Világszínvonalú tárlat

Sashegyi Zsófia
2008. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyima, a 40 ezer éves mamutborjú-múmia vitrinbe helyezésével nyílt meg a mától látogatható Jégkorszak című kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban. A világszínvonalú tárlat különböző korosztályokhoz szólva igyekszik eloszlatni a jégkorszakról alkotott tévhiteket, és természetesen felhívja a figyelmet a klímaváltozásban játszott szerepünkre, egyéni felelősségünkre is.
Egy aranyásó kotrógépe akadt meg Gyima múmiáján 1977. július 23-án Szibéria fagyos talajában – tudtuk meg Medzihradszky Zsófiától, a tárlat egyik szakmai rendezőjétől a tegnapi megnyitón. A 40 ezer éves mamutborjút, amelyet gyomrában némi moha- és fűmaradvánnyal emeltek ki, még szopóskorában érhette baleset: belecsúszhatott egy iszappal teli árokba, amelyben szőröstül-bőröstül konzerválódott. Bár a múmia ma 49,6 kilót nyom, a borjú halálakor 95 kilós lehetett, tejfog-agyara hat centiméteres.
A Jégkorszak című kiállítás sztárja minden bizonnyal az 1,38 méter hosszú, 100 centiméter magas múmia lesz, de a tárlat minden fordulóban izgalmasnál izgalmasabb anyaggal várja a látogatókat.
Gyimát konzerválása után a szentpétervári zoológiai intézetben vetették tudományos vizsgálat alá. A mamut-múmialelet rendkívül fontos a tudósok számára, mert rajtuk olyan vizsgálatok is elvégezhetők, amelyek pontos képet adnak az akkori élővilágról, a légkör változásairól. Ezek az eredmények a ma zajló globális klímaváltozások megértésében is segítenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.