Európa beszáll a grúziai játszmába

Oroszország és az Egyesült Államok után Európa is beszáll a kaukázusi hatalmi játszmába. Erre utal a grúz–abház konfliktus megoldását célzó német béketerv, amelyet a térségbe utazva Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter terjesztett elő az elmúlt napokban. A konfliktus több oldalról rángatott szálait azonban Berlinnek sem lesz egyszerű kibogoznia. Erre utal, hogy maradéktalanul egyik fél sem fogadja el a javasolt háromlépcsős menetrendet.

Munkatársunktól
2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előbb Tbilisziben, majd Szuhumiban, végül Moszkvában ismertette a német béketervet Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, aki még indulása előtt telefonon egyeztetett a kérdésről az amerikai diplomácia vezetőjével.
A terv fő eleme, hogy a felek kezdjenek közvetlen párbeszédet, és kölcsönösen mondjanak le az erőszakról. A következő lépésben a mintegy 250 ezer grúz menekült visszatérhetne, és az EU támogatásával gazdasági újjáépítési program indulna Abháziában. Csak e lépések után következne a terület jövendő státusának eldöntése.
Grúzia szerint vannak jó elemei az elképzelésnek, de nem minden része nyerte el a tetszését. Tbiliszi ragaszkodik ahhoz, szögezze le a rendezési terv, hogy Abházia mindenképpen Grúzia része marad a rendezési folyamat végén. Másfelől elvárja, hogy a megoldás tervezete nyíltan nevezze meg Moszkvát is a konfliktus részeseként. Az abházok számára a javaslatok nem elfogadhatók. Mint a szakadárok vezetője, Szergej Bagaps aláhúzta, a menekültek visszatéréséről addig szó sem lehet, amíg a Kodori-szorosból nem vonják ki a grúz csapatokat. Szuhumi úgy véli, a rendezés addig elképzelhetetlen, amíg Tbiliszi nem tartja magát a tűzszünetről és a felek szétválasztásáról aláírt moszkvai megállapodáshoz. Moszkva alapjában üdvözli a német kezdeményezést, szintén korainak tartja azonban a menekültek visszatérését. Előbb a bizalom helyreállítására, a helyzet stabilizálására van szükség, fogalmazott Szergej Lavrov, emlékeztetve arra, hogy a palesztin vagy a szerb menekültek mielőbbi visszatérését nem sürgeti oly nagyon a világ. A külügyminiszter arra hívta fel a nyugati országokat, hassanak Grúziára annak érdekében, hogy írjon alá megállapodást Abháziával az erő alkalmazásának elvetéséről. Washington is támogatja a német közvetítést, miközben saját elképzelése is van a rendezésről. A minap Tbilisziben Rice például arra tett javaslatot, hogy nemzetközi rendőri erőkkel váltsák fel az orosz békefenntartókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.