Egér a csúcson

Az 1984-es trauma, a kényszerű távollét után 1988-ban a szöuli olimpián újra régi fényében csillogott a magyar sport, amely visszakapaszkodott az érem- és ponttáblázat élcsoportjába. Négy évvel később sem változott a helyzet, Barcelona ugyanúgy tizenegy aranyérmet hozott, s még több medált. Cikluson átívelő sikereket aratott az uszodában Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás, s a kajakosok is brillíroztak mind Koreában, mind Spanyolországban.

2008. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három politikai okok miatt csonka nyári olimpia (1976 – Montreal; 1980 – Moszkva; 1984 – Los Angeles) közül az utóbbi kettő rázta meg jobban a sportvilágot, hiszen Kanadából „csak” huszonkét afrikai ország és Tajvan hiányzott, ami az erőviszonyokat nem módosította alapvetően, a szovjet és amerikai rendezésű játékokról viszont a legjobbak „másik fele” maradt távol, így néha bizony irreális eredmények születtek. Ráadásul a két világhatalom sportbéli viszálya többel fenyegetett, mint az olimpia ellehetetlenülésével, hiszen ekkor még nem ért véget, legfeljebb enyhült a hidegháború. Megszokhattuk, hogy a nagypolitika játékszernek használja a sportot, szerencsére azóta a bojkotthoz hasonló drasztikus módszerek érdemben nem csökkentették az olimpia varázsát és mezőnyét. Ez persze nem vigasztalja azokat a versenyzőket, akiknek a pályafutását egyik vagy másik oldalon a vélt politikai érdekek törték ketté.
Ebből a szempontból Szöul is hendikeppel indult, hiszen 1981-ben Baden-Badenben, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 84. ülésén Nagojával szemben meglepetésre megkapta a rendezési jogot, éppen két bojkott között szenvedett az ötkarikás mozgalom. A Koreai Köztársaság a döntéskor alig negyven országgal állt diplomáciai kapcsolatban, s a demokrácia helyett inkább a katonai diktatúra rendszerét követte, de hét év alatt minden szempontból változott a helyzet, s utólag elismerhető, hogy Szöul méltó házigazdának bizonyult. Az eseményt azért nem kerülte el teljesen a bojkott, igaz, az észak-koreaiak távolmaradásához – pedig közös koreai rendezésről és csapatról is folytak tárgyalások – csak néhány „keményvonalas” ország, például Albánia, Kuba és Etiópia csatlakozott. A karibiak otthon maradásának a rivális ökölvívók, az afrikaiakénak néhány futószám képviselői örülhettek, de az igazi boldogságnak természetesen nem ez számított, hanem az, hogy a dél-koreaiak nagyszerűen megszervezték ezt az újra szinte teljes és végre békés nyári olimpiát.
Amely rengeteg friss impulzust hozott, például két új sportágat, a teniszt és az asztaliteniszt. Pontosabban előbbi 1924-ig a program szerves részének számított, ám akkor profizmusa miatt száműzték onnan. A visszavétel egyben azt is jelentette, hogy a NOB rájött, felesleges és hibás megkülönböztetni az olimpia örve alatt a hivatásos és az amatőr sportot, jöjjenek a legjobbak mindenhonnan. Ennek, no és persze saját magának köszönheti Steffi Graf, hogy 1988-ban a négy Grand Slam-torna (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open) mellett az ötkarikás teniszküzdelmeket is megnyerte. Ilyen se volt még! Itt indult el a szovjet-orosz nehézsúlyú birkózó, Alekszandr Karelin, valamint a súlyemelőporondon hat világcsúcsot javított, bolgárból törökké lett Naim Szulejmanoglu fantasztikus olimpiai sorozata; de ha a bunyósok szupernehézsúlyát nézzük, Lennox Lewis és Riddick Bowe döntője később a profi vb-címért is egész jól elment…
Ha valamilyen árnyékot keresünk, amely rávetül a szöuli eseményre, az mindenképpen a dopping. Az NDK úszónői ugyan nem buktak le, de az itt elképesztő módon hat aranyat nyert Kristin Otto utólag bevallotta, hogy meg nem engedett szerekkel élt, mint parancsszóra oly sok honfitársa. Mellette a medencében az amerikai Matt Biondi (5 arany, 1 ezüst, 1 bronz), valamint a szovjet tornász, Vlagyimir Artyomov (4 arany, 1 ezüst) bizonyult a viadal legeredményesebbjének. Ottótól eltérően Ben Johnsonnak, a férfi 100 méteres síkfutás világcsúcsot száguldó győztesének sok mindent nem kellett bevallania, hiszen magától megbukott az ellenőrzésen, és elvették az aranyát. A nőknél Florence Griffith-Joyner a 100 és 200 méteres síkfutás mellett győzelemre segítette a 4x100 méteres váltót, a 4x400 méteres váltóban még egy ezüsttel gyarapította éremgyűjteményét. Medáljai és fantasztikus világcsúcsai birtokában aztán év végén kurtán-furcsán befejezte karrierjét, 1998-ban pedig, alig 39 évesen, máig tisztázatlan körülmények között elhunyt, tápot adva azoknak a feltételezéseknek, hogy ő is doppingolt.
A súlyemelésben történtek átvezetnek a magyar csapat szereplésére, hiszen két bolgár aranyérmes mellett Szanyi Andor második és Csengeri Kálmán negyedik helyét is elvették lebukás miatt. A hazai sportvezetés igyekezett eltussolni az ügyet, főképpen azért, mert kiderült volna, hogy állami irányítással és támogatással folyt a tiltott teljesítményfokozás. No meg az 1986-os labdarúgó-vb kudarca után nem hiányzott még egy nagy fiaskó a pártállami rendszernek… A korifeusok és mindenki szerencséjére a többi honfitárs sportoló viszont kitett magáért, 11 arany-, 6-6 ezüst- és bronzéremmel, 211 pontos összteljesítménnyel Helsinki után Magyarország a második addigi legjobb szereplését produkálta. Ehhez elsősorban olyan hagyományos sikersportágak járultak hozzá, mint például a kajak-kenu, amelyben Gyulay Zsolt és az Ábrahám, Csipes, Hódosi, Gyulay négyes győzött, vagy mint az öttusa, amelyben Martinek János hozta az egyéni és a Martinek, Fábián, Mizsér összeállítású trió a sportág utolsó csapataranyát. 28 év után újra nyert a kardcsapat is (Bujdosó, Csongrádi, Gedővári, Nébald, Szabó), méghozzá 3:7-ről fordítva a döntőben, s minket kevésbé érdekel, hogy Gedővári Imre utolsó akcióját a szovjet Alsannal szemben fordítva is lehetett volna ítélni. Tornában, lólengésben Borkai Zsolt folytatta Magyar Zoltán sorozatát, a birkózóknál Sike András meglepetésre nyert aranyat, mert inkább Komáromi Tibort vártuk az élre. Az úszók pedig igazi világszenzációt szállítottak. Darnyi Tamás a vegyes úszás mindkét számát világrekorddal nyerte, Szabó József Európa-csúccsal győzött a 200 méteres mellúszásban. Majd színre lépett Egerszegi Krisztina, aki a keletnémet monstrumok mellett üde, fiatalos bájával osztatlan sikert aratott. Akkor, 14 évesen az olimpia legfiatalabb bajnoka lett, a dobogó tetején is egy fejjel kisebb volt, mint az alatta álló Kristin Otto. Sikerének értékét növeli, hogy magyar úszónő 1952-ben Helsinkiben nyert utoljára aranyérmet.
Egerszegi és Darnyi négy év múlva, Barcelonában is ott ragadt az élen, magyar felségterületté nemesítve a medencét. „Egér” gyermekből immár csinos lánnyá serdülve sem felejtett el úszni, sőt besöpörte a hátúszószámok aranyát, no meg hatalmas küzdelemben, egyre izmosodó kínai vetélytársa előtt, a 400 méter vegyesét. A férfiaknál Darnyi maradt a vegyes úszás királya, világcsúccsal csapott célba 200-on és 400-on is. Az aranyaink szerkezeti leosztása szinte másolta a szöulit, a birkózószőnyegen ezúttal a sportágra termett Repka Attila és a tékozló fiú, Farkas Péter hozta a győzelmet; utóbbi állítólag a döntője előtti éjszaka inkább kimaradt, hogy elkerülje az izgulást, ehhez képest a lengyel Stepient 6:1-re megalázta. A kajakosoknál a női négyes megelőzte a Birgit Fischer vezette favorit németeket, vívásban Szabó Bence az egyéni kardfináléban gyakorlatilag akkor vágta-szúrta meg az olasz Marint, amikor akarta (5:1, 5:1), tornában pedig Ónodi Henrietta ugrott a dobogó tetejére (1956 óta nem szerzett aranyat magyar női tornász). A kakukktojást a cselgáncs jelentette, amely szenzációsan teljesített, Kovács Antal az ismeretlenségből kilépve, 22 évesen győzött a 95 kilósok között, Hajtós Bertalan is aranyat érdemelt volna, de a bírók miatt csak ezüstöt kapott, csakúgy mint Csák József, Csősz Imre pedig egy bronzot a legnagyobbak között. A hazai sportújságírókat is meglepte dzsúdósaink váratlan tündöklése. Akadt olyan helyszíni tudósító, aki, miután leadta az anyagát (a cselgáncs említése nélkül), késő este szállodai szobájában a zuhany alól szaladt ki, mert a magyar himnuszt hallotta a tévéből, s a dobogó tetején ott állt egy számára vadidegen, mosolygó fiatalember: „Atom Anti” Paksról… A rádiósoknál az akkori spanyolországi kiküldött munkatársat rendelték a tatami mellé, aki ugyan ismerte a nyelvet, de a sportágat most látta először. Összeviszsza beszélt szegény, de nem pár percet néhány szerény eredményről, hanem órákat négy éremről, köztük egy aranyról.
Nem csak magyar szempontból sikerült nagyszerűen – Helsinki után a második legjobban – a barcelonai olimpia. Most már tényleg elkerülte a bojkott a játékokat, újra szerepelt a Dél-afrikai Köztársaság, Észak-Korea és Kuba is (utóbbi részvétele ökölvívásban hozott égszakadás-földindulást hét karibi diadallal). A világpolitikai változásokat jelezte az egységes Németország és Jemen megjelenése; a felbomlott Szovjetunió megmaradt tucatnyi tagköztársasága Független Államok Közössége néven egyszeri csapatot alkotott, s lett első a pont- és éremtáblán, ilyen színekben lehetett a viadal legeredményesebbje hat arannyal az egyébiránt fehérorosz tornász Vitalij Scserbo. A balti és a délszláv államok már önállóan jelentek meg, kivéve Jugoszláviát, amely a háború miatt csak egyéniként delegálhatta a szerb és montenegrói indulókat. Történt néhány csoda a Montjuic-hegy lábánál, a koedukált skeetlövészetet például egy kínai hölgy, Csang Sang nyerte meg a férfiak előtt, de az olimpia általános szenzációját mindenképpen az amerikai kosárlabda-dreamteam jelentette. Először tisztelték meg az NBA legnagyobb sztárjai a játékokat: Michael Jordan, Scottie Pippen, Charles Barkley, a HIV-pozitív Magic Johnson, a derékfájós Larry Bird és a többiek természetesen simán diadalmaskodtak.
Magic Johnson azóta is éli világát, ellentétben egy másik HIV-fertőzöttel, Freddie Mercuryval, a Queen együttes frontemberével, aki néhány hónappal az esemény előtt hunyt el AIDS-ben. Ám előtte még elénekelte a világhírű katalán operasztárral, Montserrat Caballéval a játékok dalát, a Barcelonát. Ez a csodálatos melódia, ez a két csodálatos hang tökéletesen jelképezi minden idők egyik, ha nem a legszebb, legjobb olimpiáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.