Csupán az esetek 75-76 százalékában érkezik ki a mentő az ajánlott 15 percen belül – állította Horváth Zsolt. A fideszes országgyűlési képviselő úgy véli, az ország jelentős részén lehetetlen hamarabb eljutni a helyszínre. Legrosszabb helyzetben pedig Bács-Kiskun megye van. – Emellett az is kérdés, hogy tudnak-e biztosítani megfelelő orvosi gárdával és eszközzel ellátott autót – tette hozzá. A helyzetet Horváth Zsolt szerint az okozta, hogy az ellátó intézmények egy részét megszüntették vagy a csőd szélére juttatták. A súlyponti kórházakban kevés a szakorvos, és az ígéretekkel ellentétben nem rendelkeznek a legmodernebb felszereltséggel. Mint mondta, emiatt az utóbbi időben gyakorivá váltak azok az esetek, amikor egyik súlyponti kórházból a másikba kellett szállítani a sérülteket. A kialakult helyzet okának azt vélte, hogy a kormány 250 milliárd forintot vont ki az egészségügyből. A rombolás következményei a politikus szerint elvesztett életekben és életévekben mérhetők.
Erkölcsileg és orvosszakmai szempontból is tarthatatlannak nevezte azt az eljárást, miszerint olyan betegek gyógyítását is elvárják az egészségügyi rendszertől, akik után egy, a kormány által hozott szabály miatt nem kap térítést a kórház. Hozzátette: mivel az intézmények többsége a teljesítmény-volumenkorlátra (tvk) úgy reagál, hogy elhalasztja a nem életmentő jellegű műtéteket, hoszszú várólisták alakulnak ki. Az Egészségügyi Minisztérium közleményben utalt arra, hogy az említett tvk 2004-es bevezetése óta az a tervezhető beavatkozásokra vonatkozik, a sürgősségi ellátásokat minden esetben finanszírozza a biztosító. A tárca megjegyezte, hogy a súlyponti kórházak kijelölésével új, a szükségleteknek és a feladatoknak megfelelő ellátórendszer kialakítása kezdődött el, és ezt a rendszert az elmúlt egy év tapasztalatainak birtokában lehet és kell változtatni.
Fegyelmi vizsgálat a mentőknél. Fegyelmi vizsgálat indult az ellen a mentésvezető ellen, aki szolgálatban volt, amikor Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok kenus edzés közben meghalt – jelentette be tegnap Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója. Az eddigi vizsgálat azt vetette fel, hogy lehetett volna olyan mentőegységet küldeni, amely gyorsabban ér a helyszínre; felmerült ugyanis a mentőhelikopter vagy a motoros mentő kiküldésének lehetősége is. A sportoló helyszíni ellátásáról, vagyis a sikertelen újraélesztési kísérletről megállapították, hogy az a szakma szabályai szerint történt – tette hozzá.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
