A pokol első köre

N. M.
2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulag – a rettenetes intézmény talán előbb-utóbb a feledés homályába merül, talán nem is hallottunk volna róla, ha a Vörös Hadsereg volt tisztje nem írja meg 1962-ben Ivan Gyenyiszovics egy napja című elbeszélését egy sztálinista munkatábor lakójáról. Majd 1968-ban A pokol tornácát, 1973-ban pedig A Gulag-szigetvilágot – hogy csak leghíresebb műveit említsük. Alekszandr Szolzsenyicin nem csak a XX. század egyik legnagyobb írója. Ennél jóval többé vált: a kommunista világrend történetírásának meghatározó személyiségévé, olyanná, aki képes volt módosítani korának történelmét. A Gulag-szigetvilággal sikerült radikálisan és végérvényesen megváltoztatnia azt a képet, amelyet a nyugati baloldali értelmiség alakított ki a Szovjetunióról. Franciaországban például először a magyar 1956, majd Szolzsenyicin könyveinek megjelenése után csökkent rohamosan a kommunista párt támogatottsága.
Bízvást elmondható a decemberben 90 éves íróról, hogy életművének fő témáját a gulág szolgáltatta. Ehhez tizenegy évet kellett végigszenvednie a legsanyarúbb börtönökben, fogoly-, tranzit- és kényszermunkatáborokban. A rosztovi egyetem matematika–fizika, majd irodalom szakának elvégzése után nem sokkal behívták katonának, részt vett a második világháborúban, bátorsága elismeréseként megkapta a századosi rangot. Ám 1945-ben letartóztatták egy volt iskolatársának írt magánjellegű levele miatt, amelyben bandafőnöknek nevezte Sztálint. A bíróság hazaárulás címén ítélte kényszermunkára, ahol átélte a lágerélet minden borzalmát. A megpróbáltatások után, 1956-ban rehabilitálták, ekkortól matematikát taníthatott. De hamarosan rájött, hogy az egyedüli lehet, aki elmondja az elmondhatatlant, milliók embertelen kínszenvedését és nemtelen pusztulását.
A „pokol tornáca” elit tábor, úgynevezett saraska, ahol elítélt tudósokat tartanak fogva, és kényszerítenek rá, hogy a titkos hadiipar és az államvédelmi hatóságok technikájának fejlesztésén dolgozzanak. A kerettörténet: 1949 decemberében Innokentyij Vologyin szovjet diplomata telefonon felhívja az amerikai nagykövetséget, s elmondja, hol és mikor kapják meg szovjet kémek Amerikában az atombomba elkészítésének a Rosenberg házaspártól megszerzett titkos leírását. Az állambiztonságiak lehallgatókészüléke rögzíti a hívást, de még nem tudják, ki követte el a „bűnt”. Azonosítani kell az „árulót”, aki maga is tisztában van lépésének óriási kockázatával, de önmagában már végleges döntésre jutott: ha leleplezi terrorra és agresszióra berendezkedett államát, azzal mind az emberiség, mind az orosz nép javára cselekszik. Elkezdődik a nyomozás, és Innokentyijt végül azok az emberek juttatják börtönbe, akiket a sztálini rendszer poklának „első körében”, a saraskában őriznek. Itt dolgozzák ki azt az akusztikai hangfelismerő módszert, amely segít a diplomata azonosításában. Közben pedig a kommunista társadalom teljes körképe elénk tárul a monumentális könyvben, amely egyszerre detektívregény és filozofikus mélységű mű, a szovjet életvilág aprólékos, már-már enciklopédikusan részletező ábrázolása. A pokol tornáca a Nobel-díjas író életművének kiemelkedő darabja, egyben a XX. századi világirodalom egyik alapműve: a totalitárius rendszer működésének, lelki hatásainak, a kiszámíthatatlan önkény bugyraiban vergődő emberek élethalálharcának, kiútkeresésének felejthetetlen művészi megjelenítése.
(Alekszandr Szolzsenyicin: A pokol tornáca, I–II. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2008. Ára: 4600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.