Gyima, a 40 ezer éves mamutborjú-múmia vitrinbe helyezésével nyílt meg a mától látogatható Jégkorszak című kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban. A világszínvonalú tárlat különböző korosztályokhoz szólva igyekszik eloszlatni a jégkorszakról alkotott tévhiteket, és természetesen felhívja a figyelmet a klímaváltozásban játszott szerepünkre, egyéni felelősségünkre is.
Egy aranyásó kotrógépe akadt meg Gyima múmiáján 1977. július 23-án Szibéria fagyos talajában – tudtuk meg Medzihradszky Zsófiától, a tárlat egyik szakmai rendezőjétől a tegnapi megnyitón. A 40 ezer éves mamutborjút, amelyet gyomrában némi moha- és fűmaradvánnyal emeltek ki, még szopóskorában érhette baleset: belecsúszhatott egy iszappal teli árokba, amelyben szőröstül-bőröstül konzerválódott. Bár a múmia ma 49,6 kilót nyom, a borjú halálakor 95 kilós lehetett, tejfog-agyara hat centiméteres.
A Jégkorszak című kiállítás sztárja minden bizonnyal az 1,38 méter hosszú, 100 centiméter magas múmia lesz, de a tárlat minden fordulóban izgalmasnál izgalmasabb anyaggal várja a látogatókat.
Gyimát konzerválása után a szentpétervári zoológiai intézetben vetették tudományos vizsgálat alá. A mamut-múmialelet rendkívül fontos a tudósok számára, mert rajtuk olyan vizsgálatok is elvégezhetők, amelyek pontos képet adnak az akkori élővilágról, a légkör változásairól. Ezek az eredmények a ma zajló globális klímaváltozások megértésében is segítenek.

Orbán Viktor elmondta, mit, és miért kell megakadályozzanak a magyarok – videó