Kiegyezés Pekingben

Negyvenévnyi vitát követően megállapodott egymással Kína és Oroszország a közös határvonalban, s Pekingben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter alá is írta az ezzel kapcsolatos szerződéseket. Lavrov kétnapos látogatása során tárgyal a kínai csúcsvezetéssel, egyebek között a két ország közötti stratégiai partneri viszonyról és egy sor nemzetközi kérdésről, jelezte az orosz külügyminisztérium.

Hírösszefoglaló
2008. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 174 négyzetkilométeres területet ad át Oroszország déli szomszédjának, így a keleti Jinlung szigetet (oroszul Tarabarov) és a Hejhsziace (azaz a Nagy-Usszuri sziget) felét. A hivatalos átadást követően a két ország határvonala teljes mértékben meg lesz határozva, egyetlen vitás terület sem marad kettejük között, amely a két ország álláspontja szerint „nagy esemény” lesz életükben.
Oroszország és Kína együttműködése erőre kapott az elmúlt években, a mostani szimbolikus határvita-lezárás is ezt mutatja. Egyes vélemények szerint a két ázsiai gigász eredményesen száll szembe az amerikai befolyással, s a múltbéli vitákat sorra lezárja közös céljuk elérése érdekében. Az energiahordozókkal bőségesen ellátott Oroszország így segíthet a folyamatosan energiaszűkében levő Pekingnek, amely kielégítheti rohanó gazdaságának igényeit. Peking az orosz gáz- és olajlelőhelyekhez igyekszik hozzáférni, és továbbra is nagy vásárlója az orosz haditechnikának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.