelyből 1,8 milliárd forint a korábbi banki hitelezőt, a Raiffeisen Bankot illeti. – A követelések benyújtására az eljárás megindításától számítva negyven nap áll rendelkezésre, így csak hetek múlva tudunk pontos számot mondani. Az augusztus óta elmaradó bérek kifizetése már megindult, amit a bérgarancia-alapból finanszírozunk. Ez 105 dolgozót érint, közülük 91-en jutnak hozzá a maximális 865 ezer forintos támogatáshoz, ez összesen 49 millió forintot jelent – közölte a felszámolóbiztos, hozzátéve: hogy később feltámadhat-e a nem is oly rég még piacvezető szörp- és gyümölcsfeldolgozó üzem, az mindenekelőtt azon múlik, lesz-e finanszírozó, ám erről átfogó piaci, technológiai és munkaerő-felmérés hiányában még korai beszélni. A felszámolóbiztos szerint a korábbi hitelező Raiffeisen és tavaly már szóba került Kofola potenciális jelentkező lehet a felszámolást követően meghirdetendő működőképes vagy nem működő gyárra. A Szobi Szörp egyébiránt már tavaly eladta az értékesíthető termékeit, a meglévő készletei – döntően alapanyagok – pedig közraktárakban vannak, azok a jelzálogjogosult bankot illetik meg. Így a termelés újraindításához szükséges hitelt és készleteket is a bank tudná a szörpgyártónak biztosítani. Az esetleges finanszírozásról szerettük volna megkérdezni a Raiffeisen Bankot is, ám választ csak későbbre ígértek.

Szobi-sztori. A korábban nemzetközi hírű gyárat Szobi Szörp Gyümölcsfeldolgozó Szövetkezeti Közös Vállalkozás néven hét termelőszövetkezet alapította 1967-ben, a környéken termesztett bogyós gyümölcs – különösen a málna – feldolgozására és értékesítésére. A vállalat 1990-ben alakult át részvénytársasággá, s még ugyanebben az évben a Teisseire privatizálta, megszerezve a társaság tőkéjének a 61 százalékát. A francia befektető kilenc évvel később kivásárolta a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványt, így immár a részvények 98,5 százalékát tudhatta magáénak, míg a fennmaradó 1,5 százalék a fóti Vörösmarty Mgtsz-é maradt. A Szobi a privatizáció után folyamatosan fejlesztette termékpalettáját: 1994-ben bevezette a tartósítószer nélküli Vitafruit szörpcsaládot, négy évvel később pedig a Golden Valley termékeket. A francia tulajdonlás ugyanakkor nem segített a nógrádi, nagy hagyományokkal bíró közeli bogyósgyümölcs-termesztő vidékeken, mivel az alapanyagot a privatizáció után Franciaországból szállították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.