(kinek áll jól a piercing )

Kristóf Attila
2008. 05. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy egykor a szovjet Dumbadze miért nem viselt piercinget a köldökében. Nemtudomásomat az sem menti, hogy annak idején, amikor ez a lehengerlő küllemű, mázsás hölgy győzelmet győzelemre halmozott diszkoszvetésben, a testékszer még nem volt divat. Ha netán az lett volna, akkor sem jut el az Uralig, már Rédics környékén nyilván fennakad a vasfüggönyön. A divat csapját ugyanúgy el lehet zárni, mint a gázvezetéket, s a „ruszkij dus” időnként hajlamos mindkettőt megtenni.
Érdekes azért belegondolnunk, hogy a béketábor a magyar határnál kezdődött, és senkinek a fejében nem fordult meg az a kérdés, vajh’ a Kék Áramlat kedvezőbb-e számunkra vagy a Nabucco. Minderről immár hajlamosak vagyunk megfeledkezni, mióta úgymond szervezetileg is Európához tartozunk, miközben Gyurcsány jó viszonyt ápol Putyinnal. Nekem viszont időnként eszembe jutnak a régi szép napok, no nem csak akkor, ha a hajdani kommunista ifjú egy nagy vereség hevében több mint hárommillió embert sérteget, hanem általában, mikoron látom, hogy a szocializmus bűvöletéből még ki sem tántorgott populáció miként veti rá magát a plázakultúrára, s az eszement sztártömegtermelés miként uralja a médiát, s így álliberális kultuszként és kényszerként felülmúlja az egy párt agitprop osztályának hajdan volt univerzálási törekvéseit. Azt kell hinnem, hogy a rendszerváltás bizonyos értelemben változatlanságot jelent. Hogy ma Dumbadze nyugodtan viselhetne piercinget, csak azt fejezi ki, hogy az ember bármire rászoktatható.
Mindez aközben jutott eszembe, míg néztem a fedett pályás atlétikai világbajnokság televíziós közvetítéseit, s láttam, hogy a két – sportban is – nagyhatalom, az Egyesült Államok és a szovjet rendszerből kilábalt Oroszország ugyanúgy szoros vetélkedőt vív egymással, mint egykoron. A kommunizmus végromlása csak abban tükröződik, hogy dollárban fizetik ki a győzelmekért és a világcsúcsokért járó díjakat, s az orosz sportoló lányok ugyanúgy testékszert és tetkót viselnek, mint az amerikaiak.
Ha ezekre a jelenségekre politikai távlatból tekintünk, az, amit az orosz lélek kezdetben oly tragikusan élt meg: a Szovjetunió szétbomlása, valójában Oroszország hasznára vált. Immár a világra nyitottabban kezdi visszanyerni erejét, kamatoztatni gazdagságát, s becsületére is kényes, ha olykor meg is zsarolja a külvilágot. Minket ez fordítva érint. Rendszerváltozás, demokrácia és függetlenség ide vagy oda, nincs erőnk, nincs gazdagságunk, s nem a külvilágot, hanem minket zsarolnak erősködő politikusaink és helyi, kisstílű gazdagjaink. Mindaz, ami jellemző ránk, partikuláris. Marad minden a régiben, az Európa peremén vergődő bizonytalanságunk és nyomorúságunk. Tizennyolc év után úgy érezzük, ez a magyar sors.
Nagyon szomorú, hogy Gyurcsány Ferenc, aki a népszavazás előtt „fantasztikus” országról beszélt, a vereség után az ország lakosságának legalább a felét megvádolta, hogy rút, kicsinyes, anyagi érdekektől vezérelve szavazott. Orbán Viktor az igenek győzelmében ennek fordítottját látta: egy kábultságából kilábalt, magára eszmélő Magyarországot vizionált. Most csak az a kérdés: véglegesnek tekinthetjük-e ezt a diadalt önmagunk felett, és belátás követi-e a lelkesedést. A gyurcsányi vád leginkább visszamenőleg nem tisztán hazug: a szocialisták minden választási győzelmét ígérgetés, a populáció anyagi vágyaival való visszaélés előzte meg. A baloldal – ha Gyurcsánynak a legcsekélyebb mértékben is igaza van – a saját csapdájába esett, az MSZP álszociális érzékenység végre visszaütött.
Vajon összefügg-e mindezzel, hogy egyetlen esélyes magyar atlétát sem láttunk – piercinggel vagy anélkül – a világbajnokságon, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.